Kredi Notu Değerlendirme

T.C. No İle Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu bankaların müşterilerine kredi vermek için karar verme sürecinde önemli olacak bir nottur. Kredi almak istediğinizde bankalara başvuru yaparsınız. Bankalar yaptığınız başvuruları değerlendirirken sizin kredi notunuza bakar. Kredi notunuzun istenen aralıklarda olup olmamasına bakılır. Kredi notu değerlendirme işlemini bankaların yapabilmesi için öncelikle kredi notunuzu öğrenmeniz gerekir.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız sizin için oluşturulmuş bir sistem var. Kredi Kayıt Bürosu ve 9 banka aracılığı ile oluşturulmuş olan Findeks sistemini kullanarak kredi notunuzu öğrenme imkanı bulabilirsiniz. Findeks sistemini kullanarak kredi notu öğrenme işlemini gerçekleştirebilmek için Findekse üye olabilirsiniz. Findekse üye olabilmek için Findeks anasayfasını ziyaret etmelisiniz. Kimlik bilgilerinizi sisteme verdiğinizde üyelik işlemleriniz tamamlanmış olacaktır. Findeks’e üye olduğunuzda T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte kullanıcı girişi yapabilirsiniz.

Findeks’i kullanarak kredi notunuzu öğrendiniz. Kredi notunuzun düşük mü yoksa yüksek mi olduğunu bilmiyorsunuz ve öğrenmek istiyorsunuz. Kredi notu aralıklarına göre kredi notu değerlendirmenin nasıl yapılması gerektiğini öğrenmek için bu yazıyı okumalısınız.

Kredi Notu Değerlendirme Nasıl Yapılır?

Kredi notunuz 0 ile 1900 arasında bir değer olmalıdır.

0-699 aralığında bir kredi notunuz varsa kredi notu değerlendirmeye göre en riskli gruptasınız. Kredi ve kredi kartı borçlarınızı zamanında ödemediğiniz için kredi notunuz oldukça düşük. Bankaların size kredi vermesi imkansız gibi gözüküyor.

699-1099 aralığında bir kredi notunuz olduğunda kredi notu değerlendirmeye göre çok riskli bir grupta sayılıyorsunuz. Kredi notunuz düşük olduğu için bankaların size kredi vermesi çok zor gözüküyor.

1099-1499 aralığında bir kredi notunuz varsa kredi notu değerlendirmeye göre az riskli bir gruptasınız. Bankalara kredi başvurusu yaptığınızda banka sizden ipotek veya kefil göstermenizi isteyecektir. Bankanın istediği şartları yerine getirdiğinizde banka size kredi verecektir.

1499-1699 aralığında bir kredi notuna sahip olduğunuzda kredi notu değerlendirmeye göre bankalar size büyük bir ihtimalle kredi verecektir. Çok yüksek bir kredi notunuz olmamasına rağmen iyi bir kredi notuna sahipsiniz.

1699-1900 aralığında bir kredi notuna sahipseniz kredi notu değerlendirmeye göre oldukça şanslısınız. Kredi ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli olarak yaptığınız için çok iyi bir kredi notunuz var. Bankalar size kredi verecektir. Ayrıca bankalar size çok düşük bir faiz oranıyla kredi kullanmanızı sağlayacaktır.

Kredi notunuz düşükse ve yükseltmek istiyorsanız ödemelerinizi düzenli olarak yapmanızı öneririz. Ayrıca kredi almak istediğinizde bankalara başvuru yapmadan önce kredi notunuzu öğrenmeniz sizin için oldukça iyi olacaktır.

Kredi Notu Değerinizi Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.