Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama

Kredi notu, bankaların müşterilerine kredi vermek için seçim yapma konusunda yardımcı olmak amacıyla oluşturulmuş bir nottur. Müşteriler bankalara kredi alabilmek için başvuru yaparlar ve bankalar başvuruları değerlendirirken kredi vereceği müşteriyi seçme konusunda kararsızlık yaşayabilir. Kredi notu vereceği müşteriyi seçerken bankalar bazı kriterler oluşturmuştur. Bu kriterler doğrultusunda bir kredi notu hesaplanır. Kredi notunu etkileyen faktörlerden bazıları şunlardır: yaş, meslek, eğitim durumu, gelir düzeyi, sahip olduğu konut sayısı, kredi almak için başvuran kişinin daha önceki yıllarda kredi veya kredi kartı ödemeleri konusundaki düzeni.

Kredi notunuzun yüksek olması ile kredi alabilme olanağınız artmaktadır. Kredi notunuz ne kadar yüksekse bankanın size güvenilirliği o kadar artacaktır. Kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız Findeks sistemini kullanabilirsiniz. Merkez Bankası kredi notu sorgulama işleminizi de Findeks aracılığıyla yapabilirsiniz. T.C. kimlik numaranız ile kredi notu sorgulama işlemi yapabilmeniz adına öncelikle Merkez Bankası kredi notu sorgulama için verilere Kredi Kayıt Bürosu (KKB), aracılığı ile ulaşabilirsiniz. KKB kaydı sonrasında sizin tüm banka işlem verileriniz kayıt altında tutulmaktadır. Sizinle ilgili veriler değerlendirilerek sizin için kredi notu oluşturulmaktadır.

Kredi notunuzu merak ediyorsanız ve Merkez Bankası kredi notu sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız Findeks sistemi ya da bankalar aracılığıyla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Banka puan sorgulama işlemini bankaların bireysel müşteri temsilcileri ile yapabildiğiniz gibi artık bankaların internet şubeleri aracılığı ile de yapabilirsiniz. Aynı zamanda telefon operatörleri ve bazı aracı kurumlar yardımı ile de bu bilgiyi edinebilirsiniz.

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Merkez Bankası kredi notu sorgulama yapmadan önce Findeks kaydınızın olması gerekiyor. Kayıt işlemi için cep telefonu numaranız ve bazı bilgileriniz istenmektedir.

13131

Ücretli kayıtlar için 3D güvenlik sistemi vardır. Üyelik işlemi yapıldıktan sonra sistemdeki kredi notunuz ve borçlarınız gözükecektir. Findeks aracılığıyla yaptığınız kredi puanı sorgulama işleminiz Türkiye’deki tek sorgulama servisidir ve verilerini KKB’den almaktadır.

Kredi kayıt sistemine üye olduktan sonra parola ve T.C. kimlik numaranızı girerek sisteme girişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

2

Böylelikle nakit ihtiyacınıza göre hangi bankadan nasıl bir krediyi hangi vade oranları ile birlikte alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.