Kredi Notu En Az Kaç Olmalı?

Kredi Notu En Az Kaç Olmalı

Kredi notu bankalarla olan ilişkilerimizi gösteren güncel bir birikimdir. Kredi notu KKB yani Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulmuş bir değerdir. Kredi Kayıt Bürosu ve 9 banka aracılığıyla kurulmuş olan Findeks sistemi üzerinden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Kredi notunuzu öğrenmek için Findeks sistemine üye olabilirsiniz. Findeks üyeliğini yapmak için Findeks anasayfasını kullanabilirsiniz. Kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız üye olduktan sonra T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte kolay bir şekilde kredi notunuzu öğrenme işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Kredi notunuzu öğrendiniz fakat kredi notunun hangi aralıklarda olması gerektiğini bilmiyorsunuz, kredi notu en az kaç olmalı diye merak ediyorsanız bu yazının devamını okumanızı tavsiye ederim.

Kredi Notu En Az Kaç Olmalı?

Kredi notu 0-1900 arasında bir değer olacaktır. Sizin de tahmin ettiğiniz gibi 0 en düşük değer olmakla birlikte 1900 en yüksek değerdir. Kredi almanız için en kolay olacak değer 1900’dür.

0- 699: Kredi notu en az kaç olmalı için en düşük aralıktır. Kredi notunuz bu aralıkta ise kredi almanız oldukça zordur. Banka tarafından en riskli grup olarak değerlendirileceksiniz.

699- 1099: Kredi notu en az kaç olmalı dediğinizde nu aralıkta bir kredi notunuz varsa kredi almanız çok düşük bir ihtimaldir. Neredeyse yok denecek kadar düşük bir olasılıkla kredi alabilirsiniz.

1099- 1499: Kredi notu en az kaç olmalı dediğinizde eğer bu aralıkta ise kredi almanız belki mümkündür. Yine de bir risk söz konusudur. Banka sizi az riskli grup olarak değerlendirecektir.

1499- 1699: Kredi notu en az kaç olmalı gerektiğini merak ediyorsanız bu değer sizin için uygun olacaktır. Eğer bu notlar arasında bir kredi notuna sahip iseniz banka size riskli grup gözüyle bakmayacaktır ve yüksek bir ihtimalle kredi verecektir.

1699- 1900: Eğer kredi notu en az kaç olmalı dediğinizde bu aralıkta bir değer ise en şanslı grupsunuz. Kredi notunuz yüksek. Kredi almak için bankalara başvuru yaptığınızda banka size güvenecektir. Çünkü kredi ve kredi kartı borçlarınızı zamanında ödemişsiniz. Çok yüksek bir ihtimalle istediğiniz bankadan kredi alabileceksiniz. Ayrıca kredi notunuz yüksek olduğu için bankalar size bazı imkanlar sunacaktır. Bankalar kredi notu iyi ve çok iyi durumda olan müşterileri için bazı faiz oranları sunmaktadır. Örneğin sıradan bir müşteri yani kredi notu yüksek olmayan bir müşteri % 2 oranında bir faiz oranından yararlanabilirken siz % 0,99 gibi çok düşük bir faiz oranı ile kredinizi kullanma imkanı bulabilirsiniz.

Kredi Notum Düşük Ne Yapmam Gerekiyor?

Kredi notunuz düşükse yükseltmek için bazı yöntemler vardır. Örneğin bankalarla ilişkilerinizi iyi tutabilirsiniz. Sürekli olarak ödediğiniz faturalarınızı internet bankacılığı sistemini kullanarak ödemelisiniz. Ayrıca kredi ve kredi kartı borçlarınızı düzenli olarak ödemeniz gerekir. Bankalar birikmiş borcu olan müşterilerine riskli grup gözüyle bakar ve kredi notlarının düşük olması sebebiyle kredi vermek istemez.

Kredi notunuzu bilmiyorsanız ilk olarak öğrenmelisiniz. Daha sonra hangi aralıkta olduğunu tespit ederek kredi başvurusu yapabilir veya kredi notu yükseltme yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

Kredi Notu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.