Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu

Günümüzde kredi notu nedir sorusu önemli bir sorudur. Çünkü kredi için başvurmayan insan sayısı çok azdır. Peki ya kredi notu nedir? Kredi notu nedirin cevabı, bankaların sizin kredi için yaptığınız başvurularda kullandığı, size kredi verip vermeme konusunda karar vermek adına oluşturduğu kriterlerdir diyebiliriz. Kredi almak için bir bankaya başvurduğunuz zaman banka size kredi verip vermeyeceğine sizin daha önceki yıllarda yaptığınız kredi ödemelerine göre karar vermektedir. Banka tarafından belirlenen kriterlere göre araştırılırsınız ve sonunda kredi alıp almayacağınız belli olur. Kredi notu hesaplanırken bankaların dikkat ettiği bazı özellikler vardır.

Kredi Notu Hesaplanırken Dikkat Edilen Unsurlar

 • KKB skoru: KKB yani Kredi Kayıt Bürosu’nda bankaların müşterileri ile igili kredi bilgilerini paylaştığı bir veri havuzu vardır. Müşterinin daha önceki yıllarda kredileri ile ilgili yapmış olduğu ödeme düzeni, yapmış olduğu kredi başvuruları ve kredi başvuru sonuçları sistemde kayıt altında tutulmaktadır. KKB skoru kredi alımında oldukça önemlidir.
 • Aylık Net Gelir: Bazı bankalar aylık net geliri, toplam gelirin % 30 veya % 35 gibi bir oranında hesaplayabilir. Bazı bankalar ise aylık toplam gelirden giderleri çıkartarak hesaplar.
 • Yaş: Kredi notu hesaplarken önemli bir koşul da yaştır. 18 yaşın altındakilere kredi açılması mümkün değildir. Ayrıca 65 yaş üstüne de kredi verme konusunda bankalar pek istekli değildir. 35-50 yaş aralığına en fazla kredi verilmektedir.
 • Meslek: Kredi alan kişinin mesleği kredi notu hesaplanmasında önemli bir faktördür.
 • Toplam İş Deneyimi: İşinde tecrübeli ve başarılı, kıdem sahibi insanlara bankalar kredi verme konusunda daha sıcak bakmaktadır.
 • Son İşte Çalışma Süresi: Kredi almak isteyen kişinin kararlarından ne kadar emin olduğu da önemli bir faktördür.
 • Öğrenim Durumu: Daha yüksek düzeyde bir eğitim almış insanlara bankalar tarafından daha yüksek krediler verilmektedir.
 • Medeni Hali: Bankalar tarafından kredi almak için başvuran kişinin belirli bir düzeninin olup olmadığına bakılır.
 • İkamet Edilen Evin Mülkiyeti: Kişinin mülkiyet sahibi olması banka için kredi verme konusunda önemli bir ölçüt olacaktır.
 • Sahip Olunan Taşıt Miktarı: Kişinin sahip olduğu taşıt miktarı da kişinin mal varlığını gösterdiği için banka tarafından önem verilmektedir.
 • Sahip Olunan Kredi Kartları: Kişinin daha önceden yapmış olduğu kredi başvuruları ve sonuçları, ödemeleri banka tarafından incelenmektedir.
 • Çek/Senet Kayıtları: Ödenmemiş bir senet veya yazılı bir çekin var olup olmadığına bakılıyor.
 • Kanuni/İdari Takip Sorgusu: Daha öncelere ait banka borcu ile ilgili herhangi bir yasal işlemin var olup olmadığına bakılıyor.

Peki ya kredi notunuzu öğrenmek için ne yapacaksınız?

Bu sorunun cevabı oldukça basit. Kredi notunuzu öğrenmek için bankanızı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Findeks sistemini kullanarak Findeks üyeliği yapabilirsiniz. Gerekli kimlik bilgilerinizi verdikten sonra üyelik işleminiz tamamlanacaktır. Üye olduktan sonra T.C. kimlik numaranız ve parolanız ile birlikte sisteme giriş yaparak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.