Kredi Notu Sorgulama

Kredi Notu Sorgulama

Kredi notu bizlerin bankalarla olan ilişkilerimizin güncel bir özeti niteliğinde bir birikimdir. Kredi notu ile tüm finansal ilişkilerimiz kategorize edilmiştir. Kredi notunuz yüksek olsun istiyorsanız düzenli olarak bankalara olan kredi veya kredi kartı ödemelerinizi yapmanız gerekmektedir. Eğer kredi kartı ödemelerinizi zamanında yapmıyorsanız kredi notunuz düşük olacaktır. Kredi notunuzun yüksek olması size kredi almanızda kolaylık sağlayacaktır. Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa bankadan alabileceğiniz kredi miktarı da o kadar artacaktır.

Kredi notunuz geçmiş yıllardaki kredi ödemelerinize göre hesaplanmaktadır. Peki ya biz kredi notu sorgulama işlemini nasıl yapacağız? diye soruyorsanız yapmanız gerekenlerden bahsedeceğim.

Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle Findeks üzerinden T.C. kimlik numaranız ile kredi notunuzu anında öğrenebilirsiniz. Findeks sisteminden giriş yaparak aşağıdaki bilgileri doldurmanız gerekmektedir.

 

  • Bilgilerinizi verdikten sonra sisteme kayıt işleminiz tamamlanmış olacaktır. Sisteme kayıt olduktan sonra T.C. kimlik numaranızı sisteme girerseniz sizden 4 TL istenecektir. İstenen ücreti ödediğiniz takdirde kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz.

Eğer kredi notu sorgulama işlemi için herhangi bir ücret ödemek istemiyorsanız kredi almak istediğiniz bankaya başvurabilirsiniz. Banka sizin için kredi notunuzu öğrenecektir. Eğer isterseniz SMS yoluyla da kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Turkcell ile anlaşmalı olarak çalışan Findeks, kredi kayıt bürosuna telefon numaranızı bıraktıysanız sistemden numaranıza ulaşabiliyor. Aldığı verileri cep telefonunuza ileten Findeks sayesinde kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu yöntemle kredi notu öğrenmeniz ilk etapta ücretsiz olacaktır. Fakat bu işlemlerden sonra yapacağınız ürün alımlarının her birinde sizden ücret alınacaktır.

Kredi notu sorgulamanın bir diğer yolu da Akbank’lılar için sağlanmıştır. Cep telefonunuza Akbank Direkt Mobil’i indirirseniz kredi notunuzu öğrenme imkanı bulabilirsiniz. Akbank Direkt Mobil üzerinden Başvuru ve Nakit İhtiyaçlarım menüsüne giriniz. Risk Raporu (Findeks) yazısını göreceksiniz. Findeks üzerinden kredi notu sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Kredi notunuzun yüksek olması size kredi almak istediğinizde kolaylıklar sağlayacaktır. Eğer kredi notunuz düşükse bankanın size kredi verme olasılığı da azalacaktır. Fakat kredi notunuz yüksekse banka size kredi vermekte tereddüt etmeyecektir. Kredi notumu nasıl yükselteceğim diye düşünüyorsanız yapmanız gereken kredi ve kredi kartı ödeme tarihlerinizi dikkatlice takip etmek olacaktır.

Kredi Notu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.