Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi Notu Nasıl Yükselir

Kredi notu bankalarla olan ilişkimizin bir özetidir. Kredi almak istediğimiz zaman banka, kredi notumuza bakarak krediyi verip vermeme konusunda karar verir. Kredi notu geçmiş yıllardaki kredi borçlarınızı veya kredi kartı borçlarınızı ödeme düzeninize bakılarak oluşturulmuştur. Kredi kartı veya kredi borçlarınızı düzenli olarak takip ediyorsanız kredi notunuz da yüksek olacaktır. Kredi notunuz daha önceki yıllarda kredi almak için yaptığınız başvurulara ve başvuru sonuçlarına göre de hesaplanmaktadır.

Kredi notu hesaplanırken sizinle ilgili birçok bilgiye ulaşılır ve bilgileriniz banka tarafından incelenir. Kredi notunuza göre kredi verilip verilmeyeceği ya da kredinin miktarı size bildirilir. Kredi notunuzu bilmiyorsanız ve öğrenmek istiyorsanız Kredi Kayıt Bürosu yani KKB tarafından 9 banka aracılığıyla kurulan Findeks sistemini kullanmanız gerekir. Findeks sistemi sayesinde kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzu öğrendiniz ve düşük çıktı. Kredi not aralığı şöyledir:

0-799: Bu aralıkta kredi notunuz varsa kredi notunuz oldukça düşüktür ve kredi alma imkanınız neredeyse yoktur.

800-1299: Yine bu aralık da risklidir. Kredi almanız oldukça zordur.

1300-1499: Bu aralıkta bir kredi notunuz varsa banka size kredi verebilir. Ancak bazı şartları vardır. Sizden ipotek veya kefil göstermenizi isteyecektir.

1500-1699: Kredi notunuz iyi bir aralıktadır. Büyük bir ihtimalle banka size kredi verecektir.

1700-1900: Kredi notunuz çok iyidir. Banka size kesinlikle kredi verecektir.

Kredi not aralığına baktınız ve kredi notunuz düşük. Kredi notu nasıl yükselir sorusuna cevap arıyorsunuz. Kredi notu nasıl yükselir için yazımızı okumaya devam ediniz.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi notunuz düşük geldiyse ve yükseltmek istiyorsanız yapmanız gerekenleri açıklıyoruz.

  1. Kredi notu nasıl yükselir için öncelikle yapmanız gereken tüm kredi kartı borçlarınızı ödeyerek temizlemek olmalıdır. Tüm borçlarınız ödenmiş durumda olmalı ve limitleriniz aktif duruyor olarak 1 ay beklemelidir.
  2. 1 ayın sonunda Findeks üzerinden kredi notunuzu güncellemeniz gerekir. Bu yöntemle 1 ayda kredi notunuzu en güncel haline getirmiş olacaksınız.
  3. Kredi notu nasıl yükselir için sonraki kredi borçlarınızı gününde ödemeye özen gösteriniz. 1 gün bile geciken borçlar sizin kredi notunuzu düşürecektir.
  4. Eğer gecikmiş kredi borçlarınız mevcut ise kredi notu nasıl yükselir için 6 ay üzerinden geçmesini beklemeniz gerekecektir.
  5. Kredi notu nasıl yükselir için hesaplarınızdan havale ve EFT gibi işlemler yapmanız gerekecektir. Herhangi bir işleminizi internet bankacılığı üzerinden yapınız. Bu sayede banka ile olan ilişkileriniz sıcak olacaktır.
  6. Elinizde bir miktar paranız varsa vadeli hesap açınız. Vadeli hesapta tuttuğunuz paranızın da kredi notunuzun artmasına katkısı olacaktır.
  7. Limit arttırım talebinde bulunun. Kredi kartlarınız için ayrı ayrı günlerde olmak üzere limit arttırın. Bu sayede limitlerinizin yükselmesiyle birlikte kredi notunuz da yükselecektir.
  8. Farklı farklı bankalar olmak üzere kredi taleplerinde bulunun. Kredi limitlerinin bir önemi yok. Aktif ve borçsuz kredi kartlarınızın olması kredi notunuzu olumlu etkileyecektir.
  9. Elinizde olan tüm kredi kartlarınızdan ve kredi bankasına ait olan vadesiz hesaplarınızdan otomatik ödeme talimatı verin. Her ay düzenli olarak ödediğiniz elektrik, su, internet, doğalgaz, cep telefonu faturalarınızı otomatik ödeme talimatı ile banka aracılığıyla öderseniz kredi notunuz yükselecektir.

Verdiğimiz önerileri dikkate alırsanız kredi notu nasıl yükselir sorusuna cevap bulmuş olursunuz.

Findeksin anasayfasından daha ayrıntılı bir bilgi alabilir ve kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz.

Findeks İçin TIKLAYINIZ!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.