Odeabank EFT Saatleri

odebank eft saatleri

Odeabank Türkiye’de yeni kurulan, müşteri portföyünü yeni geliştirmeye çalışan 2012 yılında kurulmuş yabancı sermayeli bir anonim şirketidir.

Günümüzde bireyler zamandan tasarruf etmek için bankacılık işlemlerinde en kısa ve kolay olan yolu tercih etmektedir. Bankacılık sektöründe sıkça yapılan işlemlerden biri de para transferidir. Odeabank EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT, yani Elektronik Fon Transferi Türk Lirası cinsinden bir kişinin çalıştığı banka aracılığıyla, başka bir bankada hesabı bulunan bir kişiye para transferi yapmasıdır.

EFT işlemini çalıştığınız bankanın, size sunduğu imkanlardan en kolay bulduğunuz seçenekle gerçekleştirebilirsiniz. İsterseniz bankanızın şubesine giderek, mesai saatleri içerisinde EFT işleminizi gerçekleştirebilirsiniz, isterseniz bankanızın size sunduğu internet bankacılığı, telefon bankacılığı, mobil uygulaması, ATM’ler ve bankanızın müşteri hizmetlerini arama gibi birçok seçenekten birini tercih edebilirsiniz. Bankacılık sektöründe sıkça gerçekleşen Odeabank EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT, Odeabank hizmetlerinin arasında en sık gerçekleştirilen işlemlerden biridir.

Başka bir para transferi işlemi de havaledir. Havale çalıştığınız bankanın, başka bir şubesinde hesabı olan kişiye para transferi gerçekleştirmeye denir.

EFT ile Havale Arasındaki Farklar

Odeabank EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT ile havale arasında çok bir benzerlik olmamasına rağmen sıkça karıştırılır. İkisinin de tek ortak noktası para transferi işlemlerinden olmalarıdır. Odeabank EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT ile havale arasındaki farklar şunlardır;

 • EFT farklı bankalar arasındaki para gönderilme işlemidir, havale ise aynı bankaların farklı şubeleri arasında gerçekleşen bir finansal işlemdir.
 • Odeabank EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işlemi bankaların mesai saatleri dışında yapılmaz, yapılsa da işlem bir sonraki güne ait mesai saatleri içerisinde gerçekleşir. EFT işlemi aşamalı bir işlem olduğu için, aracı kuruluşların da mesai saatlerinde gerçekleşmesi gerekiyor. Havale EFT işleminin aksine, çok daha kısa sürede sonuçlanan ve günün her anında yapabileceğiniz bir işlem.
 • Odeabank EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT, aşamalı ve uzun süren bir işlem olmasından dolayı, karşı tarafın hesabına aktarılması biraz zaman almaktadır ama havale de para transferiniz karşı tarafın hesabında anında yerini alır. Bazen sistemin yoğun olduğu zamanlar olabiliyor, o zamanlar da havale süresi biraz uzayabiliyor.

EFT İşlemi Nasıl Yapılır?

Odeabank EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT, ilk olarak Merkez Bankası aracılığıyla 1992 yılında hizmete geçirilmiştir. EFT sistemi Merkez Bankası tarafından işletilir ve sistemle ilgili her türlü sorumluluk Merkez Bankası’na aittir.

Odeabank EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işlemini oluşturan 4 farklı birleşen vardır. Bunlar; gönderen, alıcı, gönderenin bankası, alıcının bankası gibi birleşenlerden oluşur. Bu bilgileri doğru bir şekilde sisteme girdikten sonra, EFT sistemi işlemini gerçekleştirir. Bundan sonraki kısım onay aşamasıdır. Eğer çalıştığınız bankanın mesai saatleri dışında bir EFT işlemi gerçekleştirdiyseniz, işleminizin hizmete girmesi ertesi gün mesai saatlerinde olacaktır. Bankaların ve aracı kuruluşların mesai saatlerinde Odeabank EFT saatleri aşamasında yer alan EFT işleminizi gerçekleştirdiyseniz o gün içerisinde işleminiz tamamlanır.

Onay aşamasından sonra, sistem hesabınızda para transferini gerçekleştirecek miktarın olup olmadığının kontrolünü sağlar, EFT işlemini ve bu işlemin hizmet bedelini eğer hesabınızdaki miktar karşılıyorsa işleminize onay verilir ve işleminiz tamamlanmış olur. Başka bir banka hesabına sahip kişinin hesabına para transferiniz aktarılır. Eğer EFT işlem bedelini karşılayacak kadar hesabınızda yeterli miktar yoksa, sistem işleminizi gerçekleştirmez ve ödeme sırasında bekletir. Odeabank EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işlemi hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Odeabank EFT Saatleri Ne Zaman?

Her bankanın EFT saatleri birbirinden farklıdır, aynı olan bankalar da vardır. Odeabank EFT saatleri hafta içi her gün sabah 09.00 ile 17.00’ye kadar gerçekleştirilebilinir. EFT işleminizi Odeabank EFT saatleri haricinde yaparsanız, işleminiz ertesi gün Odeabank EFT saatlerinde gerçekleşir.

Odeabank EFT Ücretleri Ne Kadar?

Odeabank EFT işlemi için her bankanın, kendi belirlemiş olduğu bir hizmet bedeli vardır. Odeabank’ta ise ücretlendirme şu şekilde gerçekleşmektedir;

 • Odeabank şubesi aracılığıyla hesaptan gönderilen EFT işlemi için banka, 35 TL ve 250 TL miktarları arasında bir hizmet bedeli belirlemiştir.
 • Yine Odeabank şubesi aracılığıyla kasadan gönderilen EFT işlemi için banka 35 TL ve 500 TL arasında bir hizmet ücreti talep etmektedir.
 • Odeabank şubesi aracılığıyla isme gelen EFT işleminin 40 TL ve 400 TL gibi bir ücretlendirmesi mevcuttur.
 • Odeabank geç EFT ücreti 15 TL olarak belirlenmiştir.
 • Odeabank internet bankacılığı aracılığıyla EFT işlemi için, hesaptan gönderilen EFT, geç EFT ücretini 4 TL olarak belirlemiştir.
 • Odeabank mobil şubesi EFT işlemini tercih ederseniz, hesaptan gönderilen EFT ve geç EFT ücreti için 4 TL gibi bir hizmet bedeli istenmektedir.
 • Odeabank iletişim merkezi üzerinden hesaptan gönderilen EFT için 35 TL ve 250 TL arasında değişen bir hizmet bedeli talep edilmektedir.
 • Odeabank ATM aracılığıyla EFT işleminizi hesaptan gönderme şeklinde gerçekleştirirseniz, 5 TL hizmet bedeli ödemeniz gerekir.
 • Odeabank ATM aracılığıyla geç EFT ücreti 3 TL gibi bir hizmet bedeli vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.