Kredi Notu Yükseltme Taktikleri

Kredi Notu Yükseltme

Kredi notu günümüzde bankalar için oldukça önemli bir ölçüttür. Bankalar kredi başvuruları arasından kredi vereceği müşterilerini seçerken onların kredi notlarına bakmaktadır. Kredi notu yüksek olan müşteriler bankalar tarafından daha çok tercih edilir. Kredi notunuz hesaplanırken birçok özelliğiniz incelenir. Banka tarafından güvenilirliğiniz anlaşılmaya çalışılır. Kredi notunuz hesaplanırken önceki yıllarda yapmış olduğunuz kredi başvurularınız ve sonuçları, kredi borçlarınız, kredi kartı borçlarınız etkili olur. Eğer bankalarla ilişkileriniz iyi ise kredi notunuz da yüksek olacaktır. Ama bankalarla olan ilişkileriniz kötü ise birikmiş borçlarınız bulunuyorsa kredi notunuz da düşük olacaktır.

Kredi Notunuz Hesaplanırken Dikkat Edilen Durumlar

 • Yapmış olduğunuz toplam kredi borçlarınız
 • Toplam kredi kartı limitleriniz
 • Borçlarınızın tanımlanmış olan kredi limitlerine oranı
 • Borç bakiyeleriniz
 • Son olarak hangi tarihte kredi kullandığınız
 • Gecikmiş hesap sayınız
 • Mevcut borçlarınızdaki gecikme
 • Kullanmış olduğunuz kredi borçlarınızın vadesi

Kredi notunuz düşükse üzülmenize gerek yok. Kredi notu yükseltme taktikleri ile kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Kredi Notu Yükseltme Taktikleri Nelerdir?

 1. Kredi notu yükseltme taktiklerinden ilki bankalarda kullanmadığınız hesaplarınız varsa o hesaplarınızı kapatın. Vadeli, vadesiz, birikim hesaplarınızı kullanmıyorsanız ve de ileride kullanmayı düşünmüyorsanız bu hesaplarınızı kapatınız. Hesaplarınızı kapatırsanız 30 ile 60 günlük süre arasında kredi notu raporunuza bu durum yansıyacaktır.
 2. Kredi notu yükseltme taktiklerinden ikincisi bankalara borçlarınız varsa borçlarınızı temizleyiniz. Sadece banka borçları da değil herhangi bir ödenmemiş faturanız varsa örneğin: elektrik, su, telefon gibi adınıza kayıtlı olan tüm faturalarınızı ödeyiniz. Borçlarınızı ödediğinizde kredi notunuza yansıyacaktır.
 3. Kredi notu yükseltme taktiklerinden diğeri bundan sonraki kredi veya kredi kartı için borçlarınızı düzenli olarak ödemenizdir. Kredi kartı ekstrenizi düzenli olarak takip edin. Ayrıca sürekli olarak adres veya telefon değişikliği yapmamaya çalışın. Bankalar size güvenmek isteyecektir. İletişim bilgilerinizi değiştirmeniz onlar için pek sevilen bir durum olmayacaktır.
 4. Kredi notu yükseltme taktiklerinden bir diğeri faturalarınızı öderken banka kartınızı ve kredi kartınızı kullanınız. Tabiki borçlarınızı düzenli ödeyecekseniz!
 5. Nakit olarak alışveriş yapmak yerine banka hesabınızdaki paranız ile alışveriş yapınız.
 6. Sizi çok zorlamayacak bir miktar parayı kısa vadeli olacak hesaplar kullanarak yatırım hesaplarınızda değerlendirin.
 7. Kredi ve kredi kartı başvurusu yapmayı düşünüyorsanız bir süreliğine ertelemenizi öneririz. Çünkü yaptığınız başvuruların olumsuz sonuçlanması kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır.

Bahsettiğimiz konularda dikkatli davranırsanız kredi notunuzun yükseldiğini göreceksiniz.

Eğer kredi notunuzu bilmiyorsanız Findeks sistemini kullanarak öğrenebilirsiniz.

Findeks Girişi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.