OdeaBank EFT Ücretleri

Bankacılık işlemleri arasında oldukça önemli bir yeri olan para transferi işleminiz için bankanın çeşitli kanallarını kullanabilirsiniz. Para transferi yapmak istediğiniz zaman bankanın şubelerini ziyaret edebileceğiniz gibi banka ATM’lerini de kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bankanın internet şubesi ile ya da telefon bankacılığı hizmeti ile para transferi işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bazı bankalar mobil uygulama desteği sağlamaktadır. Eğer varsa bankanın mobil şubesi ile de para transferinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bankalar para transferi adına müşterilerine iki yöntem sunmaktadır. Para transferi yapmak istediğiniz zaman kullanabileceğiniz ilk yöntem Elektronik Fon Transferi yani daha fazla kullanılan ve bilinen ismi ile EFT işlemidir. İkinci olarak ise havale işlemini kullanarak para transferinizi gerçekleştirebilirsiniz. EFT ile havale arasındaki farklardan bahsedecek olursak, EFT işlemi farklı bankalar arasında yapılan para transferi işlemidir. Havale işlemi ise aynı bankanın farklı şubeleri arasında yapılmaktadır. EFT işlemi için bankalar EFT masraf ücreti almaktadır. Havale işlemi için ise bankalar genel olarak herhangi bir ücret talep etmezler.

EFT işlemi havale işlemine göre daha fazla kullanılan bir bankacılık işlemidir. EFT işlemi için belirlenen bazı saat aralıkları bulunmaktadır. EFT işlemi için uygun saatleri bankalar kendisi belirlemektedir. Her bankanın EFT işlem saati farklıdır. Eğer bankanın belirlemiş olduğu EFT saatleri içinde EFT işleminizi yaparsanız, EFT’nizin gerçekleşmesi 5 ile 10 dakika sürecektir.

EFT işlemi için ödenmesi gereken EFT ücretlerini bankalar belirlemektedir. Örneğin Odeabank EFT ücretleri, Odeabank tarafından belirlenmektedir. Odeabank EFT ücretlerini öğrenerek ve istediğiniz bankacılık kanalını kullanarak EFT işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Odeabank EFT Ücretleri Ne Kadardır?

Her banka EFT işlemi için gereken ücreti kendisi belirler. EFT işlemi için ödemeniz gereken ücret, bankalar arasında farklılık gösterdiği gibi bankanın hangi kanalı ile EFT işleminizi yaptığınıza göre de değişmektedir.

Odeabank EFT ücretleri şöyledir;

 • Eğer Odeabank şubesi aracılığı ile EFT yaparsanız Odeabank, hesaptan gönderilen EFT işlemi için 35 TL ile 250 TL arasında Odeabank EFT ücretleri ödemenizi isteyecektir.
 • Odeabank şubesi ile fakat kasadan göndereceğiniz para için Odeabank, 35 TL ile 500 TL arasında bir EFT masraf ücreti talep etmektedir.
 • Odeabank aracılığı ile isme gelen EFT işleminin Odeabank EFT ücretleri 40 TL ile 400 TL arasında olacaktır.
 • Odeabank geç EFT ücreti 15 TL olarak belirlenmiştir.
 • Odeabank EFT işleminiz için internet bankacılığını kullanmak isterseniz, hesaptan gönderilen EFT, geç EFT ücretini 4 TL olarak belirlemiştir.
 • Eğer Odeabank mobil şubesini kullanarak EFT yaparsanız, hesaptan göndereceğiniz EFT ve geç EFT için ödemeniz gereken ücret 4 TL olacaktır.
 • Odeabank iletişim merkezi üzerinden hesaptan gönderilen EFT ve geç EFT ücreti için 4 TL gibi bir hizmet bedeli talep edilmektedir.
 • Eğer Odeabank ATM’leri aracılığı ile EFT işleminizi hesaptan göndermek isterseniz 5 TL gibi bir hizmet bedeli ödemeniz gerekecektir.
 • Eğer Odeabank ATM’leri ile geç EFT adında EFT yaparsanız ödemeniz gereken EFT işlem ücreti 3 TL olacaktır.

Sizin de gözlemlediğiniz gibi Odeabank EFT ücretleri bankanın kanallarına göre farklılık göstermektedir. En masraflı bankacılık kanalı şubeden EFT yapmaktır.

Odeabank EFT Ücretleri İçin TIKLAYINIZ!

Odeabank EFT Saatleri

Odeabank Türkiye’de yeni kurulan, müşteri portföyünü yeni geliştirmeye çalışan 2012 yılında kurulmuş yabancı sermayeli bir anonim şirketidir.

Günümüzde bireyler zamandan tasarruf etmek için bankacılık işlemlerinde en kısa ve kolay olan yolu tercih etmektedir. Bankacılık sektöründe sıkça yapılan işlemlerden biri de para transferidir. Odeabank EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT, yani Elektronik Fon Transferi Türk Lirası cinsinden bir kişinin çalıştığı banka aracılığıyla, başka bir bankada hesabı bulunan bir kişiye para transferi yapmasıdır.

EFT işlemini çalıştığınız bankanın, size sunduğu imkanlardan en kolay bulduğunuz seçenekle gerçekleştirebilirsiniz. İsterseniz bankanızın şubesine giderek, mesai saatleri içerisinde EFT işleminizi gerçekleştirebilirsiniz, isterseniz bankanızın size sunduğu internet bankacılığı, telefon bankacılığı, mobil uygulaması, ATM’ler ve bankanızın müşteri hizmetlerini arama gibi birçok seçenekten birini tercih edebilirsiniz. Bankacılık sektöründe sıkça gerçekleşen Odeabank EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT, Odeabank hizmetlerinin arasında en sık gerçekleştirilen işlemlerden biridir.

Başka bir para transferi işlemi de havaledir. Havale çalıştığınız bankanın, başka bir şubesinde hesabı olan kişiye para transferi gerçekleştirmeye denir.

EFT ile Havale Arasındaki Farklar

Odeabank EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT ile havale arasında çok bir benzerlik olmamasına rağmen sıkça karıştırılır. İkisinin de tek ortak noktası para transferi işlemlerinden olmalarıdır. Odeabank EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT ile havale arasındaki farklar şunlardır;

 • EFT farklı bankalar arasındaki para gönderilme işlemidir, havale ise aynı bankaların farklı şubeleri arasında gerçekleşen bir finansal işlemdir.
 • Odeabank EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işlemi bankaların mesai saatleri dışında yapılmaz, yapılsa da işlem bir sonraki güne ait mesai saatleri içerisinde gerçekleşir. EFT işlemi aşamalı bir işlem olduğu için, aracı kuruluşların da mesai saatlerinde gerçekleşmesi gerekiyor. Havale EFT işleminin aksine, çok daha kısa sürede sonuçlanan ve günün her anında yapabileceğiniz bir işlem.
 • Odeabank EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT, aşamalı ve uzun süren bir işlem olmasından dolayı, karşı tarafın hesabına aktarılması biraz zaman almaktadır ama havale de para transferiniz karşı tarafın hesabında anında yerini alır. Bazen sistemin yoğun olduğu zamanlar olabiliyor, o zamanlar da havale süresi biraz uzayabiliyor.

EFT İşlemi Nasıl Yapılır?

Odeabank EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT, ilk olarak Merkez Bankası aracılığıyla 1992 yılında hizmete geçirilmiştir. EFT sistemi Merkez Bankası tarafından işletilir ve sistemle ilgili her türlü sorumluluk Merkez Bankası’na aittir.

Odeabank EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işlemini oluşturan 4 farklı birleşen vardır. Bunlar; gönderen, alıcı, gönderenin bankası, alıcının bankası gibi birleşenlerden oluşur. Bu bilgileri doğru bir şekilde sisteme girdikten sonra, EFT sistemi işlemini gerçekleştirir. Bundan sonraki kısım onay aşamasıdır. Eğer çalıştığınız bankanın mesai saatleri dışında bir EFT işlemi gerçekleştirdiyseniz, işleminizin hizmete girmesi ertesi gün mesai saatlerinde olacaktır. Bankaların ve aracı kuruluşların mesai saatlerinde Odeabank EFT saatleri aşamasında yer alan EFT işleminizi gerçekleştirdiyseniz o gün içerisinde işleminiz tamamlanır.

Onay aşamasından sonra, sistem hesabınızda para transferini gerçekleştirecek miktarın olup olmadığının kontrolünü sağlar, EFT işlemini ve bu işlemin hizmet bedelini eğer hesabınızdaki miktar karşılıyorsa işleminize onay verilir ve işleminiz tamamlanmış olur. Başka bir banka hesabına sahip kişinin hesabına para transferiniz aktarılır. Eğer EFT işlem bedelini karşılayacak kadar hesabınızda yeterli miktar yoksa, sistem işleminizi gerçekleştirmez ve ödeme sırasında bekletir. Odeabank EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işlemi hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Odeabank EFT Saatleri Ne Zaman?

Her bankanın EFT saatleri birbirinden farklıdır, aynı olan bankalar da vardır. Odeabank EFT saatleri hafta içi her gün sabah 09.00 ile 17.00’ye kadar gerçekleştirilebilinir. EFT işleminizi Odeabank EFT saatleri haricinde yaparsanız, işleminiz ertesi gün Odeabank EFT saatlerinde gerçekleşir.

Odeabank EFT Ücretleri Ne Kadar?

Odeabank EFT işlemi için her bankanın, kendi belirlemiş olduğu bir hizmet bedeli vardır. Odeabank’ta ise ücretlendirme şu şekilde gerçekleşmektedir;

 • Odeabank şubesi aracılığıyla hesaptan gönderilen EFT işlemi için banka, 35 TL ve 250 TL miktarları arasında bir hizmet bedeli belirlemiştir.
 • Yine Odeabank şubesi aracılığıyla kasadan gönderilen EFT işlemi için banka 35 TL ve 500 TL arasında bir hizmet ücreti talep etmektedir.
 • Odeabank şubesi aracılığıyla isme gelen EFT işleminin 40 TL ve 400 TL gibi bir ücretlendirmesi mevcuttur.
 • Odeabank geç EFT ücreti 15 TL olarak belirlenmiştir.
 • Odeabank internet bankacılığı aracılığıyla EFT işlemi için, hesaptan gönderilen EFT, geç EFT ücretini 4 TL olarak belirlemiştir.
 • Odeabank mobil şubesi EFT işlemini tercih ederseniz, hesaptan gönderilen EFT ve geç EFT ücreti için 4 TL gibi bir hizmet bedeli istenmektedir.
 • Odeabank iletişim merkezi üzerinden hesaptan gönderilen EFT için 35 TL ve 250 TL arasında değişen bir hizmet bedeli talep edilmektedir.
 • Odeabank ATM aracılığıyla EFT işleminizi hesaptan gönderme şeklinde gerçekleştirirseniz, 5 TL hizmet bedeli ödemeniz gerekir.
 • Odeabank ATM aracılığıyla geç EFT ücreti 3 TL gibi bir hizmet bedeli vardır.