Kredi Notu Yükseltmek

Kredi Notu Yükseltme

Kredi notu günümüzde oldukça önemlidir. Kredi almak için bankalara başvuru yapanlar için bankalar tarafından yapılan değerlendirmeler kredi notlarına bakılarak yapılmaktadır. Kredi notu bankanın müşteriye kredi verme konusunda güvenebilmesi için önemlidir. Eğer müşterinin kredi notu yüksekse banka rahatlıkla o müşteriye kredi verecektir. Fakat kredi notu düşük olan bir müşteri ipotek veya kefil göstermek zorunda kalacaktır.

Kredi Notu Hesaplanırken Nelere Dikkat Edilir?

 • Toplam kredi borçlarınız
 • Toplam kredi kartı limitleriniz
 • Borçlarınızın tanımlanmış durumda olan kredi limitlerine oranı
 • Borç bakiyeleriniz
 • Son olarak kullandığınız kredinin tarihi
 • Gecikmiş hesap sayınız
 • Mevcut olan borçlarınızdaki gecikmeler
 • Kullanmış olduğunuz kredi borçlarınızın vadesi

Bu gibi  durumlara bakılarak kredi notunuz hesaplanmaktadır. Kredi notunuz düşükse üzülmenize gerek yok. Kredi notu yükseltmek mümkün.

Kredi Notu Yükseltmek Nasıl Yapılır?

 1. İlk olarak kredi notu yükseltmek için bankalarda kullanılmayan hesaplarınız varsa o hesapları kapatınız. Vadeli, vadesiz, birikim hesaplarınızı kullanmıyorsanız ve daha sonralarda da kullanmayı düşünmüyorsanız bu hesapları kapatmanız daha iyi olacaktır. Hesaplarınızı kapattığınız zaman 30 ile 60 gün süre arasında kredi notunuzdaki değişimi göreceksiniz.
 2. İkinci olarak kredi notu yükseltmek için bankalarda olan tüm borçlarınızı temizleyiniz. Tek banka borçları da değil adınıza kayıtlı herhangi bir fatura da kalmamalı. Örneğin elektrik, su, telefon gibi ödenmemiş tüm faturalarınızı ödeyiniz. Borçlarınızı öderseniz bu durum kredi notunuza yansıyacaktır.
 3. Kredi notu yükseltmek için yapabileceğiniz en önemli iş kredi veya kredi kartı ödemelerinizi düzenli olarak yapmak olacaktır. Kredi kartı ekstrelerinizi düzenli olarak takip ediniz. Ayrıca sürekli olarak telefon ve adres gibi iletişim bilgilerinizi değiştirmeyiniz. Bu durum bankada sizin adınıza bir güvensizlik oluşturacaktır.
 4. Kredi notu yükseltmek için faturalarınızı öderken nakit ödeme yapmak yerine banka kartınızı ve kredi kartınızı kullanmalısınız. Tabiki borçlarınızı düzenli olarak ödeyecekseniz bu işlemi yapınız.
 5. Sizi çok zorlamayacak bir miktardaki parayı kısa vadeli olacak hesaplar kullanarak yatırım hesaplarınızda değerlendirebilirsiniz.
 6. Kredi veya kredi kartı almak için başvuru yapacaksanız bir süreliğine ertelemeniz sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü yaptığınız başvurular olumsuz sonuçlandığında kredi notunuz düşecektir.

Bahsettiğimiz hususlara dikkat ettiğinizde kredi notunuzun yükseldiğini göreceksiniz.

Kredi notunuzu bilmiyorsanız Findeks sistemi üzerinden öğrenerek düşük olması halinde yukarıdaki konulara dikkat ederek yükseltme işlemlerine başlayabilirsiniz.

Findeks Girişi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.