TEB EFT Ücretleri

Para transferi işlemi, bankacılık alanında önemli bir işlemdir. Para transferi işleminizi bankanın çeşitli kanallarını kullanarak yapabilirsiniz.

Bankanın para transferi işleminiz için kullanabileceğiniz kanalları şunlardır;

 • Bankanın şubeleri
 • Banka ATM’leri
 • Bankanın internet şubesi
 • Telefon bankacılığı
 • Mobil uygulama desteği

İstediğiniz banka kanalını kullanarak para transfer işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Para transferi adına iki yöntem bulunmaktadır. Birinci yöntem Elektronik Fon Transferi yani çok daha fazla bilinen ve kullanılan ismi ile EFT yöntemidir. İkinci yöntem ise havale işlemidir. EFT ile havale çok karıştırılan iki bankacılık işlemidir. EFT işlemi ile havale işlemi arasındaki farklardan bahsedecek olursak; EFT işlemi farklı bankalar arasında paranızı transfer etmenizi sağlar. Havale işlemi ise aynı bankanın farklı şubeleri arasında para transferi işleminizi gerçekleştirmenizi sağlar. EFT işlemi için bankalar tarafından belirlenen bir EFT saat aralığı bulunmaktadır. EFT saat aralıklarını bankalar belirlemektedir. Ayrıca EFT işlemi için bir miktar EFT masraf ücreti ödemeniz gerekir. Havale işlemi için ise genel olarak bankalar herhangi bir masraf ücreti talep etmez.

EFT işlemi için gereken masraf ücretleri bankalar tarafından belirlenmektedir. Yani sabit bir EFT ücreti yoktur. EFT ücretini her banka kendisi belirler. Örneğin TEB EFT ücretleri, TEB tarafından belirlenir.

TEB EFT Ücretleri Ne Kadardır?

TEB EFT ücretleri, diğer bankalarda da olduğu gibi EFT işleminizi yaptığınız kanala göre farklılık göstermektedir. Aşağıdaki, farklı kanallara göre belirlenmiş olan EFT ücretleri TEB tarafından belirlenmiştir.

Farklı banka kanallarına göre TEB EFT ücretleri şöyledir;

 • Eğer EFT işleminizi şubeden yaparsanız, minimum 30 TL olmak üzere % 0.3 gibi bir oran vardır. TEB EFT ücretleri için ödemeniz gereken miktar en fazla 300 TL olabilir. Fakat TEB’de hesabınız yoksa ve nakit EFT yapmak isterseniz minimum 50 TL ve maksimum 350 TL EFT ücreti alınır. Nakit TEB EFT ücretleri oranı % 0.5’tir.
 • Eğer EFT işleminizi bankanın internet şubesini kullanarak yaparsanız 3 TL gibi bir EFT ücreti ödemeniz gerekecektir. Fakat 16.00’dan sonra yapacağınız EFT işlemleri geç EFT olarak adlandırılır ve 5 TL gibi bir EFT ücreti vardır.
 • Eğer bankanın mobil şubesini kullanarak EFT yapmak isterseniz, TEB mobil şube aracılığı ile EFT yapan müşterilerinden 2 TL gibi EFT ücreti talep eder. Geç EFT için mobil şubeden ayrı bir ücret ödemeniz gerekmez.
 • TEB telefon bankacılığı hizmetini kullanarak yapacağınız EFT işlemleri için ödemeniz gereken TEB EFT ücretleri 10 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca telefon bankacılığı ile yapacağınız EFT işlemleri için geç EFT ücreti bulunmamaktadır.

Verdiğimiz bilgilere bakılarak anlıyoruz ki, en masrafsız EFT işlemi bankanın mobil şubesi kullanılarak yapılabilir. En masraflı EFT işlemi ise bankanın şubesini ziyaret ederek yapacağınız EFT işlemi olacaktır. Bizim size tavsiyemiz bankanın mobil uygulamasını kullanarak EFT işleminizi yapmanız olacaktır. Daha az masraflı bir şekilde EFT işleminizi, mobil şube yardımı ile yapabilirsiniz.

TEB EFT Ücretleri İçin TIKLAYINIZ!

TEB EFT Saatleri

Türk Ekonomi Bankası 1927 yılında Kocaeli Halk Bankası T.A.Ş. ismiyle kurulmuştur. 1982 yılına kadar yerel bir banka olarak faaliyet gösteren Türk Ekonomi Bankası, Çolakoğlu grubu tarafından satın alınarak yurt genelinde faaliyet göstermeye devam etmiştir.

Türkiye’de çok uzun süredir finansal hizmet ve finansal ürün sağlayan TEB, bireysel ve kurumsal müşterilerine krediler, kredi kartları, mevduat ve yatırım, sigorta ve emeklilik gibi hizmetler sunar. TEB’in müşterilerine hizmetlerinden biri de TEB EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işlemidir.

EFT Nedir ve Nasıl Yapılır?

Türk bankacılığı sektöründe en çok gerçekleştirilen işlemler para transferidir. Para transferini Elektronik Fon Transferi işlemi ve havale işlemi ile gerçekleştirebiliriz.

TEB EFT saatleri içerisinde yapılabilen Elektronik Fon Transferi işlemi, banka hesabına sahip bir kişi tarafından, başka bir banka hesabına sahip bir kişiye Türk Lirası cinsinden yapılan para transferi işlemidir.

TEB EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT, internet bağlantısına sahip her yerden yapabileceğiniz kolay bir işlemdir. İnternetten, çalıştığınız bankanın internet bankacılığı aracılılığıyla TEB EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. İnternet bankacılığı aracılığıyla gerçekleştirdiğiniz EFT işlemini kaydederek ya da bankanıza düzenli EFT talimatı vererek bir sonraki işleminizin daha kısa sürede gerçekleşmesini kolaylaştırabilirsiniz. TEB EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işleminizi internet bankacılığı, mobil bankacılık, telefon bankacılığı, banka şubeleri ya da bankaya ait ATM gibi seçeneklerden birini değerlendirerek yapabilirsiniz.

TEB EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işlemini yapabilmeniz için ilk olarak gönderici, göndericinin bankası, alıcı ve alıcının bankası bilgilerine sahip olmanız gerekmektedir. Bu bilgileri sisteme doğru bir şekilde aktardıktan sonra EFT işleminiz başlamış olacaktır. Bundan sonraki kısım onay aşamasıdır. Bu aşamada banka hesabınızdaki tutarın, para transferi yapmak istediğiniz miktar ve TEB EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT hizmet bedelini karşılayıp karşılamadığının kontrolünü sağlar. Merkez Bankası’nın kullandığı EFT-EMKT sistemi EFT işleminin gerçekleşmesi için onay verdiğinde, karşı bankaya para transferi sağlanmış olur. EFT işleminde hesabınızda yeterli miktarda para yoksa, sistem işleminizi gerçekleştirmez ve sizi kuyruk adı verilen ödeme sırasına dahil eder. Bu durumda EFT işleminiz uzun bir sürede gerçekleşmiş olur.

Havale Nedir ve Nasıl Yapılır?

TEB EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT ve havale çok karıştırılan işlemlerden birisidir. EFT, Türk Lirası cinsinden başka bir bankaya para akışının sağlanması, havale ise para birimi fark etmeksizin, istediğiniz herhangi bir para cinsinden, aynı bankanın başka bir şubesine para akışının sağlanması işlemidir.

Havale işleminizi bankanızın, internet bankacılığı, mobil bankacılık, telefon bankacılığı, banka şubelerinden ve banka ATM gibi hizmetlerinden birini seçerek, gerçekleştirebilirsiniz.

Havale işleminiz için bankanızın herhangi şubesine gitmenize gerek yoktur, bu işleminizi internet bankacılığı ile internetin olduğu her yerden kolaylıkla yapabilirsiniz.

Havale işleminizi gerçekleştirebilmeniz için, para transferi yapacağınız kişinin IBAN numarasını ya da müşteri numarasını bilmeniz gerekmektedir. İşleminizi IBAN numarası ile yapmak isterseniz, 32 haneden oluşan IBAN numarasını, alıcının adı soyadı bilgilerini ve para transferi yapacağınız miktarı sisteme doğru bir şekilde aktardıktan sonra işleminiz gerçekleşecektir. Eğer hesap numarası ile havale işlemini gerçekleştirmek isterseniz, bankanın şube numarası, hesap numarası, alıcının adı soyadı ve göndereceğiniz tutarı yine sisteme doğru, eksiksiz bir şekilde aktararak, paranızın anında karşı tarafta olmasını sağlayabilirsiniz.

TEB EFT Saatleri Nelerdir?

EFT sistemi ilk olarak Merkez Bankası tarafından 1992 yılında Türk bankacılığına sunulmuştur. EFT sistemi Merkez Bankası tarafından işletilir ve onunla ilgili kanunlar, Bakanlar Kanunu ile düzenlenir. TEB EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT sistemi Merkez Bankası tarafından işletildiği için her türlü sorumluluk ona aittir.

Her bankanın EFT işlemi için ayırmış olduğu zaman birbirinden farklıdır. TEB EFT saatleri hafta içi her gün 09.00 – 17.15 arasındadır. EFT işleminde zamanlama sınırlaması vardır, çünkü işlemde aracı bankaların onay aşaması olduğu için, tüm aracı bankaların mesai saatleri içerisinde işlemin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Eğer EFT işleminizi TEB EFT saatleri dışında gerçekleştirirseniz, banka ertesi günün mesai saatleri içerisinde işleminizi sağlar. Bazı bankalar da EFT işleminizi mesai saatleri dışında yaptığınızda, geç EFT ücreti almaktadır.

TEB EFT Ücretleri Ne Kadardır?

TEB EFT ücretleri,

 • TEB EFT içerisinde yapılabilen EFT işleminizi, CEPTETEB Mobil Şubeden sağladığınızda 3 TL gibi bir hizmet ücreti vardır.
 • EFT işleminizi, CEPTETEB Mobil Şubeden mesai saatleri dışında gerçekleştirirseniz Geç EFT hizmet bedeli olan 5 TL gibi bir ücreti ödemeniz gerekmektedir.
 • EFT işleminizi hesaptan EFT olarak gerçekleştirirseniz en az tutar 40 TL ve en fazla tutar 350 TL’dir.
 • EFT işleminizi, isme EFT şeklinde gerçekleştirirseniz en az 40 TL ve en yüksek 300 TL hizmet bedeli ödemeniz gerekir.
 • EFT işlemini, kasadan EFT şeklinde gerçekleştirirseniz, kasadan EFT komisyonu en az 50 TL ve en fazla 500 TL şeklinde ödenmesi gereken hizmet bedeli vardır.
 • EFT- haciz olarak EFT tutarı 200 TL gibi bir ücreti vardır.
 • TEB EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işleminizi, CEPTETEB İnternet Şubesi EFT Komisyonu şeklinde gerçekleştirirseniz 3,3 TL gibi bir ücret ödersiniz.
 • EFT işleminizi, CEPTETEB İnternet Şubesi Geç EFT Komisyonu olarak gerçekleştirirseniz, geç EFT komisyonu ücreti 5,5 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekir.
 • TEB EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işleminizi, internet bankacılığı ve mobil bankacılık şeklinde gerçekleştirirseniz, 2 TL gibi bir hizmet bedeli ödemeniz gerekir.
 • TEB EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işleminizi, telefon bankacılığı şeklinde gerçekleştirirseniz 10 TL gibi bir hizmet bedeli bulunmaktadır.

TEB Kredi Notu Öğrenme

Günümüzde kredi notu bankalar için oldukça önemli bir nottur. Kredi notu ile bankalar kimlere kredi vereceğine karar vermektedir. Kredi almak istediğiniz zaman bankalara başvuru yaparsınız ve bankalar da yapılan başvurular arasından kimlere kredi vereceğine karar vermelidir. Bu noktada kredi notu devreye girmektedir. Bankalar yapılan başvurularda müşterilerin kredi notlarına bakmaktadır. Kredi notu yüksek olan müşteriler bankalar tarafından kredi almak için daha uygun görülür. Kredi notunuzun yüksek olması ise ödemelerinizi düzenli olarak yapmanızla mümkün olacaktır. Daha önceden almış olduğunuz kredi ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli bir şekilde yaptıysanız kredi notunuz da yüksek olacaktır. Kredi notunuzun yüksek olması ile birlikte bankalar tarafından güvenilir bir müşteri olacaksınız. Bankalar için bir risk oluşturmazsanız kredi almanız da oldukça kolay olacaktır.

Kredi almak için çeşitli bankalara kredi başvurusu yapabilirsiniz. Kredi almak için başvuru yapabileceğiniz bankalardan biri de TEB’dir. TEB kredi notu öğrenme için internet bankacılığını kullanabildiğiniz gibi TEB şubelerini ziyaret de edebilirsiniz. TEB kredi notu öğrenme işleminiz için internet bankacılığını kullanmak istiyorsanız sizin için kredi notu öğrenme işlemlerini gerçekleştirmek adına oluşturulmuş bir sistem vardır.

TEB Kredi Notu Öğrenme Nasıl Yapılır?

Eğer bankalardan kredi almak istiyorsanız öncelikle kredi notunuzu öğrenmelisiniz. Kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız Findeksi kullanabilirsiniz. Kredi notunuzu öğrendikten sonra bankalar tarafından istenen aralıkta bir kredi notunuz var mı diye kontrol ediniz. Eğer kredi notunuz yeterince yüksek değilse kredi başvurunuzu erteleyebilirsiniz. Kredi notunuzun düşük olmasına rağmen kredi başvurusu yaparsanız kredi notunuzun daha da düştüğünü göreceksiniz. Bu yüzden kredi başvurularınızı yapmadan önce kredi notunuzu öğrenmelisiniz. Kredi notu öğrenme için Findeks’ten yararlanınız.

Kredi Kayıt Bürosu yani KKB ve 9 banka ortaklığı ile kurulmuş olan Findeks sayesinde kredi notu sorgulama işlemlerini yapmak oldukça kolay. TEB kredi notu öğrenmek için Findeks’i kullanabilirsiniz. Findeks’e üye olarak kredi notu sorgulama işleminizi basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Findeks’e üye olmak için Findeks anasayfasını ziyaret ediniz. Bireysel olarak Findeks üyeliğinizi yapabildiğiniz gibi ticari olarak da Findeks üyelik işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Üyeliğinizi tamamladıktan sonra giriş işlemini gerçekleştirmiş olmanız gerekiyor. Bunun için alttaki görselde size belirtilen kısımları doldurunuz.

78451

Giriş yaptıktan sonra TEB kredi notu öğrenme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

TEB Kredi Notu Öğrenme İçin TIKLAYINIZ!