HSBC Bank EFT Ücretleri

Para transferi işlemi günümüzde oldukça önemli bir işlemdir. Para transferi işlemleriniz için bankanın şubesini ziyaret etmenize gerek yoktur. Bankanın çeşitli kanallarını kullanarak para transferi işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bankanın ATM’lerini kullanabileceğiniz gibi telefon bankacılığı hizmetini, internet bankacılığını, mobil uygulama desteğini de kullanabilirsiniz. Para transferi işlemi için başvurabileceğiniz iki yöntem bulunmaktadır. İlk olarak para transferi işlemi için Elektronik Fon Transferi yani daha fazla kullanılan ve bilinen ismi ile EFT işlemi, ikinci olarak ise havale işlemi kullanılabilir. EFT işlemi ile havale işlemi çok fazla karıştırılan iki bankacılık işlemidir. EFT işlemi ile havale işlemi arasındaki farklardan bahsedecek olursak EFT farklı bankalar arasında para transferini sağlar. Havale ise aynı bankanın farklı şubeleri arasında para transferi işlemini gerçekleştirmenizi sağlar. EFT işlemi için bankalar belirli bir ücret talep etmektedir. Havale işlemi için ise bankalar genel olarak herhangi bir ücret talep etmezler.

EFT işlemi için bankaların talep ettiği ücret sabit değildir. EFT işlem ücreti bankalar arasında farklılık göstermektedir. Her banka EFT ücretini kendisi belirler. Örneğin HSBC Bank EFT ücretleri, HSBC Bank tarafından belirlenmektedir.

HSBC Bank EFT Ücretleri Nasıldır?

HSBC Bank EFT ücretleri bankanın hangi kanalını kullanarak EFT işleminizi yaptığınıza göre değişmektedir. Her bankacılık kanalı için EFT ücreti farklıdır. Farklı banka kanalları ve HSBC Bank EFT ücretleri şöyle olacaktır;

  • Eğer HSBC Bank şubelerini ziyaret ederek EFT işleminizi yaparsanız 42 TL ile 375 TL arasında HSBC Bank EFT ücretleri ödersiniz. Minimum 42 TL ve maksimum olarak da 375 TL EFT ücreti ödemeniz gerekir. Bu demek oluyor ki 10 TL bile EFT yapmak isteseniz ödemeniz gereken EFT ücreti 42 TL olacaktır. Şubeden yapacağınız EFT ücretiniz için % 0.05 gibi bir oran söz konusudur.
  • HSBC telefon bankacılığı hizmetini kullanarak yapacağınız EFT işlemi için % 0.04 gibi bir oran vardır. Minimum 20 TL ve maksimum 50 TL olarak HSBC Bank EFT ücretleri ödemeniz gerekecektir.
  • HSBC internet şubesini kullanarak yapacağınız EFT işlemleriniz için 3.50 TL gibi bir sabit ücret ödemeniz gerekir.
  • HSBC mobil şubesini kullanarak EFT işleminizi yaparsanız herhangi bir EFT masraf ücreti ödemenize gerek yoktur. HSBC Bank mobil şubesi ile yapılan EFT işlemleri için HSBC Bank EFT ücretleri talep etmez.

Sizin de farkettiğiniz gibi EFT işlemleriniz için en masraflı kanallar şubeden EFT yapmak ve telefon bankacılığı hizmetini kullanarak EFT yapmaktır. EFT işleminiz için en masrafsız kanallar ise bankanın internet şubesini ve mobil uygulama desteğini kullanmak olacaktır. EFT işleminiz için hem kolay hem de hızlı bir şekilde işleminizi gerçekleştirmenizi sağlayan internet bankacılığını kullanabilirsiniz. Ayrıca mobil şube yardımı ile EFT yapmak size hem zamandan hem de paradan tasarruf sağlayacaktır. Çünkü HSBC Bank mobil şubesi ile yapılan EFT işlemleri için herhangi bir ücret talep etmemektedir.

HSBC Bank EFT Ücretleri İçin TIKLAYINIZ!

HSBC Bank EFT Saatleri

Bankacılık alanında önemli bir işlem olan para transferi bankanın çeşitli kanalları kullanılarak yapılabilir. Örneğin; internet bankacılığı, telefon bankacılığı, banka şubeleri ve ATM’leri kullanılabilir.

Para transferi işlemi için iki yöntem vardır. Birinci yöntem Elektronik Fon Transferi yani daha fazla kullanılan ismi ile EFT, ikinci yöntem ise havale işlemidir. EFT ile havale işlemi çok sık olarak karıştırılmaktadır. EFT işlemi ile havale arasındaki farklardan bahsedecek olursak, EFT işlemi ile farklı bankalar arasında para transferi yapabilirken, havale işlemi ile sadece aynı bankanın farklı şubeleri arasında para transferi işlemi yapabilirsiniz. EFT işlemi için bankalar genel olarak 1 TL ile 4 TL arasında bir ücret talep etmektedir. Havale işlemi için ise bankalar herhangi bir ücret talep etmezler.

EFT işlemi havale işlemine göre daha fazla tercih edilen bir işlemdir. Bankalar EFT işlemi için kendilerine göre bir saat aralığı belirlemektedir. Her banka için EFT saati farklıdır. Bankalar çalışma şekillerine göre EFT saatlerini belirler ve o saat aralıklarında müşteriler EFT işlemlerini yapabilirler. Örneğin HSBC Bank ile EFT yapmak isterseniz HSBC Bank EFT saatleri içinde EFT işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

HSBC Bank EFT Saatleri Nasıldır?

HSBC Bank aracılığı ile EFT yapmak isterseniz, HSBC Bank EFT saatleri sabah saat 09.00 ile başlar ve akşam 17.00 ile biter. HSBC Bank EFT saatleri içinde EFT işlemlerinizi yapmanız EFT işleminizin hemen gerçekleşmesini sağlayacaktır. Eğer bankanın belirlemiş olduğu HSBC Bank EFT saatleri içinde EFT yaparsanız, bankada herhangi bir yoğunluk yoksa işleminiz 5 ile 10 dakika arasında gerçekleşecektir. EFT işlemlerinizi hafta içi günlerde yapmalısınız. Hafta sonu yapacağınız EFT işlemleri hemen gerçekleşmeyecektir. Hafta sonu yapılan EFT işlemleri en yakın EFT günü ve HSBC Bank EFT saatleri olan Pazartesi günü sabah saat 09.00 ile gerçekleşecektir. Ayrıca hafta içi HSBC Bank EFT saatleri dışında yapılan EFT işlemleri de hemen gerçekleşemez. Örneğin 17.00 ile EFT işlemi sona erdi fakat siz 17.30’da EFT yapmak istediniz, transfer işlemi için yatırmış olduğunuz para hesapta bir süre bekletilir ve en yakın EFT saati ile birlikte işleminiz gerçekleştirilir. Aynı şekilde Cuma günü HSBC Bank EFT saatlerinden sonra yapmış olduğunuz EFT işlemi de haftasonu yapılmış gibi kabul edilir ve transfer için yatırmış olduğunuz paranız hesapta bir süre bekletilir. İlk EFT günü ve saati olan Pazartesi günü 09.00 ile işleminiz gerçekleşir.

EFT işlemlerinizin hızlı bir şekilde gerçekleşmesini istiyorsanız EFT işlemini yapmadan önce bankanızın EFT saatlerini öğrenmelisiniz. Ayrıca sadece kendi bankanızın değil para transferini yapacağınız diğer bankanın da EFT saatlerini öğrenmelisiniz. Her iki banka için de uygun EFT saatleri içinde yapacağınız EFT işlemleri oldukça kısa bir süre içinde gerçekleşecektir. Eğer iki bankadan birisinin EFT saatleri içinde EFT yapmazsanız EFT işleminizin gerçekleşmesi için bir süre beklemeniz gerekecektir. İlk EFT günü ve saatinde EFT işleminiz 5 ile 10 dakika arasında gerçekleşecektir.

HSBC Bank EFT İçin TIKLAYINIZ!