Vakıfbank EFT Ücretleri

Banka işlemleri arasında önemli bir yeri olan para transferi işlemi için kullanılacak çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Para transferi işleminizi gerçekleştirmek için bilinen en eski ve en klasik yöntem olan şubeden para transferi yapabilirsiniz.

Para transferi işleminiz için sadece banka şubelerini ziyaret etmeniz gerekmez. Banka şubelerini ziyaret etmeden de para transferi işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Banka ATM’lerini kullanarak da para transferinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca daha basit yöntemleri kullanarak da para transferi işleminizi yapabilirsiniz. Örneğin bankanın internet şubesini ya da eğer varsa mobil şubesini kullanabilirsiniz. Aynı zamanda telefon bankacılığı hizmetini kullanarak da para transferi işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Para transferiniz için yardım alabileceğiniz iki isim bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Elektronik Fon Transferi yani daha fazla bilinen ve kullanılan ismi ile EFT’dir. Bir diğer isim ise havale işlemidir. EFT işlemi ile havale işlemi arasında önemli farklar bulunmaktadır. EFT ile havale işlemi arasındaki farklardan bahsedecek olursak, EFT işlemi ile farklı bankalar arasında para transferi işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Havale işlemi ile ise, sadece aynı bankanın farklı şubeleri arasında para transferinizi yapabilirsiniz. EFT işlemi için belirlenmiş bir EFT saat aralığı bulunmaktadır. EFT saatlerini her banka kendisi belirler. EFT saatleri içinde yapılan EFT işlemleri 5 ile 10 dakika arasında gerçekleşmektedir.

EFT işlemleri için belirlenen bir EFT masraf ücreti bulunmaktadır. EFT masraf ücretini bankalar kendisi belirlemektedir. Her banka EFT işlemi için kendisine göre bir EFT masraf ücreti talep etmektedir. EFT masraf ücreti bankanın hangi kanalını kullanarak EFT işleminizi yaptığınıza göre değişmektedir. EFT işleminizi yapmadan önce EFT işlemi için ödemeniz gereken ücretleri öğrenmelisiniz. Örneğin Vakıfbank ile EFT yapacaksanız, öncelikle Vakıfbank EFT ücretlerini öğrenmelisiniz.

Vakıfbank EFT Ücretleri Ne Kadardır?

Vakıfbank EFT ücretleri, EFT işleminizi yaptığınız banka kanalına göre farklılık göstermektedir.

Eğer banka şubelerini kullanarak EFT işlemi yaparsanız ödemeniz gereken Vakıfbank EFT ücretleri, % 0.4 gibi bir oranda olacaktır. Vakıfbank EFT ücretleri 35 TL ile 300 TL arasında olacaktır. Fakat bankaya düzenli EFT talimatı verirseniz, 2.50 TL gibi bir sabit ücret ödemeniz gerekir.

Vakıfbank internet şubesini kullanarak EFT işleminizi yaparsanız 2.50 TL Vakıfbank EFT ücretleri ödemeniz gerekecektir. Fakat bu ücret saat 16.30’a kadar yaptığınız EFT işlemleri için geçerlidir. 16.30’dan sonra, haftasonları ve resmi tatillerde EFT işlemi gerçekleşmemektedir.

Eğer Vakıfbank çağrı merkezini kullanarak EFT işlemi yaparsanız ödemeniz gereken Vakıfbank EFT ücretleri 20 TL olacaktır.

Eğer sık sık internet bankacılığı kullanıyorsanız, internet bankacılığı şifresini almalısınız. Bu şekilde daha düşük EFT masrafı ile karşılaşırsınız.

Sizin de gözlemlediğiniz gibi en yüksek EFT masraf ücreti, bankanın şubesinden yapılan EFT işlemidir. En düşük EFT masrafı ise internet bankacılığı aracılığı ile yapılan EFT işlemidir. En masrafsız şekilde EFT işleminizi yapmanız sizin için daha uygun olacaktır.

Vakıfbank EFT Ücretleri İçin TIKLAYINIZ!

Vakıfbank EFT Saatleri

Türkiye’nin en köklü bankalarından biri olan Vakıfbank, 11 Ocak 1954 tarihinde o dönemin başbakanı olan Adnan Menderes talimatıyla anonim ortaklık şeklinde faaliyete geçmiştir.

Türk bankacılık sektöründe en eski tarihe sahip olan bankalardan olan Vakıfbank EFT saatleri bilgileri mevcut olan bankanın bireysel müşterilerine, krediler, kartlar, yatırım ürünleri, mevduat ürünleri, sigorta ve emeklilik gibi birçok finansal hizmet ve finansal ürünler sunmaktadır. Vakıfbank EFT saatleri bilgilerinin bulunduğu bankanın KOBİ müşterilerine KOBİDOST kredileri, KOBİ sektör paketleri, nakit yönetimi, yatırım, dış ticaret, üye iş yeri ve POS, business kart, tarım kartı, tarım bankacılığı gibi sektörel alanlarda birtakım hizmet ve ürünleri vardır. Vakıfbank ticari müşterileri için, ticari kredileri, dış ticaret, business card, nakit yönetimi, yatırım, emeklilik ve sigorta, faktöring & leasing gibi birçok finansal hizmet ve ürünleri sunmuştur. Vakıfbank EFT saatleri bilgilerinin mevcut olduğu banka, kurumsal müşterileri için, kurumsal krediler, dış ticaret işlemleri, nakit yönetimi, faktöring & leasing, yatırım, emeklilik ve sigorta gibi hizmetler sunmuştur. Vakıfbank yatırım müşterileri için tahvil / bono, yatırım fonları, altın, VİOP, hisse senedi, tradeOnline, Eurobond, türev ürünleri, piyasa raporları gibi sektörde yardımcı olacak finansal ürün ve hizmetlere yer vermektedir.

EFT ve Havale Nedir?

Bankacılık sektöründe en fazla işlem gören para transferi işlemidir. Bu işlem için bankalar müşterilerine iki farklı seçenek sunmuşlardır. Birincisi yani açılmış hali Elektronik Fon Transferi olan EFT ve havale işlemleridir.

Vakıfbank EFT saatleri içerisinde gerçekleştirilebilen EFT işlemi bankada hesabı bulunan bir kişinin farklı bir banka hesabına sahip diğer bir kişiye Türk Lirası cinsinden yaptığı para transfer işlemidir. Vakıfbank EFT saatleri içerisinde gerçekleştirilebilen EFT işleminin dijital ortamda olmasını sağlayan Merkez Bankası, bankacılığı aktif olarak kullanan tüm bireylere büyük kolaylık sağlamıştır. Bu nedenle EFT işleminizi internetin bulunduğu her yerden rahatlıkla yapabilirsiniz.

Vakıfbank EFT saatleri içerisinde gerçekleştirilebilen EFT işlemini internet üzerinden, internet bankacılığı, mobil bankacılık şeklinde, telefon bankacılığı, bankanın müşteri hizmetleri, banka şubeleri ve ATM gibi birçok seçenekten birini tercih ederek yapabilirsiniz. İsterseniz EFT işleminizi yaparken işlemi kaydedin ve bir sonraki işleminizde bilgilerinizi tekrar aktarmak zorunda kalmayın. İsterseniz bankanıza düzenli EFT talimatı vererek daha kısa bir şekilde işleminizi tamamlayın.

Havalenin EFT’den farkı, hangi para cinsinden olursa olsun bir bankanın farklı bir şubesine aktarılan para transferi işlemidir. Havale işleminizi, EFT işleminde olduğu gibi internetin olduğu her yerden yapabilirsiniz. İsterseniz internet bankacılığı, mobil bankacılık, banka şubeleri ya da ATM’lerden hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.

EFT İşlemi ve Havale İşlemi Nasıl Yapılır?

Vakıfbank EFT saatleri içerisinde gerçekleştirilebilen EFT işlemi dört bileşenden oluşur. EFT işleminizi gerçekleştirebilmeniz için, bu bileşenlere ihtiyacınız vardır. Bu bileşenler; gönderen, gönderenin bankası, alıcı, alıcının bankası şeklinde yer alır. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde sisteme aktardığınızda EFT işleminiz başlayacaktır. Sistem bir sonraki aşamada hesabınızın EFT işlemini gerçekleştirebilmeniz için yeterli miktara sahip olup olmadığını kontrol eder. Bu kontrol olumlu bir şekilde sonuçlanınca, Merkez Bankası sistemi onay verir ve bu onayın ardından paranız karşı bankanın hesabına geçmiş olacaktır. Eğer hesabınızda yeterli miktarda para yoksa sistem sizi bekletecek ve ödeme kuyruğuna sokacaktır.

Havale işlemi ise iki farklı şekilde gerçekleşir. IBAN numarası ve hesap numarası ile havale işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Havale işleminizi IBAN ile gerçekleştirmek isterseniz 32 haneli IBAN numarasını, alıcının adı, soyadı ve göndereceğiniz tutarı eksiksiz bir şekilde sisteme aktardıktan sonra gerçekleştirebilirsiniz. Havale işleminizi hesap numarasıyla yapmak isterseniz, şube numarası, hesap numarası, adı, soyadı ve göndereceğiniz miktarı eksiksiz bir şekilde sisteme aktararak işleminizi sonuçlandırabilirsiniz.

Vakıfbank EFT Saatleri Nelerdir?

Bankacılık sektöründe bulunan her bankanın EFT işlem saati farklıdır. Vakıfbank EFT saatleri ise hafta içi her gün 09.00 ve 16.30 arasındadır. Vakıfbank EFT saatleri dışında EFT işleminizi gerçekleştirirseniz, işleminiz bir sonraki günün mesai saatlerine kadar bekletilir. Bazı bankalar EFT işleminizi mesai saatleri dışında yaptığınız için Geç EFT komisyonu almaktadır.

Vakıfbank EFT saatleri konusunda bulunan EFT işleminizin zaman sınırlaması vardır. Çünkü EFT işleminde aracı bankalar bulunduğu için, onların onayının olması gerekmektedir ve bu onayı bankalar mesai saatleri içerisinde yapmaktadır.

Vakıfbank EFT İşlem Ücretleri Ne Kadardır?

Vakıfbank EFT saatleri içerisinde gerçekleştirilebilen EFT işlem ücretleri hizmet bedeli şu şekilde belirlenmiştir;

  • Vakıfbank EFT işleminizi bankanızın şubesi aracılığıyla gerçekleştirmek isterseniz, en az 35 TL ve en fazla 300 TL gibi bir hizmet bedeli ödemeniz gerekmektedir.
  • Vakıfbank EFT saatleri içerisinde gerçekleştirilebilen EFT işleminizi internet üzerinden gerçekleştirirseniz 2,50 TL gibi bir hizmet bedeli alınacaktır.
  • Vakıfbank EFT saatleri içerisinde gerçekleştirilebilen EFT işleminizi, müşteri hizmetleri aracılığıyla gerçekleştirmek için, 30 TL gibi bir hizmet bedeli ödemeniz gerekmektedir.
  • Vakıfbank EFT saatleri içerisinde gerçekleştirilebilen EFT işleminiz, isme gelen EFT ödemesi şeklindeyse en az 30 TL ve en fazla 200 TL gibi bir ücreti bulunmaktadır.
  • EFT işleminizi Toplu Ödeme sistemi ile yapılan EFT ödemesi şeklinde gerçekleştirecekseniz 2,50 TL gibi bir ödemeniz olacaktır.

Vakıfbank Kredi Notu

Kredi notu bankalarla ilişkilerimizi belirleyen güncel bir nottur. Bankalara kredi almak için başvuru yaptığınızda bankalar size kredi verme konusunda kararsız kalacaktır. Çünkü günümüzde kredi almak için bankalara başvuru yapan insan sayısı oldukça fazladır. Bankalar da karar vermek için müşterilerin kredi notlarına bakmaktadır. Kredi notu müşterilerin daha önceden aldığı kredileri ödeme düzenine bakılarak hesaplanır. Kredi notunun hesaplanmasında müşterinin bilgileri bile etkili olabilir. Örneğin müşterinin yaşı, eğitimi, gelir düzeyi, mal varlığı gibi etkenler etkili olabilir.

Kredi almak için başvuru yapabileceğiniz bir banka olan Vakıfbank kredi notu öğrenmek istiyorsanız Vakıfbank ERS sistemini yani Elektronik Rapor Sistemi’ni kullanabilirsiniz. Müşteriler için ERS’yi kullanarak kredi notu sorgulama oldukça kolay olacaktır.

ERS yani Elektronik Rapor Sistemi KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından oluşturulmuştur. Eğer ERS hakkında bilgi almak istiyorsanız ERS 444 4 552  numarasından bilgi alabilirsiniz. Ayrıca ERS hakkında bilgi almak için Kredi Kayıt Bürosu’nun resmi sitesini de ziyaret edebilirsiniz.

Vakıfbank kredi notu öğrenme işlemi için Vakıfbank müşterisi olmanız gerekir. İsterseniz bireysel olarak isterseniz de ticari müşterilerin ulaşabildiği sorgulama işlemlerinizi Vakıfbank’ın sayfa sonunda vereceğimiz internet sitesi aracılığıyla yapabilirsiniz. Sorgulama işlemleriniz için Vakıfbank sizden herhangi bir ücret talep etmemektedir. Kredi risk raporunuza ulaşarak güncel kredi notunuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Vakıfbank kredi notunuzu öğrenmek için bir yol daha vardır. Vakıfbank müşterileri için SMS sistemini de açmıştır. Vakıfbank’ın müşterileri için yapmış olduğu SMS sistemini kullanmak istiyorsanız yapmanız gerekenlerden bahsedeceğim.

Vakıfbank SMS Sistemini Kullanmak İçin Neler Yapmalıyız?

Eğer Vakıfbank kredi notunuzu SMS ile öğrenmek isterseniz telefonunuzun mesaj bölümüne RISKIM yazıp boşluk bırakın. Daha sonra T.C kimlik numaranızın son 4 hanesini 4552’ye mesaj olarak atınız. Örneğin TC kimlik numaranız 123456 olsun. Yapmanız gereken şu olacaktır: RISKIM 3456 yazıp 4552’ye göndermelisiniz.

Sizlerle paylaştığımız gibi Vakıfbank kredi notunuzu öğrenmek için 2 yol vardır. İstediğiniz yöntemi kullanarak Vakıfbank kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Bizim bu konu ile ilgili size tavsiyemiz kredi almak istediğiniz zaman bankalara kredi için başvuru yapmadan önce kredi notunuzu öğrenmeniz olacaktır.

Vakıfbank İçin TIKLAYINIZ!