Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu günümüz için oldukça önemli bir nottur. Kredi almak istediğiniz zaman bankalara başvuru yaptığınızda bankalar sizin kredi notunuza bakacaktır. Bankalar kredi notunuza göre sizin için bir değerlendirme yapacaktır. Yapılan değerlendirme sonucunda eğer kredi notunuz bankanın istediği aralıkta bir değerse banka size kredi verme konusunda istekli olacaktır. Bankalar, kredi notunuz yüksek ise size kredi verme konusunda daha istekli olacaktır. Eğer kredi notunuz düşük ise bankalar size kredi verme konusunda pek istekli olmayacaktır.

Kredi notunuzu bilmiyorsanız sizin için oluşturulmuş bir sistem var. Kredi Kayıt Bürosu yani KKB ve 9 banka ortaklığı ile oluşturulmuş olan Findeks sistemi ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ücretsiz kredi notu öğrenme Findeks ile sadece bir defaya mahsus olmak üzere yapılmaktadır. Daha sonrasında ise ücretsiz kredi notu öğrenme yapılmamakta ve işlemleriniz için 4 TL gibi bir ücret talep edilmektedir. Kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız bankaların şubelerini de ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz kredi notu öğrenme yapabileceğinizi söyleyen Findeks harici sitelere inanmayınız!

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme Nasıl Yapılır?

Findeks, Kredi Kayıt Bürosu ve 9 banka ortaklığı ile kurulmuş bir sistemdir. Kredi notunuzu Findeks ile kolay bir şekilde öğrenme imkanı bulabilirsiniz. Findeks’i kullanarak kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız öncelikle Findeks anasayfasını ziyaret etmelisiniz. Findeks anasayfası üzerinden T.C. kimlik numaranız ve cep telefonu numaranız ile kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz.

1

Kredi notunuzu sorgulamak için Findeks üyeliği de yapabilirsiniz. Findekse kimlik bilgilerinizi verirseniz Findeks üyeliğinizi yapmış olursunuz. Findeks üyeliği yaparsanız Findeks kredi notu sorgulama işleminiz için T.C. kimlik numaranız ile birlikte sizden parolanız istenecektir. Sizden istenen bilgileri Findeks ile paylaştığınız zaman Findeks aracılığıyla kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Findeks üyeliği ile Findeks’in kampanyalı ürünlerinden yararlanabilirsiniz.

Kredi almak istiyorsanız öncelikle kredi notunuzu öğrenmenizi tavsiye ederiz. Eğer kredi notunuz düşükse kredi başvurunuzu ertelemeniz sizin için daha iyi olacaktır. Kredi notunuzun düşük olmasına rağmen kredi başvurusu yapmanız kredi notunuzun daha da düşmesine neden olacaktır. Kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız Findeks sistemini kullanabilirsiniz. Findeks anasayfası üzerinden kredi notu öğrenme ile ilgili işlemleri yaptığınız zaman kredi notunuzu kolaylıkla öğreneceksiniz.

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme İçin TIKLAYINIZ!

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Kredi notu bankalarla olan ilişkilerinizi belirleyen güncel bir hesap birikimidir. Bankalar, kredi almak için bankalara başvuru yapan müşteriler arasından kredi notu yüksek olan müşterileri seçerek kredi verebilir. Fakat kredi notu düşük olan müşteriler kredi alma konusunda bankalar tarafından tercih edilmez. Kredi notunuz düşükse bankalar tarafından riskli grup olarak nitelendirilirsiniz.

Eğer kredi notunuz düşükse yükseltmek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler vardır. Kredi notu kaç ayda yükselir sorusuna cevap arıyorsanız bu yazıyı okumalısınız.

Kredi notunuz yılda 12 kez güncellenmektedir. Her ay başında bir önceki ayda yapmış olduğunuz ödemeler, gecikmeler, tasarruflar kredi notunuza yansımaktadır. Kredi notu, uzun zamanda oluşan ama kısa zamanda olan değişimlerden de etkilenen bir değerdir. Kredi notunuzu yükseltmek için yapacağınız çalışmalar kredi notunuza her ay başında olmak üzere etkilemeye başlayacaktır. Kredi notu kaç ayda yükselir sorusunun cevabı size bağlıdır. Yükseltmek için ne kadar çabuk bir şey yaparsanız o kadar çabuk sonuç alırsınız.

Kredi Notu Yükseltmek İçin Neler Yapılabilir?

Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız öncelikle kredi ve kredi kartı borçlarınızı düzenli olarak ödemeniz gerekecektir. Ayrıca adınıza kayıtlı herhangi bir borcunuzun bulunması kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir.

Kredi notunuzu yükseltmek için kullanmadığınız ve kullanmayı düşünmediğiniz hesaplarınızı kapatınız. Vadeli, vadesiz, birikim hesaplarınızı kapatmanız kredi notunuza olumlu bir katkı sağlayacaktır.

Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız sürekli olarak ödediğiniz faturalarınızı internet bankacılığını kullanarak ödeyebilirsiniz.

Kısaca kredi notunuzun yükselmesini istiyorsanız bankalarla olan ilişkilerinizi iyi tutmalısınız.

Eğer kredi notunuzu bilmiyorsanız kredi notunuzu öğrenebilmeniz için oluşturulmuş bir sistem var. Kredi Kayıt Bürosu ve 9 banka ortaklığı ile oluşturulmuş olan Findeks sayesinde kredi notunuzu oldukça basit bir yöntemle öğrenebilirsiniz. Findeks kredi notunuzu öğrenebilmeniz için ilk defaya mahsus olmak üzere sizden herhangi bir ücret talep etmemektedir. Daha sonraki kredi notu sorgulama işlemleriniz için ise sizden 4 TL gibi ücret talep etmektedir. Kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız Findeks anasayfasını ziyaret etmeniz gerekmektedir. Findeks anasayfası üzerinden T.C kimlik numaranız ve cep telefonu numaranız ile oldukça basit bir şekilde kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzu öğrenmek için Findeks üyeliği de yapabilirsiniz. Findeks üyeliği yaparsanız kredi notunuzu öğrenmek için T.C. kimlik numaranız ile birlikte sizden parolanız istenecektir.

Findeks ile kredi notunuzu öğrenmek için Findeks anasayfasını ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Findeks İçin TIKLAYINIZ!

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Günümüzde kredi notu bankalarla olan ilişkilerimizi belirleyen güncel bir hesap birikimi niteliğinde bir değerdir. Kredi almak istediğiniz zaman bankalara başvuru yaparsınız. Bankalar da sizin kredi notunuza bakarak kredi alıp alamayacağınıza karar verir. Kredi notu yüksek olan müşteriler kredi alma konusunda daha şanslıdır. Kredi notu düşük olan müşteriler ise bankalar tarafından riskli grup olarak nitelendirilir ve kredi alma konusunda şanslı değildir.

Peki ya kredi notunu etkileyen faktörler nelerdir diye soracak olursanız bu yazıda sizlerle bu konuyu paylaşacağız.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Mevcut Hesap ve Borç Durumu: Kredi notunu etkileyen faktörlerden olan bu faktör kredi notunuzu % 25 oranında etkilemektedir. İyi ya da kötü olarak kapanmış krediler, teminatlı veya teminatsız olan borç bakiyeleri ve limitler dikkate alınarak hesaplanır.

Yeni Kredi Arayışı: Kredi notunu etkileyen faktörlerden olan bu faktör kredi notunu % 20 oranında etkilemektedir. Ödeme performansı henüz belli değildir. Yakın zamanda alınan krediler kişinin risklilik oranını arttırmaktadır.

Kredi Kullanım Yoğunluğu: % 15 oranında kredi notunu etkileyen faktörlerdendir.. Kredi kullanan ve kredi ödemelerini düzenli olarak yapan birisi hiç kredi kullanmayan birine göre daha yüksek bir kredi notuna sahip olur.

Diğer: % 10 oranında kredi notunu etkileyen faktörlerdendir. Diğer unsurlar sizin kişisel olarak araştırılan yaş, meslek, eğitim durumu, gelir düzeyi, konut sayısı, taşıt sayısı, mal varlığı gibi bilgileriniz olacaktır.

Bunlar gibi faktörler sizin kredi notunuzun hesaplanmasında etkili olur. Kredi notunuz hesaplandıktan sonra size kredi verilip verilmeyeceği konusunda bankalar tarafından bir karar verilir. Kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız Findeks sistemini ziyaret edebilirsiniz. Findeks, Kredi Kayıt Bürosu ve 9 banka aracılığıyla kurulmuş bir sistemdir. Kredi notunuzu öğrenmek istediğiniz zaman Findeks size yardımcı olacaktır. Findeks üzerinden T.C. kimlik numaranız ve cep telefonu numaranız ile basit bir şekilde kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Findeks kredi notu sorgulama işleminiz için sizden 4 TL gibi bir ücret talep edecektir. Sizden talep ettiği ücreti ödediğiniz zaman kredi notunuzu öğreneceksiniz. Findeks’e üye olarak da kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz. Ayrıca Findeks kampanyalı paketlerini de kullanabilirsiniz. Findeks’e üye olursanız T.C. kimlik numaranız ile birlikte sizden parolanız istenecektir. Yine kolay bir yolla kredi notunuzu öğrenebileceksiniz.

Findeks Kredi Notu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Kredi Notu Güncelleme

Kredi notu günümüz için oldukça önemli bir nottur. Kredi notu bankalarla olan ilişkilerimizi belirler. Kredi almak istediğimiz zaman bankalara başvuru yaparız. Bankalar da yapılan başvurular arasından kredi vereceği müşterileri seçmek zorundadır. İşte bu noktada kredi notu devreye girmektedir. Kredi notu ile bankalar bizi değerlendirmiş olur. Banka, kredi notumuza bakarak bankalarla olan ilişkilerimizi, borçlarımızı zamanında ödeyip ödemediğimizi incelemiş olurlar. Kredi notu yüksek olan müşteriler bankalar tarafından güvenilir olarak nitelendirilir ve kredi verilme konusunda daha şanslı olur. Kredi notu düşük olan müşteriler ise bankalar tarafından riskli grup olarak nitelendirilir. Kredi notu düşük olan müşteriler için kredi notu yükseltme teknikleri uygulanmalıdır.

Kredi notu güncelleme ile kredi notları yılda 12 kez olmak üzere güncellenmektedir. Her ay başında mutlaka bir kredi notu güncelleme gelir. Her ay başında bir önceki ayda yapmış olduğunuz ödemeler, gecikmeler, tasarruflar, finansal hareketler kredi notunuzu etkiler. Eğer kredi notu yükseltmek adına işlemler yapılırsa kredi notu yükselebilir. Kredi notu yükseltmek istiyorsanız yapabileceklerinizden bu yazıda bahsedeceğiz.

Kredi Notu Yükseltmek İçin Yapılması Gerekenler

Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız kredi ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli olarak yapmalısınız.

Kredi notu yükseltmek için, eğer kullanmadığınız ve kullanmayı da düşünmediğiniz hesaplarınız varsa kapatmalısınız. Vadeli, vadesiz, birikim hesaplarınızı kullanmıyorsanız kapatmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Sizi zorlamayacak bir miktar parayı bir hesap açarak yatırabilirsiniz. Ayrıca ödemelerinizi nakit olarak değil de bankalar aracılığı ile yaparsanız kredi notunuz yükselecektir.

Kredi notunuzun yükselmesi için bankalarla olan ilişkilerinizi geliştirmeniz gerekir. Kredi notu yükseltme adına işlemlerinize devam ederseniz kredi notunuzun zamanla yükseldiğini göreceksiniz.

Eğer kredi almak istiyorsanız öncelikle Findeks ile kredi notunuzu sorgulamalısınız. Findeks, Kredi Kayıt Bürosu ve 9 banka aracılığıyla kurulmuş bir sistemdir. Findeks aracılığıyla kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz. Sizden 4 TL gibi bir ücret talep eden Findeks ile kredi notunuzu sorgulamanız oldukça basittir. Eğer kredi notunuzu sorguladıktan sonra kredi için bankalara başvuru yaparsanız bu sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü kredi notunuz düşükse kredi başvurusunda bulunmazsınız ve kredi notunuz kredi başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasıyla birlikte daha da fazla düşmez.

Findeks Kredi Notu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Kredi Notu Arttırma

Kredi notu bankalarla olan ilişkilerinizi belirleyen güncel bir hesap birikimidir. Kredi notu oldukça önemli bir nottur. Kredi notu ile bankalar hangi müşterilerine kredi vereceğine karar verir. Kredi notu yüksek olan müşteriler kredi alma konusunda daha şanslıdır. Kredi notu düşük olan müşteriler ise kolaylıkla kredi alamazlar. Çünkü bankalar kredi notu düşük olan müşterilere riskli grup gözüyle bakar ve kredi verme konusunda pek istekli olmaz.

Kredi notunuz 0-1900 arasında bir değer alacaktır. 1900’e yaklaştıkça kredi notunuz yükselecektir ve kredi alma şansınız da artacaktır. Kredi notunuz düşükse kredi notu arttırma için taktikler uygulayabilirsiniz.

Kredi Notu Arttırmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kredi notunuz düşükse ve kredi notu arttırmak istiyorsanız bazı işlemleri uygulayabilirsiniz.

Kredi notu arttırmak için bankalarda kullanmadığınız ve de ilerde kullanmayı düşünmediğiniz hesaplarınız varsa onları kapatmalısınız. Vadeli, vadesiz, birikim hesaplarınızı kullanmıyorsunuz bu hesaplarınızı kapatmanız sizin için daha iyi olacaktır. Hesaplarınızı kapattığınız zaman 30 ile 60 gün arasında kredi notunuzdaki değişimi göreceksiniz.

Kredi notu arttırmak için yapmanız gerekenlerden birisi de bankalara olan tüm borçlarınızı temizlemek olacaktır. Adınıza kayıtlı herhangi bir ödenmemiş borcun olması durumunda kredi notunuz bundan olumsuz bir şekilde etkilenecektir. Borçlarınızı ödediğiniz zaman kredi notunuzdaki değişimi göreceksiniz.

Kredi notu arttırmak için yapabileceğiniz en önemli işlemlerden birisi de kredi ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli olarak yapmak olacaktır. Birikmiş kredi borçlarınızın olması kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir. Kredi kartı ekstrelerinizi düzenli olarak takip ediniz.

İletişim bilgilerinizi sürekli olarak değiştirmeniz de bankalar için bir güvensizlik oluşturacaktır. Bankada kayıtlı olan iletişim, adres bilgilerinizi sık sık değiştirmemelisiniz.

Sürekli olarak ödediğiniz faturalarınızı nakit olarak ödemek yerine banka kartınız veya kredi kartınız ile ödemeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Sizi zorlamayacak bir miktar parayı kısa vadeli olacak hesaplar açarak yatırım hesaplarınızda bekletebilirsiniz.

Kredi notunuzun artması için yapabileceklerinizden bahsettik. Eğer kredi almak için bankalara başvuru yapacaksanız öncelikle kredi notunuzu öğrenmelisiniz. Kredi notunuzu öğrenmek için de Kredi Kayıt Bürosu ve 9 banka aracılığıyla oluşturulmuş olan Findeks sistemini kullanabilirsiniz.

Findeks İçin TIKLAYINIZ!

Kredi Notu Ne Zaman Yenilenir?

Kredi notu bankalarla olan ilişkilerinizi belirleyen güncel bir hesap birikimidir. Kredi almak isteyen müşteriler bankalara başvuru yaptığında bankalar müşteriler arasında seçim yapmak zorundadır. İşte bu noktada kredi notu devreye girmektedir. Bankalar müşterilerin kredi notlarına bakarak kredi alıp alamayacaklarına karar vermektedir. Kredi notu yüksek olan müşteriler kredi alma konusunda daha şanslı olacaktır. Kredi notu düşük olan müşteriler ise bankalar tarafından riskli grup olarak adlandırılacak ve kredi alma konusunda sıkıntı yaşayacaktır. Kredi notu nasıl yükselir diye merak ediyorsanız kredi notunuzun yükselmesi için kredi ve kredi kartı ödemelerinizi zamanında yapmalısınız. Kredi notunuzun yüksek olması sadece ödeme düzeniniz ile ilgili değildir. Bankalar size kredi vereceği zaman sizin yaşınızı, mesleğinizi, eğitim durumunuzu, mal varlığınızı da incelemektedir. Sizin aldığınız krediyi zamanında ödeyip ödemeyeceğinizi anlamak için bankalar gerekli incelemeleri yapmaktadır.

Kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız Kredi Kayıt Bürosu yani KKB ve 9 banka ortaklığı ile kurulmuş bir sistem var. Bu sistem Findeks’tir. Findeks aracılığıyla kredi notunuzu kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzu öğrendiniz ve kredi notunuz beklediğinizden daha düşük geldi. Kredi notu ne zaman yenilenir merak ediyorsunuz. Bu yazıda sizlere kredi notu ne zaman yenilenir sorusunun cevabını vereceğiz.

Kredi notu ne zaman yenilenir sorusunun cevabı 12’dir. Her ay kredi notunuzda mutlaka bir yenilenme olmaktadır. Her ay başında, bir önceki ayda yapmış olduğunuz ödemeler, tasarruflar, gecikmiş borçlar ve tüm finansal hareketleriniz Findeks sisteminde puana dönüşür ve mevcut kredi notunuza eklenir.

Kredi Notunun Yükselmesi İçin Ne Yapılmalı?

Kredi notunuzun yükselmesini istiyorsanız ödemelerinizi düzenli olarak yapmalısınız. Adınıza kayıtlı borçlar sizin kredi notunuz için olumsuz birer etken olacaktır. Kredi notu zamanla oluşur fakat kısa zamandaki banka işlemlerinden de etkilenebilir.

Eğer kredi almak için bankalara başvuru yapacaksanız öncelikle Findeks aracılığıyla kredi notunuzu öğrenmelisiniz. Eğer kredi notunuzu öğrenmeden kredi başvurusu yaparsanız bu sizin için riskli bir durum oluşturabilir. Çünkü kredi notunuz düşük olmasına rağmen kredi başvurusu yaparsanız kredi notunuz daha da düşecektir. Bu yüzden öncelikle kredi notunuzu öğreniniz daha sonra kredi başvurusu yapınız. Kredi notunuzu öğrenmek için Findeksi kullanabilirsiniz.

Findeks İçin TIKLAYINIZ!

Kredi Notu Ne Demek?

Günümüzde kredi almak için bankalara başvuru yapan insan sayısı oldukça fazladır. Bankalar kredi vereceği müşterileri seçme konusunda kararsız kalmaktadır. Bankalar kredi vereceği müşterileri seçerken onların kredi notlarına bakmaktadır. Peki ya kredi notu ne demek diye soracaksanız kredi notu, bankalarla olan ilişkilerimizi belirleyen güncel bir hesap dökümüdür. Herhangi bir bankaya kredi almak için başvuru yaptığınızda şu ana kadar bankalara yapmış olduğunuz kredi başvuruları, kredi kartı başvuruları ve başvuru sonuçları bankanın incelemeleri sonucunda görülebilmektedir. Banka sizin geçmişteki bankacılık işlemlerinize bakarak size kredi verip vermeyeceği konusunda karar verir. Kredi notu da işte bu noktada devreye girmektedir. Kredi notunun oluşumunda etkili olan bazı önemli noktalar vardır. Bankalar bu noktalara bakarak kredi notunuzu oluşturur.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Mevcut Hesap ve Borç Durumu: Bu faktör kredi notunuzu % 25 oranında etkiler. İyi veya kötü olarak kapanmış krediler, teminatlı veya teminatsız olan borç bakiyeleri ve limitler dikkate alınarak hesaplanmaktadır.

Yeni Kredi Arayışı: Kredi notunu % 20 oranında etkileyen bir faktördür. Henüz ödeme performansı belli değildir. Yakın zamanda alınan krediler kişinin risklilik oranını arttırmaktadır.

Kredi Kullanım Yoğunluğu: % 15 oranında kredi notunu etkilemektedir. Kredi kullanan ve kredi ödemelerini düzenli olarak yapan birisi hiç kredi kullanmayan birisine göre daha yüksek bir kredi notuna sahip olur.

Diğer: % 10 gibi bir oranda kredi notunu etkilemektedir. Diğer unsurlar sizin kişisel olarak araştırılan yaş, meslek, eğitim durumu, gelir düzeyi, mal varlığı gibi bilgilerinizdir.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız sizin için oluşturulmuş bir sistem vardır. Findeks, Kredi Kayıt Bürosu yani KKB tarafından 9 banka aracılığı ile oluşturulmuştur. Findeks kullanarak kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz. Findeks sistemini kullandığınızda kredi notunuzu ve risk raporunuzu görebilirsiniz. Findeks için üye olmalısınız. Findeks üyeliği yaptıktan sonra sistem üzerinden istediğiniz imkanlara erişebilirsiniz.

Kredi notunuzu öğrendiniz ve beklediğinizden daha düşük geldi. Kredi notu yükseltmek için kredi ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli olarak yapmalısınız. Bankalarla ilişkilerinizi iyi tutmalısınız. Sürekli olarak ödediğiniz faturalarınızı otomatik ödeme talimatı ile ödeyebilirsiniz. Kredi notunuzun zamanla yükseldiğini göreceksiniz.

Kredi Notu Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ! 

Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi notu bankalar ile olan ilişkilerimizi belirleyen güncel bir hesap birikimidir. Kredi notu KKB yani Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulur. Kredi notunuz yapacağınız kredi başvuruları için oldukça önemlidir. Bankalara kredi almak için başvuru yaptığınızda bankalar sizin kredi notunuza bakacaktır. Kredi notunuz istenen aralıklarda olduğunda bankalar size kredi verecektir.

Kredi notu kaç olmalıdır sorusuna cevap arıyorsanız bu yazıyı okumalısınız. Kredi notunuz kredi alırken sizin için önemlidir. Bu yüzden kredi notunuzun yüksek olması gerekir. Eğer kredi notunuz yüksek ise bankalar size kredi verme konusunda istekli olacaktır. Kredi notunuz düşük olduğunda ise bankalar size kredi vermek istemeyecektir.

Kredi notu kaç olmalıdır öğrenmek için kredi notu aralıklarına göz atabilirsiniz.

Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi notunuz 0-1900 arasında bir değer alacaktır. Sizin de tahmin ettiğiniz gibi en düşük değer olan 0 kredi almanız konusunda size yardımcı olmayacaktır. En yüksek değer olan 1900 ise kredi alırken sizin için en iyi değer olacaktır.

0-699: Kredi notu kaç olmalıdır dendiğinde bu aralıkta bir kredi notuna sahipseniz pek şanslı sayılmazsınız. Bankalar size kredi vermeyecektir. Kredi notunuza göre en riskli gruptasınız.

699-1099: Kredi notu kaç olmalıdır dendiğinde bu aralıkta bir değer olduğunda da kredi almanız oldukça zor olacaktır. Bankalar size çok riskli grup gözüyle bakacaktır. Kredi almanız pek mümkün olmayacaktır.

1099-1499: Kredi notu kaç olmalıdır dendiğinde bu aralıkta ise kredi almanız belki de mümkün olacaktır. Fakat bankalar size bazı şartlar sunacaktır. Bankaların istediği ipotek veya kefil sunmak olacaktır. Bankanın istediği şartı yerine getirdiğiniz zaman kredi almanız mümkün olacaktır. Yine de banka sizi az riskli grup olarak görecektir.

1499-1699: Kredi notu kaç olmalıdır dendiğinde bu aralıkta bir kredi notuna sahipseniz geçerli bir notunuz var demektir. Bankalar size kredi verme konusunda çok bir sorun çıkartmayacaktır.

1699-1900: Kredi notunuz bu aralıklarda olduğunda oldukça şanslısınız. Çünkü en yüksek değerlerde bir kredi notunuz var. Bankalar size kredi verme konusunda hiçbir zorluk çıkartmayacaktır. Ödemelerinizi düzenli olarak takip ederek hiçbir aksatma yapmadığınız için kredi notunuz yüksek olmuştur. Banka size kredi verecek aynı zamanda uygun faiz oranları da sunacaktır.

Bankalar kredi notu yüksek veya çok yüksek olan müşterileri için eşsiz faiz oranları sunmaktadır. Örneğin sıradan bir müşteri yani kredi notu yüksek olmayan bir müşteri % 2 oranında faizlerden yararlanırken kredi notu yüksek olan müşteri % 0.99 gibi çok düşük bir faiz oranı ile kredi kullanabilir.

Eğer kredi başvurusu yapmak istiyorsanız öncelikle kredi notunuzu öğreniniz. Kredi notunuz çok düşük bir seviyede ise kredi başvurunuzu erteleyiniz. Yoksa kredi notunuz daha da düşecektir.

Kredi Notunuzu Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

Kredi Notu Nasıl Düzelir?

Kredi notu bankalarla olan ilişkilerimizi gösteren güncel bir hesap birikimidir. Kredi almak istediğinizde bankalara başvurursunuz. Banka kredi almak için başvuru yapan insanların içerisinde kimlere kredi vereceğini seçmek için müşterilerin kredi notlarına bakmaktadır. Kredi notu yüksek olan müşteri banka tarafından kredi almak için hak kazanır. Kredi notu düşük olan müşteriler ise kredi alma konusunda sıkıntı yaşamaktadır.

Kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız Findeks sistemini kullanabilirsiniz. Findeks anasayfasını ziyaret ederseniz Findeks kredi notu sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Findeks kredi notunuzu öğrendiniz ve beklediğinizden daha düşük geldi. Kredi notu nasıl düzelir diye merak ediyorsunuz. Bu yazıyı okuyarak kredi notu nasıl düzelir sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Düzelir?

Kredi notunuzu düzeltmek istiyorsanız yapmanız gerekenlerden bahsedeceğiz.

 • Kredi notu nasıl düzelir için kredi veya kredi kartı ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız gerekmektedir. Eğer adınıza kayıtlı ödenmemiş herhangi bir faturanız varsa kredi notunuz düşük olacaktır.
 • Kredi notu nasıl düzelir için öncelikle tüm kredi borçlarınızı temizlemelisiniz. Borçlarınızı temizledikten sonra limitleriniz aktif durumda iken 1 ay beklemelisiniz. 1 ayın sonunda Findeks üzerinden kredi notunuzu güncellemelisiniz.
 • Eğer gecikmiş kredi borçlarınız varsa kredi notunuzun yükselmesi için üzerinden 6 ay gibi bir süre geçmesini beklemeniz gerekmektedir.
 • Kredi notu nasıl düzelir için sizi zorlamayacak bir miktar parayı bir banka hesabı açarak yatırabilirsiniz.
 • Kredi notu nasıl düzelir için bankalarla ilişkilerinizi iyi tutmanız gerekecektir. Örneğin herhangi bir ödemenizi nakit olarak yapmak yerine banka kartınız veya kredi kartınız aracılığı ile yaparsanız bu durumun kredi notunuza olumlu bir etkisi olacaktır. Ayrıca sürekli olarak ödediğiniz elektrik, su, doğalgaz, cep telefonu gibi faturalarınızı otomatik ödeme talimatı ile bankanız aracılığını kullanarak ödeyebilirsiniz.
 • Kredi notu yükseltmek istiyorsanız limit arttırım talebinde bulunabilirsiniz. Kredi kartlarınız için ayrı ayrı günlerde olmak üzere limit arttırın. Bu yöntem ile birlikte limitleriniz artarken kredi notunuz da artacaktır.
 • Farklı farklı bankalara kredi talebinde bulunabilirsiniz. Yaptığınız kredi taleplerinde kredi limitlerinin bir önemi yoktur. Aktif ve borçsuz kredi kartlarınız olduğu zaman kredi notunuz yükselecektir.

Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız verdiğimiz önerileri dikkate almalısınız. Dikkat ettiğinizde kredi notunuzun yükseldiğini siz de göreceksiniz. Ayrıca kredi almak istediğiniz zaman bankalara kredi başvurusu yapmadan önce Findeks kullanarak kredi notunuzu öğrenmenizi tavsiye ederiz. Eğer kredi notunuz olması gerekenden az ise kredi başvurunuzu yapmamalısınız. Çünkü olumsuz cevap alacağınız her kredi başvurusu kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir.

Kredi notunuzu bilmiyorsanız öncelikle öğrenmelisiniz. Daha sonra düşük ise verdiğimiz tavsiyelere göre yükseltme işlemlerini uygulayabilirsiniz.

Findeks İçin TIKLAYINIZ!

Kredi Notu Olmadan Kredi Veren Bankalar

Kredi notu bankalarla olan ilişkilerimizi gösteren güncel bir hesap birikimidir. Kredi notu yüksek olanlar bankalarla ilişkileri iyi olanlardır. Çünkü bankalar kredi notuna oldukça önem vermektedir. Günümüzde bankalara kredi almak için başvuru yapan müşterilere kredi verme konusunda bankalar kararsız kalmaktadır. Bu noktada bankalar tarafından müşterinin bazı bilgileri incelenir ve kredi notuna bakılır. Eğer kredi notu istenen aralıklarda ise o müşteriye banka tarafından kredi verilebilir. Fakat müşterinin kredi notu bankanın istediği aralıklarda değilse banka kredi vermeyi kabul etmeyebilir. Fakat kredi notu olmadan kredi veren bankalar da vardır. Eğer kredi notunuz çok düşükse veya yoksa bu bankalar size kredi verecektir.

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

Sicili bozuk ifadesi iki anlamda kullanılmaktadır. Birincisi kredi notu düşük olan ve bankalar tarafından kredi için işlem yapılmak istendiğinde daha önceden kredi veya kredi kartı kullanılmadığı için kredi notu düşük olan müşteriler içindir. Bu müşteriler riskli gruptadır. Aynı zamanda kara listede olmamasına rağmen daha öncelerde birkaç defa borcunu ödemediği için banka tarafından olumsuz not verilmiş kişiler de sicili bozuk grubuna girmektedir. Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar bu grupta olan kişilere çeşitli yöntemlerle kredi vermektedir.

Kara Liste Nedir?

Daha önceden kullanmış olduğu kredi veya kredi kartlarının ödemelerini düzenli olarak yapmayan veya ödemeyen, aylık geliri ödemesi gereken taksit tutarını aşan, icralık duruma düşen veya düşmek üzere olan kişiler Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından kara listeye alınmaktadır. Kara listeden silinmek isteyen kişiler borçlarını ödediği zaman 5 yıl içerisinde kara listeden silinebilir.

Kredi Notu Olmadan Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Sicili bozuk olan veya kredi notu olmadan kredi veren bankaların listesi şöyledir;

 • Ziraat Bankası
 • Halk Bankası
 • Vakıflar Bankası (VakıfBank)
 • Adabank
 • Akbank
 • Anadolubank
 • Fibabank
 • Şekerbank
 • Turkish Bank
 • Citibank
 • Denizbank
 • Deutsche Bank
 • Finansbank
 • HSBC Bank
 • ING Bank
 • Odea Bank
 • Rabobank
 • Türk Ekonomi Bankası
 • Türkiye Garanti Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Birleşik Fon Bankası
 • Alternatif Bank
 • Burgan Bank
 • Tekstil Bank

Kredi notu olmadan kredi veren bankaların herhangi birine kredi almak için başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca bu bankalardan kullanmış olduğunuz krediler nedeni ile sicili bozuk durumuna düşerseniz kredilerinizin yeniden yapılandırılması için başvuru yapabilirsiniz.