KKB Kredi Notu

KKB Kredi Notu

Günümüzde kredi almak için bankalara başvuru yapan insan sayısı oldukça fazladır. Bankalar da kredi vereceği insanlar için karar vermek zorundadır. Karar verme aşamasında bankalar tarafından müşterinin kredi notuna bakılmaktadır. Kredi notu müşterilerin bankalarla olan ilişkilerini gösterir. Eğer bankalarla olan ilişkileriniz iyi ise ve daha önceden aldığınız kredi veya kredi kartı borçlarınızı düzenli olarak ödediyseniz kredi notunuz da yüksek olacaktır. Kredi notunuz hesaplanırken dikkat edilen bazı hususlar vardır. Örneğin: başvuru yapan kişinin yaşı, mesleği, eğitim durumu, sahip olduğu taşıt sayısı, sahip olduğu konut sayısı, daha önceki yıllarda yapmış olduğu kredi başvuruları ve başvuru sonuçları.

Kredi Kayıt Bürosu yani KKB kredi notu 9 banka ortaklığı ile kurulmuştur. Bankaların bilgi havuzu oluşturması ile her vatandaşın kredi notu sorgulama işlemlerinde Merkez Bankası’nın vereceği sonuçlara en yakın sonuçları verecektir. Merkez Bankası’nda her bireyin kendi kredi notu bulunmaktadır. Tüm verilerin toplanmasıyla bir bilgi havuzu oluşmuştur. Kredi Kayıt Bürosu yani KKB ve Findeks finansal yönetim platformu aracılığıyla Findeks kredi notu sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Findeks finansal yönetim platformu ve KKB’de bulunan kişisel bilgileriniz, T.C. kimlik numaranız ile birlikte üye olmanızda yardımcı olacaktır. Findeks aracılığı ile KKB kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

KKB Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle Findeks anasayfasını ziyaret etmelisiniz.
  • Anasayfanın sağ üst köşesinde mavi kutucukta “Giriş Yap” yazısını göreceksiniz. Giriş yap yazısına tıklayınız.
  • Açılacak olan ekranda kullanıcı girişi yapabilmeniz için sizden T.C. kimlik numaranızı ve parolanızı girmeniz istenecektir.

  • Gerekli bilgileri girdikten sonra Giriş Yap yazısına tıklarsanız Findeks kullanıcı girişinizi tamamlamış olacaksınız.

Findeks sistemine giriş yaptığınızda toplam borç miktarınız, borç sayınız ve öğrenmek istediğiniz kredi notunuz gözükecektir. Findeks aracılığı ile yaptığınız KKB kredi notu sorgulama işlemi Merkez Bankası ile birebir olarak uyuşmayabilir fakat yakın değerler olacaktır. Findeks aracılığı ile KKB kredi notunuzu sorguladığınızda çekebileceğiniz kredi tutarı, ödemeniz gereken borç tutarı ve de banka kredi notu sorgulayabileceğiniz aralıklar size verilecektir.

Kredi Kayıt Bürosu yani KKB kredi notunuzu öğrenebildiğiniz gibi bankalar aracılığıyla da kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. İsterseniz bankanın şubesini ziyaret ederek isterseniz de bankanın internet şubesinden internet bankacılığı hizmetini kullanarak kredi notunuzu oldukça basit bit şekilde öğrenebilirsiniz. Bankaların şubesini ziyaret edecekseniz banka yetkililerine kredi notu sorgulama için bir dilekçe vermeniz yeterli olacaktır. Banka yetkilileri size talebiniz üzerine kredi notunuzu öğrenebilmeniz için risk raporunuzu verecektir. Eğer internet bankacılığını kullanarak kredi notu sorgulama işleminizi gerçekleştirmek isterseniz istediğiniz bankanın internet şubesini ziyaret etmeniz gerekir. Sizden istenen 5 TL gibi bir ücret karşılığında kredi notunuzu öğrenebileceksiniz.

KKB Kredi Notu Hesaplama İçin TIKLAYINIZ!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.