Ziraat Bankası EFT Ücretleri

Bankacılık alanında oldukça sık kullanılan bir işlem, para transferi işlemidir. Para transferi işlemi ile istediğiniz bankalar arasında paranızı transfer edebilirsiniz.

Para transferi adına kullanabileceğiniz başlıca iki yöntem bulunmaktadır. Bunlardan birincisi, Elektronik Fon Transferi yani çok daha fazla bilinen ve kullanılan ismi ile EFT yöntemidir. Bir diğer para transferi işlemi ise havale yöntemidir. EFT ile havale işlemi çok sık karıştırılan iki bankacılık işlemidir. EFT işlemi ile farklı bankalar arasında paranızı transfer edebilirken, havale yöntemi ile sadece aynı bankanın farklı şubeleri arasında paranızı transfer edebilirsiniz.

EFT işlemi için bankaların belirlemiş olduğu EFT saat aralıkları bulunmaktadır. Her banka EFT saat aralığını kendisi belirlemektedir. EFT saatleri arasında yapılan EFT işlemleri, 5 ile 10 dakika arasında gerçekleşmektedir. Eğer EFT saatleri dışında EFT yaparsanız, EFT işleminizin gerçekleşebilmesi için ilk EFT gününü ve EFT saatini beklemeniz gerekecektir. Hafta sonu EFT işlemi yapılmamaktadır. Hafta içi bir günde ve bankanın EFT saatleri içinde EFT işleminizi yapmanız gerekmektedir.

EFT işlemleri için yine bankaların belirlemiş olduğu EFT ücretleri vardır. EFT ücretleri her banka için farklıdır. EFT ücretleri, bankaların EFT için yapmış olduğu masraflara göre belirlenir. EFT masrafları da EFT işleminin yapıldığı banka kanalına göre değişmektedir. Bankalar, banka kanallarına göre EFT masraflarını belirleyerek, gereken EFT ücretlerini talep etmektedir.

Bankaların EFT ücretlerini öğrenerek EFT işlemlerinizi yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Farklı banka kanallarına göre yapılan ücretlendirmeleri öğrenerek, sizin için en masrafsız banka kanalını tercih edebilirsiniz. Ziraat Bankası’nın farklı banka kanallarına göre Ziraat Bankası EFT ücretlerini inceleyelim.

Ziraat Bankası EFT Ücretleri Ne Kadar?

Ziraat Bankası için de EFT ücretleri banka kanallarına göre farklılık göstermektedir.

Eğer Ziraat Bankası şubelerini kullanarak EFT yapacaksanız, para transferinizi kasa üzerinden yapmanız durumunda, % 0.5 gibi bir oran söz konusu olacaktır. Hesap üzerinden yapılan para transferi için ise % 0.4 gibi bir oran olacaktır. Ziraat Bankası şubelerini kullanarak uygun bir fiyata EFT yapmak isterseniz, düzenli EFT talimatı vermeniz gerekir. Bunun için ödenmesi gereken miktar ise 3 TL’dir. Ayrıca Ziraat Bankası şubelerinden yapılan EFT işlemleri için 250 TL’ye kadar olan işlemlerde 10 TL masraf ücreti, 250 TL ve üzeri miktarlarda ise 30 TL ile 500 TL arasında Ziraat Bankası EFT ücretleri talep edilmektedir.

Eğer Ziraat Bankası internet şubesini kullanarak EFT işleminizi yaparsanız, 1.5 TL ile 2 TL arasında Ziraat Bankası EFT ücretleri vardır.

Eğer Ziraat Bankası mobil şubesini kullanarak EFT işleminizi yaparsanız, 1.5 TL ile 2 TL arasında Ziraat Bankası EFT ücretleri vardır.

Ziraat Bankası ATM’lerini kullanarak EFT işleminizi yapmak isterseniz, ödemeniz gerekecek Ziraat Bankası EFT ücretleri 2 TL olacaktır.

Sizin de gözlemlediğiniz gibi en masraflı banka kanalı banka şubesi, en uygun banka kanalı ise bankanın internet şubesi ya da mobil şubesi olacaktır. Size en uygun olan banka kanalını kullanarak EFT işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası EFT Ücretleri İçin TIKLAYINIZ!

Ziraat Bankası EFT Saatleri

Türkiye’nin en eski bankası olan Ziraat Bankası, 1863 yılında Osmanlı Devleti tarafından kurulmuştur. Türkiye’de yer alan üç kamu bankasından birisidir.

Ziraat Bankası EFT saatleri bilgilerinin de yer aldığı banka bireysel müşterileri için mevduat ürünleri, yatırım ürünleri, krediler, kartlar, ödemeler, sigorta ve emeklilik, doğrudan bankacılık gibi birçok finansal ürünleri ve hizmetleri sunmaktadır. Ziraat Bankası EFT saatleri bilgilerinin olduğu bankanın girişimci müşterileri için, mevduat ürünleri, yatırım ürünleri, krediler, kartlar, dış ticaret, nakit yönetimi, POS hizmetleri, dış kaynaklı krediler gibi finansal hizmet ve ürünler mevcuttur. Ziraat Bankası kurumsal müşterileri için birtakım finansal hizmet ve finansal ürünler sunmuştur. Bunlar, mevduat ürünleri, yatırım ürünleri, nakdi krediler, gayrinakdi krediler, dış kaynaklı krediler, dış ticaret, nakit yönetimi kartlar gibi ürün ve hizmetlerdir.

EFT İşlemi Nedir?

Açılımı Elektronik Fon Transferi olan EFT bir banka hesabına sahip kişinin, farklı bir banka hesabına sahip bir kişiye Türk Lirası cinsinden para aktarması işlemine denir. Ziraat Bankası EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işlemini internetin bulunduğu her yerden gerçekleştirebilirsiniz. İsterseniz yapmış olduğunuz EFT işleminizi kaydederek, bir sonraki gerçekleştireceğiniz işlemde vakit kaybetmeden daha hızlı bir şekilde işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. İsterseniz Ziraat Bankası EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT İşleminiz için bankanıza düzenli EFT talimatı vererek, daha kısa sürede işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Ziraat Bankası EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işlemini bankanızın size sunduğu finansal hizmetlerden olan internet bankacılığı, telefon bankacılığı, bankanızın şubeleri ve ATM’leri gibi farklı seçeneklerden birini tercih ederek, sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Para transferi işlemi için başka bir seçenek olan havale işlemini de aynı kolaylıkla yapabilirsiniz. Havale işlemi aynı bankanın farklı şubeleri arasında gerçekleşen, para birimi fark etmeksizin yapılan para transferi işlemidir. Ziraat Bankası EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işleminde olduğu gibi havale işleminizi internet üzerinden, bankanızın sunduğu finansal hizmetlerden olan internet bankacılığı, telefon bankacılığı, mobil bankacılık ya da bankanızın herhangi bir şubesi ve ATM’lerle gerçekleştirebilirsiniz.

EFT İşlemi Nasıl Yapılır?

EFT sistemi Türkiye’de ilk defa 1992 yılında Merkez Bankası tarafından Türk bankacılık sektöründe faaliyete geçirildi. EFT sistemi Merkez Bankası tarafından işletilir ve Merkez Bankası sistemle ilgili her türlü sorunu üstlenmiştir.

Ziraat Bankası EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işlemini gerçekleştirebilmeniz için dört farklı bileşene ihtiyacınız vardır. Bu dört farklı bileşen; gönderici, göndericinin bankası, alıcı, alıcının bankası gibi bilgilerden oluşmaktadır. Bilgileri sisteme doğru bir şekilde aktardığınız zaman EFT işleminizi başlatmış olacaksınız. Bu aşamadan sonra sistem banka hesabınızda hem EFT işlemi için yeterli miktar hem de EFT hizmet bedelini de karşılayacak yeterli miktarın olup olmadığının kontrolünü sağlar. Hesabınızda yeterli miktarda para varsa, sistem bir sonraki adım olan onay kısmına geçer. Merkez Bankası’nın EFT sistemi onay verdikten sonra işleminiz tamamlanır. Gönderdiğiniz miktar karşı bankanın hesabına sahip kişiye kısa bir süre içerisinde aktarılır. Eğer hesabınızda bu işlemleri karşılayacak yeterli miktar yoksa sistem EFT işleminizi bekletmeye alarak, ödeme kuyruğu adı verilen sırada bekletir.

Ziraat Bankası EFT Saatleri Ne Zamandır?

Bankacılık sektöründe, her bankanın kendisinin belirlemiş olduğu EFT işleminin saatleri farklıdır. Ziraat Bankası EFT saatleri, hafta içi her gün 08.30 ve 17.00 arasındadır.

Ziraat Bankası EFT saatleri dışında EFT işleminizi gerçekleştirirseniz, EFT işleminiz bir sonraki günün mesai saatlerine kadar bekletilir. Bu bekleme aşaması sırasında işleminizle ilgili sorun oluşma ihtimali olduğu için, EFT işleminizi hafta içi her gün mesai saatlerinizde yapmanızda fayda vardır. Ziraat Bankası EFT saatleri dışında gerçekleştirdiğinizde bazı bankalar bunun için ayrıca ücret almaktadır.

Ziraat Bankası EFT işleminin zaman sınırlaması vardır. Çünkü EFT işlemi iki farklı banka tarafından gerçekleştirildiği için, her iki bankanın ortak mesai saatleri içerisinde işlemin gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Bireysel ve kurumsal banka müşterileri, bankaların onlara sunmuş olduğu finansal hizmet olan internet bankacılığı üzerinden elektrik, su, doğalgaz, internet, cep telefonu gibi faturalarını, kirayı, okul taksitini ve bağışlarını EFT işlemi ile hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirler.

Ziraat Bankası Kredi Notu

Kredi notu bankalar için oldukça önemli bir nottur. Bankalar müşterilerinin kredi notlarına bakarak kredi başvurularını değerlendirmektedir. Kredi notu yüksek olan müşterinin kredi başvurusunun banka tarafından kabul edilmesi daha kolay olacaktır. Kredi notunun yüksek olması müşterinin kredi ve kredi kartı ödemelerini zamanında yapmasıyla mümkün olacaktır. Kredi borçlarını ödemeyen müşterilerin kredi notu düşük olacaktır ve banka tarafından kredi başvurusunun kabul edilmesi de daha zor olur.

Kredi almak istediğiniz zaman bankalara başvuru yapmadan önce kredi notunuzu öğrenmenizi tavsiye ederiz. Kredi notunuzu öğrenerek bankalara kredi almak için başvuru yaptığınızda banka size yüksek bir ihtimalle olumsuz cevap vermeyecektir, tabi ki eğer kredi notunuzun yüksek olduğunu bilerek bankalara başvuru yaptıysanız. Eğer kredi notunuz düşük olmasına rağmen bankaya kredi almak için başvuru yaparsanız ve banka size olumsuz bir cevap verirse kredi notunuz olduğundan daha da düşecektir.

Kredi notunuzu bilmiyorsanız Kredi Kayıt Bürosu yani KKB ve 9 banka ortaklığı ile oluşturulan Findeks sistemini kullanarak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ayrıca kredi notu öğrenme işlemi için bazı bankaları da kullanabilirsiniz. Örneğin Türkiye’nin en eski bankalarından biri olan Ziraat Bankası kredi notu öğrenme işlemleri için banka şubelerini ve telefon bankacılığı hizmetini de kullanabilirsiniz.

Ziraat Bankası Kredi Notu Öğrenme

Ziraat Bankası kredi notunuzu öğrenmek istediğinizde Findeks sistemini kullanmalısınız. Findekse üye olarak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Findeks’e üye olmak için Findeks anasayfasına giriş yapmalısınız. Bireysel olarak üye olabildiğiniz gibi ticari üyelik de yapabilirsiniz. İşlemlerinizi gerçekleştirmek için Findeks anasayfasını ziyaret etmelisiniz.

Findeks üyeliği yapmadan da Ziraat Bankası kredi notu sorgulama yapabilirsiniz. Kredi notu sorgulama için Findeks anasayfasını ziyaret etmelisiniz. Findeks üzerinden T.C. kimlik numaranızı ve cep telefonu numaranızı kullanarak kredi notu sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Kredi notu sorgulamak için aşağıdaki gibi gördüğünüz boş kısma T.C. kimlik numaranızı girmelisiniz.

1

T.C. kimlik numaranızı girdikten sonra sizden cep telefonu numaranız istenecektir. Cep telefonunuzu da girdikten sonra kredi notunuzu öğrenmiş olacaksınız. Bahsettiğimiz gibi basit bir yolla kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Dilerseniz sizden istenen kimlik bilgilerini Findeks ile paylaşarak Findeks üyeliği yapabilir ve yine Ziraat Bankası kredi notu sorgulama yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Kredi Notu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!