ŞekerBank EFT Ücretleri

Bankacılık alanında önemli bir işlem olan para transferi işleminizi bankanın çeşitli kanalları aracılığı ile yapabilirsiniz. Para transferi işleminiz için kullanabileceğiniz banka kanalları şunlardır;

 • Bankanın şubesini ziyaret etmek
 • Bankanın ATM’lerini kullanmak
 • İnternet bankacılığı hizmetini kullanmak
 • Telefon bankacılığı hizmetini kullanmak
 • Bankanın mobil uygulamasını kullanmak

Para transferi işleminiz için iki yöntem bulunmaktadır. Birinci yöntem Elektronik Fon Transferi yani daha fazla kullanılan ismi ile EFT işlemidir. İkinci yöntem ise havale işlemidir. EFT ile havale işlemleri çok sık olarak karıştırılan iki bankacılık işlemidir. EFT işlemi ile havale işlemi arasındaki farklardan bahsedecek olursak, EFT işlemi farklı bankalar arasında yapılan para transferi işlemidir. Havale işlemi ise aynı bankanın farklı şubeleri arasında yapılmaktadır. EFT işlemi için bankalar EFT masraf ücreti talep ederler. Havale işlemi için ise bankalar genel olarak herhangi bir ücret talep etmez.

EFT işlemi havale işlemine göre daha fazla kullanılan bir bankacılık işlemidir. EFT işlemi için bankalar tarafından belirlenen EFT saatleri vardır. Her banka EFT saatini kendisi belirler. Eğer EFT saatleri dışında EFT işlemi yaparsanız işleminiz hemen gerçekleşmeyecektir. İşleminizin gerçekleşmesi için ilk EFT saatine kadar beklemeniz gerekecektir. Fakat bankanın EFT saatleri içinde EFT işleminizi yaparsanız 5-10 dakika arasında para transferi işleminiz gerçekleşecektir.

EFT işleminiz için Şekerbank EFT saatleri olduğu gibi bir de EFT ücretleri bulunmaktadır. EFT ücretleri de her banka için farklılık göstermektedir. Bankalar EFT ücretlerini kendisi belirler. Örneğin Şekerbank EFT ücretleri, Şekerbank tarafından EFT masraflarına göre belirlenmektedir.

Şekerbank EFT Ücretleri Ne Kadardır?

Şekerbank EFT ücretleri, EFT işleminizi hangi kanal ile yaptığınıza göre değişmektedir. Eğer Şekerbank banka şubelerini kullanarak EFT yaparsanız kasa için 42-315 TL, hesaptan ödendiği zaman 35,70-315 TL gibi bir EFT ücreti ödemeniz gerekecektir.

Şekerbank EFT işleminiz için banka şubelerini değil de bankanın internet şubesini, telefon bankacılığı hizmetini ve de ATM’leri kullanırsanız ödemeniz gereken Şekerbank EFT ücretleri değişecektir.

İnternet bankacılığı kullanılarak yapılan EFT işlemleri için 3 TL Şekerbank EFT ücretleri talep edilmektedir. Fakat transfer edilecek para miktarının 500.000 TL’yi geçmesi halinde ödemeniz gereken EFT işlem ücreti 37,50 TL olacaktır.

Şekerbank telefon bankacılığı hizmetini kullanarak yapacağınız EFT işlemleri için 12,50 TL Şekerbank EFT ücretleri alınır. Eğer transfer edeceğiniz para miktarı 500.000 TL’yi geçerse 37,50 TL gibi bir EFT ücreti ödemeniz gerekecektir.

Şekerbank telefon bankacılığı ile yapacağınız EFT işlemleri için ise 12,50 TL Şekerbank EFT ücretleri ödemeniz gerekecektir. Yine aynı şekilde para transferi için göndermek istediğiniz para 500.000 TL’yi geçmesi durumunda 37,50 TL EFT işlem ücreti ödemeniz gerekir.

Şekerbank ATM’leri aracılığı ile de EFT işleminizi yapabilirsiniz. Eğer Şekerbank ATM’lerini kullanırsanız ödemeniz gereken Şekerbank EFT ücretleri 6 TL olacaktır. EFT işleminiz için en masraflı banka kanalı bankanın şubeleridir. EFT işleminiz için en masrafsız banka kanalı ise internet şubeleridir.

Şekerbank EFT Ücretleri İçin TIKLAYINIZ!

Şekerbank EFT Saatleri

Türkiye’nin önemli bankaları arasında yer alan Şekerbank, 1953 yılında Pancar Kooperatifleri Bankası adıyla Eskişehir’de kurulmuştur. Bankanın kuruluş amacı, bölgedeki şeker pancarı üreticisi olanların ihtiyaçlarını finansal olarak sağlamak amacıyla kurulmuştur. 1956 yılında adını Şekerbank olarak değiştirmiştir. Bankacılık sektöründe yer alan Şekerbank EFT saatleri konusunda kast edilen EFT işlemi, diğer bankalar gibi Şekerbank’ın da en çok hizmet alan işlemidir.

Şekerbank finansal ürün ve finansal hizmet açısından müşterilerine geniş bir hizmet alanını sunmaktadır. Şekerbank EFT saatleri hizmeti olan Şekerbank bireysel müşterileri için, bireysel krediler, mevduat ve yatırım ürünleri, kredi ürünleri, emekli bankacılığı, ödemeler ve hizmetler, sigorta & BES, altın bankacılığı gibi finansal ürün ve hizmetleri müşterilerine sunmaktadır. Tarım sektöründeki müşterileri için, tarımsal yatırım kredileri, tarımsal işletme kredileri, hasat kart, hasat POS, aile çiftliği, tarım kampanyaları, tarım sigorta, mevduat ve yatırım ürünleri gibi finansal hizmet ve ürünleri mevcuttur. Esnaf ve işletmeciler için sektörel destek ve işbirlikçileri, krediler, ticari kartlar, nakit yönetimi, sigorta ve BES, mevduat ve yatırım ürünleri, üye iş yeri ve POS gibi finansal ürün ve hizmetleri sunmaktadır. KOBİ’ler için KOBİ krediler, dış ticaret ve finansmanı, nakit yönetimi, mevduat ve yatırım ürünleri gibi hizmetleri mevcuttur.

EFT Nedir?

Şekerbank EFT saatleri konusunda yer alan EFT’nin açılımı Elektronik Fon Transferi’dir. İlk olarak 1992 yılında Merkez Bankası tarafından bu sistemin bankacılık sektörüne girişi sağlanmıştır. Elektronik Fon Transferi Türk Lirası cinsinden iki farklı banka arasında gerçekleşen para transferini sağlayan bir sistemdir.

Şekerbank EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT sistemiyle ilgili kanunlar Merkez Bankası tarafından işletilmekte ve Bakanlar Kanunu tarafından oluşturulmaktadır.

Şekerbank EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işlemini, bireyler ya da kuruluşlar, çalıştıkları bankaların internet bankacılığı ve telefon bankacılığı hizmeti ile yapabilirler. İster kendi ödemelerinizi, ister başkasına ait ödemek istediğiniz her türlü faturalar, elektrik, doğalgaz, su, internet, cep telefonu, okul taksiti ve bağış gibi farklı alanlardaki ödemelerinizi EFT ile gerçekleştirebilirsiniz.

EFT İşlemi Nasıl Yapılır?

Şekerbank EFT saatleri işleminde yer alan EFT işlemi için 4 unsur vardır. Bu unsurlar gönderen, alıcı, gönderenin bankası ve alıcının bankası şeklinde sistemde yer almaktadır. Şekerbank EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işlemindeki bu unsurları doğru bir şekilde sisteme girdiğinizde, bankanız bu işlemi uygulamaya başlar ve kısa bir süre sonra onay aşaması banka tarafından başlatılır.

Şekerbank EFT saatleri işleminde bulunan EFT işlemi için banka hesabınızda yeterli miktarın olup olmadığı kontrol edilir. Eğer hesabınızda EFT işleminizi gerçekleştirebileceğiniz miktarda para varsa, banka tarafından işleminiz onaylanır ve işleminiz gerçekleşmiş olur. Para transferini gerçekleştirdiğiniz kişinin hesabına yatırdığınız miktar kişinin hesabına gönderilir. Eğer EFT işlemini gerçekleştirecek kadar miktar hesabınızda yoksa banka onay vermez ve işlem ödeme sırasında bekletilir.

Şekerbank EFT Saatleri Ne Zaman?

Şekerbank EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işlemi mesai saatleri içerisinde 09.00 ile 17.15 saatleri arasında gerçekleştirilebilinir. Resmi tatil günleri hariç hafta içi her gün gerçekleştirebileceğiniz bir işlemdir. Şekerbank EFT saatleri dışında gerçekleştirilen EFT işlemleri ertesi gün Şekerbank EFT saatlerinde işleme alınmaktadır.

Şekerbank EFT Ücretleri Ne Kadar?

 • Banka şubesi aracılığıyla kasadan yapılan Şekerbank EFT işleminin 42 TL ve 315 TL arasında değişen bir hizmet bedeli vardır.
 • Banka şubesi aracılığıyla hesaptan, Şekerbank EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işlemi için banka 35.7 TL ve 315 TL arasında değişen bir hizmet bedeli talep eder.
 • Banka şubesi aracılığıyla isme gönderilen, Şekerbank EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işlemi için banka 42 TL ve 315 TL gibi bir ücret almaktadır.
 • Kasadan ödeme şeklinde isme gelen EFT işlemi için banka 42 TL gibi bir ücret talep etmektedir.
 • Şekerbank EFT saatleri dışında yapılan EFT işlemleri için banka 50 TL ve 376.5 TL arasında bir ücret talep etmektedir.
 • EFT için haber verme işlemi için ise 2.25 TL istenilmektedir.
 • İade mesajı ile EFT işleminin yapılması durumunda hizmet bedeli alınmamaktadır.
 • İnternet bankacılığı ile EFT işleminin gerçekleştirilmesi durumunda 3 TL hizmet bedeli talep edilmektedir.
 • Telefon bankacılığı aracılığı ile EFT işleminin hizmet bedeli 12.50 TL’dir.
 • EFT için Swift gönderme işlemi için banka tarafından 37.5 USD talep edilmektedir.
 • ATM’lerden gerçekleştirilen EFT işlemi için banka 6 TL gibi bir ücret belirlemiştir.

Şekerbank EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

Şekerbank EFT işlemini eğer bankanın mesai saatleri arasında gerçekleştirdiyseniz o gün içerisinde banka uygulamaya alıyor. Daha sonra banka tarafından gerçekleştirilecek olan onay aşaması geliyor. Şekerbank EFT işlemi, hesabınızda göndermek istediğiniz miktarı karşılayacak kadar para varsa hemen onaylanır. EFT işleminin gerçekleşmediğini fark ederseniz, Şekerbank EFT işlemini banka aracılığı ile sorgulamanız gerekmektedir.

İsterseniz Şekerbank’a ait 444 78 78 numaralı müşteri hizmetlerini arayıp, işleminizin sorgulanmasını isteyebilirsiniz. Eğer telefon bankacılığı aktif üyeliğiniz varsa, telefon bankacılığı aracılığı ile EFT sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.