Findeks Ticari

Findeks Ticari

Günümüzde bankaların kredi verirken dikkat ettiği en önemli unsur kredi notudur. Bankalar kredi notuna göre müşterilerine kredi verip vermeyeceğine karar verir.

Bireylerin kredi notu olduğu gibi ticari işletmelerin de kredi notları bulunmaktadır. Ticari işletmeler de kredi alımı için başvuruda bulunabilir. Kredi Kayıt Bürosu yani KKB bireyler için finansal dokümanlarını nasıl rapor edebiliyorsa aynı şekilde ticari firmalar için de aynısını yapmaktadır. Finansal dokümanlarına göre ticari firmalar için bir kredi notu oluşturmaktadır. Findeks ticari kredi notu da Findeks sistemi üzerinden hesaplanmaktadır.

Findeks Ticari Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu bireyler için hesaplanırken bireylerin geçmiş borçlarına ve borç ödeme düzenine bakılmaktadır. Ticari firmalar için kredi notu hesaplanırken ise firmanın kredi ve çek ödemelerinin düzenine bakılmaktadır. Ticari firmaların kredi notları da bireysel kredi notları gibi Findeks üzerinden hesaplanmaktadır. Findeks ticari kredi notu hesaplanırken ticari firmaların daha önceki yıllarda kesmiş oldukları çeklerin 5 yıl içindekilerden en düşük, en yüksek ve ortalama olarak çek tutarları bazında dağılımı, verilen çeklerin karşılıklı mı karşılıksız mı olduğu, çeklerin ödeme tarihlerinin aksayıp aksamadığı gibi noktalara dikkat edilmektedir. Aynı zamanda bireysel kredi başvurularında olduğu gibi ticari kredi başvurularında da firmanın daha öncelerde almış olduğu kredilere ve kredileri ödeme düzenine bakılmaktadır. Yasal olarak firma ile ilgili bir yasal takip veya icra takibi olup olmadığı da önemlidir. Bankalar tarafından verilen teminat raporu da önemli bir etkendir.

Findeks sistemi üzerinden ticari firmalar için paket hizmeti sunulmaktadır. Kredi notları, notlu risk raporları, Endeksli çek raporları, karekodlu çek raporları gibi paketlerden yararlanarak ticari bir firmanın kredi notu öğrenilmektedir.

Ticari Firmalar İçin de Kredi Risk Derecesi Var Mıdır?

Bireysel başvurularda nasıl bireyler için kredi notu risk derecesi varsa ticari firmalar için de kredi alma konusunda risk dereceleri bulunmaktadır. Firmanın Findeks ticari kredi notu “Kurumsal Büro Sistemi” altında bulunan firmanın verileri baz alınarak hesaplanmaktadır. Modelleme çalışmaları ile oluşan kredi notu, KKB tarafından iki ayrı ticari kredi notu modeli ile üye kurumların kullanımına sunulmuştur.

Findeks Ticari Kullanıcı Girişi Nasıl Yapılır?

Findeks ticari kullanıcı girişi yapmak için Findeks sistemine giriş yapmalısınız. Bireysel ve Ticari giriş seçeneklerinden Ticari Girişi seçerseniz karşınıza bir pencere açılacaktır. Sizden kurum vergi kimlik numarası, kullanıcı T.C. kimlik numarası ve parola istenecektir.

Adsız

İstenen bilgileri verdikten sonra Findeks ticari kullanıcı girişiniz yapılmış olacaktır.

Findeks Ticari Kullanıcı Girişi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.