Kredi Notu Ne Demek?

Kredi Notu

Günümüzde kredi almak için bankalara başvuru yapan insan sayısı oldukça fazladır. Bankalar kredi vereceği müşterileri seçme konusunda kararsız kalmaktadır. Bankalar kredi vereceği müşterileri seçerken onların kredi notlarına bakmaktadır. Peki ya kredi notu ne demek diye soracaksanız kredi notu, bankalarla olan ilişkilerimizi belirleyen güncel bir hesap dökümüdür. Herhangi bir bankaya kredi almak için başvuru yaptığınızda şu ana kadar bankalara yapmış olduğunuz kredi başvuruları, kredi kartı başvuruları ve başvuru sonuçları bankanın incelemeleri sonucunda görülebilmektedir. Banka sizin geçmişteki bankacılık işlemlerinize bakarak size kredi verip vermeyeceği konusunda karar verir. Kredi notu da işte bu noktada devreye girmektedir. Kredi notunun oluşumunda etkili olan bazı önemli noktalar vardır. Bankalar bu noktalara bakarak kredi notunuzu oluşturur.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Mevcut Hesap ve Borç Durumu: Bu faktör kredi notunuzu % 25 oranında etkiler. İyi veya kötü olarak kapanmış krediler, teminatlı veya teminatsız olan borç bakiyeleri ve limitler dikkate alınarak hesaplanmaktadır.

Yeni Kredi Arayışı: Kredi notunu % 20 oranında etkileyen bir faktördür. Henüz ödeme performansı belli değildir. Yakın zamanda alınan krediler kişinin risklilik oranını arttırmaktadır.

Kredi Kullanım Yoğunluğu: % 15 oranında kredi notunu etkilemektedir. Kredi kullanan ve kredi ödemelerini düzenli olarak yapan birisi hiç kredi kullanmayan birisine göre daha yüksek bir kredi notuna sahip olur.

Diğer: % 10 gibi bir oranda kredi notunu etkilemektedir. Diğer unsurlar sizin kişisel olarak araştırılan yaş, meslek, eğitim durumu, gelir düzeyi, mal varlığı gibi bilgilerinizdir.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız sizin için oluşturulmuş bir sistem vardır. Findeks, Kredi Kayıt Bürosu yani KKB tarafından 9 banka aracılığı ile oluşturulmuştur. Findeks kullanarak kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz. Findeks sistemini kullandığınızda kredi notunuzu ve risk raporunuzu görebilirsiniz. Findeks için üye olmalısınız. Findeks üyeliği yaptıktan sonra sistem üzerinden istediğiniz imkanlara erişebilirsiniz.

Kredi notunuzu öğrendiniz ve beklediğinizden daha düşük geldi. Kredi notu yükseltmek için kredi ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli olarak yapmalısınız. Bankalarla ilişkilerinizi iyi tutmalısınız. Sürekli olarak ödediğiniz faturalarınızı otomatik ödeme talimatı ile ödeyebilirsiniz. Kredi notunuzun zamanla yükseldiğini göreceksiniz.

Kredi Notu Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ! 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.