Kredi Notu Tablosu

Kredi Notu Tablosu

Kredi notu günümüzde bankalar için önemli bir değerdir. Bankalar kredi almak için başvuru yapan müşterileri içinden kredi notu yüksek olan müşterilerine uygun faiz oranlarında krediler vermektedir. Kredi notu düşük olan müşterilere ise riskli grup gözüyle bakılır ve kredi almaları oldukça zordur.

Kredi Notu Tablosu Nasıldır?

Kredi notu için belirlenen aralıkta bir kredi notunuz varsa kredi almanız zor olmayacaktır. Kredi notu tablosuna bakarak kredi notunuzun hangi aralıkta olması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Kredi notunuz 0 ile 1900 arasında bir değer almaktadır.

0-699: Kredi notunuz kredi notu tablosunda bu aralıkta bir değer ise bankaların size kredi vermesi oldukça zordur hatta imkansız diyebiliriz.

699-1099: Kredi notu tablosuna göre bu aralıkta kredi notuna sahipseniz yine bankalar size kredi vermeyecektir. Orta riskli grupta yer almanıza rağmen bankalar için bu grup risk taşımaktadır.

1099-1499: Kredi notu tablosuna göre kredi notunuz bu aralıkta bir değer ise az riskli olarak değerlendirilirsiniz. Bankanın size kredi vermesi imkansız değildir. İpotek veya kefil gösterirseniz banka size kredi verecektir.

1499-1699: Kredi notu tablosuna göre kredi notunuz bu aralıkta olduğunda banka size kredi verme konusunda zorluk çıkarmayacaktır. Kredi notu değeriniz risk taşımamaktadır. Kredi almanız yüksek bir ihtimaldir.

1699-1900: Kredi notu tablosuna göre bu aralıkta bir kredi notuna sahip olduğunuzda oldukça şanslısınız. Çünkü bankalar için en yüksek aralık budur. Kredi almanız çok yüksek bir ihtimaldir. Hatta kredi almanız kesin bile diyebiliriz. Bankalar bu aralıktaki kredi notuna sahip olan müşterileri için kredi vermekle birlikte uygun faiz oranları ile kredi imkanı sağlamaktadır. Örneğin kredi notu düşük olan müşteri % 2 gibi bir faiz oranı ile kredisini kullanabilirken siz % 0,9 gibi bir faiz oranı ile kredinizi kullanabilirsiniz.

Kredi notunuz düşükse yükseltmek için kredi ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli olarak yapmalısınız. Kredi notunuzun yükselmesi için bankalarla ilişkilerinizin iyi olması gerekir. Örneğin sürekli olarak ödediğiniz elektrik, su, telefon gibi faturalarınızı internet bankacılığını kullanarak ödeyebilirsiniz. Kredi notunuzu yükseltmek için sadece kredi borçlarınızı değil adınıza kayıtlı tüm borçlarınızı ödemelisiniz. Eğer bir miktar parayı banka hesabınıza yatırırsanız ve günlük harcamalarınızı nakit olarak ödemek yerine kredi veya banka kartınız ile hesaptan ödeme yaparsanız kredi notunuzun yükseldiğini göreceksiniz.

Bankalara kredi almak için başvuru yapmadan önce kredi notunuzu öğrenmenizi öneririz. Kredi notunuzu öğrenmek için Kredi Kayıt Bürosu yani KKB tarafından kurulmuş olan Findeks sistemini kullanabilirsiniz.

Findeks Girişi İçin TIKLAYINIZ!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.