Kredi Notu Ne Zaman Yenilenir?

Kredi notu kaç olmalı

Kredi notu bankalarla olan ilişkilerinizi belirleyen güncel bir hesap birikimidir. Kredi almak isteyen müşteriler bankalara başvuru yaptığında bankalar müşteriler arasında seçim yapmak zorundadır. İşte bu noktada kredi notu devreye girmektedir. Bankalar müşterilerin kredi notlarına bakarak kredi alıp alamayacaklarına karar vermektedir. Kredi notu yüksek olan müşteriler kredi alma konusunda daha şanslı olacaktır. Kredi notu düşük olan müşteriler ise bankalar tarafından riskli grup olarak adlandırılacak ve kredi alma konusunda sıkıntı yaşayacaktır. Kredi notu nasıl yükselir diye merak ediyorsanız kredi notunuzun yükselmesi için kredi ve kredi kartı ödemelerinizi zamanında yapmalısınız. Kredi notunuzun yüksek olması sadece ödeme düzeniniz ile ilgili değildir. Bankalar size kredi vereceği zaman sizin yaşınızı, mesleğinizi, eğitim durumunuzu, mal varlığınızı da incelemektedir. Sizin aldığınız krediyi zamanında ödeyip ödemeyeceğinizi anlamak için bankalar gerekli incelemeleri yapmaktadır.

Kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız Kredi Kayıt Bürosu yani KKB ve 9 banka ortaklığı ile kurulmuş bir sistem var. Bu sistem Findeks’tir. Findeks aracılığıyla kredi notunuzu kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzu öğrendiniz ve kredi notunuz beklediğinizden daha düşük geldi. Kredi notu ne zaman yenilenir merak ediyorsunuz. Bu yazıda sizlere kredi notu ne zaman yenilenir sorusunun cevabını vereceğiz.

Kredi notu ne zaman yenilenir sorusunun cevabı 12’dir. Her ay kredi notunuzda mutlaka bir yenilenme olmaktadır. Her ay başında, bir önceki ayda yapmış olduğunuz ödemeler, tasarruflar, gecikmiş borçlar ve tüm finansal hareketleriniz Findeks sisteminde puana dönüşür ve mevcut kredi notunuza eklenir.

Kredi Notunun Yükselmesi İçin Ne Yapılmalı?

Kredi notunuzun yükselmesini istiyorsanız ödemelerinizi düzenli olarak yapmalısınız. Adınıza kayıtlı borçlar sizin kredi notunuz için olumsuz birer etken olacaktır. Kredi notu zamanla oluşur fakat kısa zamandaki banka işlemlerinden de etkilenebilir.

Eğer kredi almak için bankalara başvuru yapacaksanız öncelikle Findeks aracılığıyla kredi notunuzu öğrenmelisiniz. Eğer kredi notunuzu öğrenmeden kredi başvurusu yaparsanız bu sizin için riskli bir durum oluşturabilir. Çünkü kredi notunuz düşük olmasına rağmen kredi başvurusu yaparsanız kredi notunuz daha da düşecektir. Bu yüzden öncelikle kredi notunuzu öğreniniz daha sonra kredi başvurusu yapınız. Kredi notunuzu öğrenmek için Findeksi kullanabilirsiniz.

Findeks İçin TIKLAYINIZ!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.