İş Bankası EFT Ücretleri

Para transferi işlemi, bankacılık sektöründe oldukça önemli yeri olan bir işlemdir. Para transferi ile istediğiniz miktardaki parayı istediğiniz bankaya transfer edebilirsiniz. Ayrıca para transferi işleminizi gerçekleştirmek için bankanın çeşitli kanallarını kullanabilirsiniz.

Para transferi işleminiz için bankanın şubelerini ziyaret edebileceğiniz gibi banka ATM’lerini de kullanabilirsiniz. Para transferi işleminiz için kullanabileceğiniz daha basit ve daha masrafsız yöntemler de vardır. Örneğin para transferiniz için bankaların internet şubelerini ve mobil uygulamalarını da kullanabilirsiniz. Ayrıca telefon bankacılığı hizmetini kullanarak da para transferinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Para transferi işleminiz için başvurabileceğiniz iki yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden birincisi Elektronik Fon Transferi yani daha çok kullanılan ismi ile EFT işlemidir. Para transferi için kullanılan bir diğer yöntem ise havale işlemidir. EFT işlemi ile havale işlemi çok sık olarak karıştırılan iki bankacılık işlemidir. EFT işlemi ile havale işlemi arasındaki farklardan bahsedecek olursak; EFT işlemi ile farklı bankalar arasında para transferi işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Havale işlemi ile ise sadece aynı bankanın farklı şubeleri arasında para transferi işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

EFT işlemi için bankaların belirlemiş olduğu bir EFT saat aralığı bulunmaktadır. EFT saatleri arasında yapılan EFT işlemleri 5-10 dakika arasında gerçekleşmektedir. Fakat EFT saatleri dışında EFT işlemi yapmak isterseniz işleminizin gerçekleşmesi için ilk EFT saatini beklemeniz gerekecektir. Ayrıca EFT işlemi için bankaların talep ettiği bir EFT masraf ücreti vardır. EFT işleminiz için ödemeniz gereken EFT masraf ücreti, EFT işleminizi yaptığınız banka kanalına göre değişmektedir.

EFT masraf ücreti, bankanın kanallarına göre farklılık gösterdiği gibi bankalar arasında da farklılık göstermektedir. Her banka EFT ücretini kendisi belirlemektedir. Herhangi bir sabit EFT ücreti bulunmamaktadır. EFT işleminizi yapmadan önce en masrafsız banka kanalını öğrenmelisiniz. Bu yazıda size İş Bankası EFT ücretlerinden bahsedelim.

İş Bankası EFT Ücretleri Ne Kadar?

İş Bankası, EFT ücretlerini kendisi belirlemektedir. Ayrıca EFT işleminiz için kullanacağınız banka kanalına göre ödemeniz gereken İş Bankası EFT ücretleri de değişmektedir.

Eğer İş Bankası şubelerini kullanarak EFT işleminizi yaparsanız 39 TL ile 330 TL arasında İş Bankası EFT ücretleri ödemeniz gerekir. Düzenli EFT talimatı vermeniz durumunda İş Bankası EFT ücretleri sabit olacaktır. Sabit EFT ücreti 6 TL olacaktır. Düzenli olmayan EFT işlemleri için % 0.5 oranında ve minimum olarak 39 TL İş Bankası EFT ücretlerinin ödenmesi gerekir. EFT işleminiz için banka şubesini kullanmak oldukça masraflı olacaktır.

İş Bankası ATM’lerini kullanarak EFT yapmanız durumunda EFT işlem ücreti 7.50 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutar göndermek istediğiniz paranın tutarına bağlı değildir. Siz 10 TL göndermek isteseniz de ödemeniz gereken ücret 7.50 TL’dir. 1000 TL göndermek isteseniz de aynı ücreti ödersiniz.

İş Bankası internet bankacılığı hizmetini kullanarak yapacağınız EFT işlemleriniz için ödemeniz gereken İş Bankası EFT ücretleri 3.50 TL’dir.

İş Bankası telefon bankacılığı hizmetini kullanarak yapacağınız EFT işlemleriniz için de 3.50 TL EFT masraf ücreti ödemeniz gerekecektir.

İş Bankası çağrı merkezini kullanarak EFT işleminizi yaparsanız, EFT işlem ücreti 25 TL olacaktır.

İş Bankası EFT Ücretleri İçin TIKLAYINIZ!

İş Bankası EFT Saatleri

Türkiye’de bankacılık sektöründe en eski tarihe sahip olan en köklü bankalardan biri olan İş Bankası, bireysel ve ticari müşterilerine hizmetler sunan Türkiye’nin en büyük özel bankasıdır. Ayrıca Cumhuriyet döneminin ilk ulusal bankası olan İş Bankası 1924 yılında Atatürk’ün önderliğinde kurulmuştur. 1982 yılında Türkiye’ye ilk ATM’yi getiren banka İş Bankası’dır.

İş Bankası bireysel müşteri, özel müşteri, KOBİ, ticari müşteri olarak müşteri portföyünü dört farklı şekilde ayırmıştır. Bireysel müşterilerine, yüz yüze bankacılık, kartlar, sigorta ürünleri, anında bankacılık, mevduat ürünleri, iş yeri ve POS, bireysel emeklilik, krediler, yatırım ürünleri, ödemeler gibi birçok finansal ürün ve hizmetler sunar. İş Bankası EFT saatleri bilgilerini de barındıran banka özel müşterilerine krediler, sigorta ürünleri, portföy yönetimi, kredi kartları, bireysel emeklilik, mevduat ürünleri, yatırım ürünleri gibi birtakım finansal ürün ve hizmetler sunmaktadır. İş Bankası EFT bilgileri bulunan banka, KOBİ’ler için, kartlar, üye iş yeri ve POS, Findeks paketleri, krediler, dış ticaret, sigorta, yatırım ürünleri, nakit yönetimi gibi ilgili sektörde yararlanabilecekleri birçok finansal ürün ve hizmete yer vermektedir. İş Bankası EFT saatleri bilgilerinin mevcut olduğu banka, ticari müşterileri için, kartlar, yatırım ürünleri, proje finansmanı ve yapılandırılmış finansman, kurumsal bankacılık, dış ticaret, risk yönetimi türev ve yapılandırılmış ürünler, üye iş yeri ve POS, sigorta, nakit yönetimi gibi ticaret sektöründe yararlanacakları birtakım finansal ürün ve hizmete yer vermektedir.

EFT Nedir?

EFT sistemine ilk olarak 1992 yılında Merkez Bankası tarafından Türk bankacılık sektöründe yer verilmiştir. EFT sistemi Merkez Bankası tarafından yürütülen bir sistemdir ve sistemle ilgili meydana gelebilecek her türlü sorumluluk Merkez Bankası’na aittir.

İş Bankası’nın en çok gerçekleştirdiği işlem, para transferidir ve bu işlemi Elektronik Fon Transferi, yani kısaltılmış şeklinde kullanımıyla EFT ve havale şeklinde gerçekleştirir. EFT işlemi bir bankada hesabı olan bir tüketicinin, başka bir bankada hesabı olan bireye, Türk Lirası cinsinden yapmış olduğu para transferidir. İş Bankası EFT saatleri içerisinde yapılan EFT’yi banka hesabınızdan gerçekleştirebileceğiniz gibi, eğer mevcut bankada hesabınız yoksa kredi kartınızdan müşteri numarasına, IBAN’a ve isme de gerçekleştirebilirsiniz.

EFT işleminizi internetin bulunduğu her yerden yapabilirsiniz. Ayrıca EFT işleminizi gerçekleştirebilmek için bankanızın size sunduğu hizmetler de mevcuttur. Bu hizmetler bireysel bankacılık, mobil bankacılık, telefon bankacılığı, banka şubeleri ve ATM’dir. İsterseniz İş Bankası EFT saatleri içerisinde yapılan EFT işlemini kaydedip, bir sonraki işleminizde tekrar sisteme bilgi aktarımı aşamasını tekrarlanmadan ve çok daha hızlı bir şekilde işleminizi tamamlayabilirsiniz. Ayrıca bankanıza düzenli EFT talimatı vererek de işleminizi daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

EFT İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

İş Bankası EFT saatleri içerisinde yapılan EFT işleminizi gerçekleştirebilmek için dört farklı bilgiye ihtiyacınız vardır. Bu bilgiler gönderen, gönderenin hesabının bulunduğu banka, alıcı ve alıcının hesabının bulunduğu banka şeklindedir. Bu bilgileri İş Bankası EFT saatleri içerisinde yapılan EFT sistemine doğru bir şekilde aktararak EFT işlemini başlatmış oluyorsunuz. EFT sistemi hesabınızda para gönderimini ve İş Bankası EFT saatleri içerisinde yapılan EFT işlemi için alınan hizmet ücretini karşılayacak kadar yeterli miktarın olup olmadığını kontrol eder. Eğer hesabınızda yeterli miktarda para varsa EFT işlemi onay aşamasına girer, Merkez Bankası sisteminden onay geldikten sonra, işleminiz tamamlanmış olur ve paranız gönderdiğiniz kişinin hesabına aktarılmış olur. Eğer hesabınızda yeterli miktarda para yoksa sistem İş Bankası EFT saatleri içerisinde yapılan EFT işleminizi gerçekleştirmez ve ödeme kuyruğunda sıraya koyar.

İş Bankası EFT Saatleri Nasıldır?

Türk bankacılık sektöründe her bankanın, kendi belirlediği İş Bankası EFT saatleri farklıdır. İş Bankası EFT saatleri 09.00 ile 17.00 arasında yapılır. EFT işleminde zaman sınırlaması mevcuttur. İş Bankası EFT saatleri konusunda yer alan EFT işleminizi mesai saatleri içerisinde yapmalısınız, çünkü aracı bankaların onayının alınması mesai saatleri içerisinde gerçekleşir. İş Bankası EFT işleminizi eğer mesai saatleri dışında yaparsanız, bir sonraki günün mesai saatine kadar işleminiz beklemeye alınır ve bir sonraki günün mesai saatleri içerisinde işlem tamamlanır. Ancak İş Bankası EFT saatleri konusunda yer alan EFT işleminizi mesai saatleri dışında gerçekleştirirseniz bazı sorunlar çıkabilir, bazı bankalar Geç EFT komisyonu alıyorlar, bu yüzden mesai saatleri dışında işleminizi gerçekleştirmemeniz daha doğru olur.

İş Bankası EFT Sorgulama

Bankacılık işlemlerinin oldukça gelişmiş olduğu günümüzde, bankalarla olan işlemlerinizi gerçekleştirmeniz için banka şubelerinde saatlerce sıra beklemenize gerek yoktur. İnternet bankacılığı hizmeti sayesinde bankalarla olan işlemlerinizi oldukça kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İnternet bankacılığı hizmetinin yanında bazı bankaların sağladığı mobil uygulama ile bankacılık işlemlerinizi hızlandırabilirsiniz. EFT ve havale işlemleri ile para transferlerinizi yapabilirsiniz.

EFT işlemi, para transferinizi farklı bankalar arasında yapmanızı sağlar. Havale işlemi ise para transferi işleminiz için sadece kendi banka şubeleri arasında para aktarımı yapabilmektedir. Bazı bankalar EFT ve havale işlemleri için ücret belirlemiştir. Her banka için işlem ücretleri değişmektedir. Genel olarak EFT işlemleri için sizden 1 TL ile 4 TL arasında bir işlem ücreti talep edilecektir. İstenen ücreti ödediğiniz zaman EFT işlemleriniz gerçekleşecektir. Bazı bankalar havale işlemleri için herhangi bir ücret talep etmezken bazı bankalar da havale ile para transferi yapmak için küçük bir miktar para talebinde bulunmaktadır.

Bankacılık işlemlerinizi internet üzerinden gerçekleştirebileceğiniz bankalardan biri de İş Bankası’dır. İş Bankası EFT sorgulama yapabilir ve istediğiniz işlemleri İş Bankası internet şubeleri aracılığı ile yapabilirsiniz.

İş Bankası EFT Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İş Bankası EFT sorgulama işlemini yapabilmeniz için İş Bankası’ndan yaptığınız EFT işlemi ile karşı tarafa yatırılmış olan paranın alıcıya ulaşmış olmaması gerekir. Yani para transferi tam anlamıyla gerçekleşmiş olmamalıdır. Bu durumda EFT işleminizi sorgulatabilirsiniz. EFT sorgulama yapabilmeniz için bankanız yani İş Bankası şubeleri ile iletişime geçmeniz gerekir. Banka yetkililerine hesap bilgilerinizi kontrol ettiriniz. İş Bankası EFT sorgulama işleminizi banka şubelerinden yapabildiğiniz gibi aynı zamanda İş Bankası telefon bankacılığı hizmetini kullanarak da yapabilirsiniz. İş Bankası telefon bankacılığı hizmetini kullanarak İş Bankası EFT sorgulama işleminizi oldukça kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

EFT işlemlerinizi yaptığınızda eğer resmi tatile denk geliyorsa işlemleriniz en yakın iş gününde işleme alınacaktır. Tatil günlerinde ya da bankanın belirlemiş olduğu EFT saatleri dışında yaptığınız EFT işlemleri değerlendirilemez. Bazı bankalar değerlendirdiğini söyler fakat aslında EFT işlemi için yatırmış olduğunuz para hesapta bekletilmektedir.

İş Bankası EFT Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

İş Bankası Kredi Notu Sorgulama

İş Bankası’ndan kredi çekmek istiyorsanız ilk olarak yapmanız gereken İş Bankası kredi notu değerinizi öğrenmek olmalıdır. Sonrasında ise faiz oranları ile birlikte aylık olarak ne kadar ödeme yapacağınızı bilmeniz gerekir. Ulaşmak istediğiniz bilgi için ise İş Bankası kredi hesaplama sistemini kullanabilirsiniz.

İş Bankası kredi hesaplama işleminiz için 3 yol vardır;

  1. İlk olarak İş Bankası’nın resmi internet sitesi aracılığı ile kredi hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
  2. İş Bankası telefon bankacılığı sistemini kullanarak istediğiniz saatte arayarak kredi hesaplama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
  3. Bankaya giderek kredi hesaplama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İş bankası kredi notu sorgulama işleminiz için risk raporunuza ulaşmanız gerekmektedir. Risk raporunuz sayesinde aktif olan veya son 5 yıl içerisinde kapanmış olan kredilerinizin ödeme geçmişlerine ulaşma imkanı bulabilirsiniz. Risk raporunuzu aldığınızda kullanmış olduğunuz tüm kredilerin geçmiş dönem verileri üzerinden oluşturulan Findeks kredi notunuzu da öğrenmiş olursunuz.

Risk raporunuza ulaşmak için İş Bankası internet şubesini, bankamatiklerini, İşCep ve İş Bankası şubelerini kullanabilirsiniz.

İş Bankası Kredi Notu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

İş Bankası kredi notu sorgulama işlemi internet şubeden yapılabilen bir işlemdir. İnternet şubeye erişim sağlamak adına yazının bitimindeki linke tıklayınız. Açılan sayfada sizden istenen bilgileri eksiksiz bir biçimde girerek internet şubesine ulaşınız.

4

Sol tarafta göreceğiniz menüden “Kredilerim” kısmını seçiyoruz. Sağ tarafa açılacak olan kısımdan “Kredi Risk Raporu” seçeneğini seçmelisiniz.

İkinci olarak ise açılacak olan ekranda raporun gönderilmesi için E-Mail adresinizi giriyorsunuz. Sizden İş Bankası kredi notu sorgulama işlemi için 7 TL gibi bir ücret istenecektir. Aşağıdaki resimde göreceğiniz gibi size ait olan hesaplar listelenecektir. İş Bankası kredi notu sorgulama işlemi için sizden istenen 7 TL gibi bir ücretin tahsil edilebilmesi için listeden ödeme yapacağınız hesabı seçiniz.

Eğer hesabınızda yeterli bir miktar tutar yoksa ek hesap limitinizin yanında kullan yazan kutucuğu seçerek İş Bankası kredi notu sorgulama işleminiz için gerekli olan ücreti ek hesabınızdan ödeme imkanı bulabilirsiniz. Kendi E-Mail adresinizi yazarak ücretin tahsil edileceği hesabı seçebilirsiniz.

Son olarak ise üstteki resimde gördüğünüz gibi bir onay ekranı karşınıza çıkacaktır. Gördüğünüz ekranda E-Mail adresiniz, çekilecek olan tutar bilgisi ile birlikte sizin onayınıza sunulacaktır. Eğer verdiğiniz bilgiler doğru ise işlemlerinizi tamamlamak için onayla butonuna basmanız gerekir. Kredi raporunuz hazırlanırken 3-4 dakika gibi bir süre beklerseniz sisteme verdiğiniz E-Mail adresinize kredi raporunuz gelecektir.

E-Mail adresinize baktığınızda ekli olarak bir dosya geldiğini göreceksiniz. Gelen dosyanın içerisinde Findeks kredi notunuzu ve kredi notunuza etki edecek olan kredili ürünlerinizi son 5 yıl içerisindeki ödeme dokümanlarınız ile birlikte görme imkanı bulacaksınız.

İş Bankası Kredi Notu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

İş Bankası Kredi Notu Öğrenme

İş bankasından kredi almak istiyorsanız öncelikle İş Bankası kredi notu öğrenme işlemlerini gerçekleştirmelisiniz. Daha sonra ise kredi için belirlenen faiz oranları ile birlikte aylık olarak yapmanız gereken ödeme miktarını öğrenmeniz gerekir. Kredi notunuzu öğrenmek için risk raporundan yararlanabilirsiniz. Risk raporu sayesinde hala aktif olan veya son 5 yıl içerisinde kapatılmış olan kredilerinizi ödeme geçmişinizin detayları ile birlikte görebilirsiniz. Risk raporunuzu aldığınızda şu ana kadar kullanmış olduğunuz tüm bireysel kredili ürünlerinizin geçmiş dönemlerdeki verileri üzerinden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

İş Bankası kredi notunuzu hesaplayabilmeniz için ilk olarak İş Bankası’nın resmi internet sitesini kullanabileceğinizi söyleyebiliriz. Ayrıca İş Bankası telefon bankacılığı sistemini kullanarak da kredi notu öğrenme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İş Bankası kredi notu öğrenme işleminiz için risk raporunuzu almalısınız. Peki ya risk raporunuzu nasıl alacaksınız?

Risk raporunuzu İş Bankası internet şubesi, bankamatikleri, İşCep ve şubeleri aracılığıyla alabilirsiniz.

Risk raporunuza ulaşmak için:

İş Bankası internet şubesinden Kredilerim-Kredi Risk Raporu

İş Bankası bankamatiklerinden bilgi sorma-Kredi Risk Raporu

İşCep’ten Krediler-Kredi Risk Raporu

İş Bankası Kredi Notu Öğrenme Nasıl Yapılır?

İş Bankası kredi notu öğrenmek istiyorsanız İş Bankası internet şubesine giriş yapmanız gerekmektedir. İş Bankası internet şubesi için yazımızın bitiminde verdiğimiz linke tıklayınız. Açılacak olan sayfada müşteri numaranızı ya da T.C. kimlik numaranızı giriniz. Ardından şifre bilgilerini giriniz ve Giriş butonuna tıklayınız.

4

Sol tarafta görebileceğiniz menüden “Kredilerim” kısmına giriniz. Sağ tarafa bir ekran açılacaktır. Açılacak olan ekrandan “Kredi Risk Raporu” seçeneğini seçmeniz gerekir.

is-bank-kredi-notu-sorgulama

Daha sonra karşınıza bir ekran daha açılacaktır. O ekranda istediğimiz raporun gönderilebilmesi için E-Mail adresimizi girmemiz gerekmektedir. Sizden İş Bankası kredi notu öğrenme işlemi için 7 TL gibi bir ücret istenecektir. İstenen ücreti ödemeniz için de birkaç adım vardır. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi size ait olan hesaplar listesi vardır. İş Bankası kredi notu öğrenme işlemini gerçekleştirebilmeniz için istenen 7 TL’lik ücretin sizden tahsil edilebilmesi gerekir. Listeden size ait olan hesabı seçerseniz gereken ücreti ödeyebileceksiniz.

Hesabınızda yeterli olabilecek bir miktarda tutar yoksa ek hesap limitinizin yanında göreceğiniz kullan yazan kutucuğu seçerseniz İş Bankası kredi notu öğrenme işleminiz için ödemeniz gereken ücreti ek hesabınızdan ödeme imkanını bulabilirsiniz. Kendinize ait olan E-Mail adresinizi sisteme vererek ücretin tahsil edilebilmesi için hesabınızı seçebilirsiniz.

Son işlem olarak üstte gördüğünüz resimdeki gibi onay ekranını göreceksiniz. Gördüğünüz ekranda E-Mail adresiniz ve çekilmesini istediğiniz tutar bilgisi ile birlikte sizin onayınıza sunulacaktır. Eğer verdiğiniz bilgiler doğru ise ve onaylıyorsanız onayla butonuna basabilirsiniz. 3-4 dakika gibi bir süre sonunda sisteme verdiğiniz E-Mail adresinize sizin adınıza istediğiniz kredi raporunuz gelecektir.

E-Mail adresinize gelen ekli dosyanın içerisinde Findeks kredi notunuzu ve kredi notunuza etki edecek olan kredili ürünlerinizi son 5 yıldaki ödeme bilgileriniz ile birlikte göreceksiniz.

İş Bankası Kredi Notu Öğrenme İçin TIKLAYINIZ!