PTT EFT Saatleri

Para transferi işlemi, bankacılık sektöründe oldukça önemli bir işlemdir. Para transferi işlemi sayesinde, istediğiniz bankaya istediğiniz miktar parayı transfer edebilirsiniz.

Para transferi işleminiz için bankaların şubelerini ziyaret etmenize gerek yoktur. Para transferi işleminiz için bankaların internet şubelerini, eğer varsa mobil şubelerini, telefon bankacılığı hizmetini kullanabilirsiniz. İstediğiniz banka kanalını kullanarak para transferi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Para transferi işlemi adına kullanılan iki işlem vardır. Bunlardan birincisi, Elektronik Fon Transferi yani çok daha fazla bilinen ismi ile EFT işlemidir. EFT işlemi ile farklı bankalar arasında para transferi işlemi yapılmaktadır. Bir diğer para transferi işlemi ise havale işlemidir. Havale işlemi ile aynı bankanın farklı banka şubeleri arasında para transferi işlemi yapılmaktadır. EFT işlemi için bankalar, EFT işlem ücreti talep etmektedir. EFT işlemi için talep edilen ücretler, bankalar arasında farklılık göstermektedir. Çünkü her banka EFT ücretini yapmış olduğu masraflara göre belirlemektedir. EFT masrafları ise banka kanallarına göre farklılık göstermektedir. Havale işlemi için ise genel olarak bankalar herhangi bir ücret talep etmezler.

EFT işlemi için bankaların belirlemiş olduğu EFT saatleri vardır. Bankalar EFT saatleri içinde yapılan EFT işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Her bankanın EFT saat aralığı farklıdır. Örneğin, PTT EFT saatlerinden bahsedelim.

PTT EFT Saatleri Nasıldır?

PTT EFT saatleri, PTT tarafından belirlenmiştir. PTT aracılığı ile EFT yapmak isterseniz, PTT EFT saatleri sabah saat 09.00 ile 17.00 arasındadır.

PTT aracılığı ile EFT işlemlerinizi eğer PTT EFT saatleri arasında yaparsanız, işleminiz 5 ile 10 dakika arasında gerçekleşecektir. Eğer PTT EFT saatleri dışında EFT yaparsanız, işleminizin gerçekleşmesi için ilk EFT saatini beklemeniz gerekecektir. Örneğin, EFT saati 17.00’de bitiyor ve siz 17.15’te EFT yapmak istediniz, işleminiz gerçekleşmeyecektir. İşleminiz gerçekleşene kadar paranız hesapta bekleyecektir. İlk EFT saati olan diğer günün sabah 09.00’u ile birlikte EFT işleminiz gerçekleşecektir. Tabi ki hafta içi bir günde EFT yaptıysanız. Hafta sonu EFT yapılmamaktadır. Hafta içi bir günde EFT işleminizi yapmanız gerekmektedir.

Hafta sonu yapılan EFT işlemleri hemen gerçekleşmemektedir. EFT’nin yapıldığı bankada para bekletilmektedir. Fakat istenen hesaba hemen para transferi yapılmamaktadır. Örneğin Cumartesi günü EFT yaptınız, EFT işleminizin gerçekleşmesi için Pazartesi günü ve ilk PTT EFT saatleri olan 09.00’u beklemeniz gerekir. Aynı şekilde Pazar günü yapılan EFT işlemleri için de beklemeniz gerekecektir. Cuma günü EFT saatleri sonrasında yapılan EFT işlemleri de hafta sonu yapılmış gibi değerlendirilir.

EFT işlemleriniz için sizin bankanızın EFT saatleri önemli olduğu kadar para transferi yapmak istediğiniz bankanın EFT saatleri de önemlidir. Para transferi yapmak istediğiniz bankanın da EFT saatleri arasında EFT işleminizi yapmalısınız. Eğer her iki banka için de ortak EFT saatleri arasında EFT işleminizi yaparsanız, işleminiz 5 ile 10 dakika arasında gerçekleşecektir.

PTT EFT İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

ICBC EFT Saatleri

Türkiye’deki eski ismiyle Tekstilbank olan ICBC, açılımı Çin Endüstrisi ve Ticaret Bankası olan, Industrial and Commercial Bank of China ismine sahip banka 1 Ocak 1984 yılında Çin’de kurulmuştur. Çin piyasası değerlerine göre ve toplam varlıklara göre dünyanın en büyük bankasıdır. ICBC Türkiye’deki bünyesinde yurt içinde 44 şube barındırır.

ICBC EFT saatleri konusunun da yer aldığı ICBC bireysel müşterileri için kiralık kasalar, hesaplar, bireysel krediler, banka kartları, ödemeler gibi finansal hizmet ve ürünleri bulundurmaktadır. ICBC kurumsal müşterileri için, işletme sermayesi finansmanı, yatırım finansmanı, ihracat finansmanı, şirket kredi kartları gibi finansal hizmet ve ürünleri sunmaktadır.

EFT Nedir?

Bankacılık sektöründe çok fazla gerçekleştirilen işlemlerden olan para transferi iki şekilde olmaktadır. Biri ICBC EFT saatleri aşamasında yer alan EFT işlemi, ikincisi ise havale işlemidir.

ICBC EFT saatleri içerisinde yapılabilen Elektronik Fon Transferi, Türk Lirası cinsinden kendi bankanızda bulunan hesabınızdan, başka bir banka hesabına gerçekleştirdiğiniz para transferidir. Yani, iki farklı banka arasındaki Türk Lirası cinsinden gerçekleştirilen para akışıdır.

Türkiye’de ilk olarak 1992 yılında para transferinin dijital ortamda başlatılması Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilmiştir. ICBC EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT sisteminin işletilmesi Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilmektedir ve sistemle ilgili her türlü sorumluluk Merkez Bankası’na aittir. ICBC EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT, günümüzde internetin olduğu her yerde kolaylıkla yapabileceğiniz bir işlem haline gelmiştir.

ICBC EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT sistemi sayesinde mevcut olan bireysel ve kurumsal birçok ödemeleri de gerçekleştirebiliyoruz. Çalıştıkları bankaların internet bankacılığı ya da telefon bankacılığı gibi müşterilerine sunduğu hizmetlerden yararlanarak kredi kartı borçlarını, elektrik, su, doğalgaz, internet, cep telefonu, yakıt, okul aidatı ve bağış işlemlerinizi ödeme günü gecikmeden anında gerçekleştirebilirsiniz.

EFT İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

ICBC EFT saatleri vElektronik Fon Transferi işlemini gerçekleştirebilmeniz için 4 ana birleşene ihtiyacınız vardır. EFT işlemini oluşturan bu birleşenler; gönderen, gönderenin bankası, alıcı ve alıcının bankası şeklindeki bilgilerden oluşmaktadır. Bu bilgileri ICBC EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT sistemine doğru bir şekilde girdiğiniz zaman, sistem para transferi işleminizi başlatacaktır. İşlem başladıktan sonraki kısım onay aşamasıdır.

Para transferi işleminizin onay aşamasında, sistem hesabınızın, EFT ile göndereceğiniz miktarı ve EFT işlemi için alınan hizmet bedeli ücretini karşılayıp karşılamadığını kontrol eder. Gerekli kontroller sağlandıktan sonra Merkez Bankası’nın kullandığı EFT-EMKT sistemi, EFT işlemini onaylar ve yatırmış olduğunuz miktar, karşı bankadaki alıcının hesabına anında gönderilir. Eğer hesabınızda bu işlemi karşılayacak kadar miktar yoksa banka işleminizi bekletmeye alır ve ödeme sırasına koyar. EFT işlemi aracı bankalar ile gerçekleştirildiği için üç bankanın da mesai saatleri içerisinde işlemin yapılması gerekmektedir. Aksi durumlarda ise ICBC EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işlemi ertesi gün mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilmektedir.

ICBC EFT Saatleri Ne Zamandır?

Her bankanın finansal hizmet işlemini gerçekleştirdiği zaman farklıdır. ICBC EFT saatleri ise, hafta içi her gün 08.30’dan sonra başlar ve 17.00’de son bulur. Bu saatler içerisinde gerçekleşen EFT işleminizi 5 dakika gibi kısa bir süre içerisinde tamamlayabilirsiniz. EFT işleminde zaman sınırlaması olduğu için mesai saatleri içerisinde işleminizi tamamlamanız gerekiyor. Mesai saatleri dışında gerçekleşen EFT işlemi ertesi günün mesai saati dahilinde olan 10.30’a kadar gerçekleşmiyor ve bazı bankalar EFT işleminin geç yapılmasında ekstra bir ücret uyguluyor. Ayrıca mesai saatlerinde gerçekleştirdiğiniz EFT işleminiz kuyruk adı verilen sisteme takılabilir ve işlem süreniz uzar, mağdur olma durumunuz da ortaya çıkabilir.

ICBC EFT Ücretleri Ne Kadardır?

ICBC ile EFT işleminizi,

 • Kasadan gerçekleştirdiğinizde en düşük 55 TL ve en yüksek 164 TL gibi bir ücret talep edilmektedir.
 • Hesaptan gerçekleştirdiğinizde yine en düşük 55 TL ve en yüksek 164 TL olarak belirlenmiştir.
 • İnternet bankacılığı ile gerçekleştirirseniz 2,74 TL gibi bir ödemeniz olmaktadır.
 • İsme gelen EFT için 33 TL gibi bir ücret belirlenmiştir.

ICBC EFT Sorgulama Nasıl Gerçekleştirilir?

ICBC EFT saatleri arasında gerçekleşen EFT işleminizi doğru bir şekilde yapmış olmanıza rağmen, karşı bankadaki hesaba sahip kişiye ulaşmamış olabilir. Bu durum genelde mesai saatleri dışında gerçekleşen EFT işlemi durumunda ortaya çıkar. Bu tür mağdur olunan durumlarda ICBC Bankası’na ait 444 00 50 numaralı müşteri hizmetlerini arayıp, EFT işleminizin sorgulamasını sağlayabilirsiniz.

Eğer müşteri hizmetlerini aramak istemiyorsanız, bunun yerine bankanızın şubesine giderek de işleminiz ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Bankanızın şubesinde sistemde ICBC EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işleminizle ilgili bir problem olduğu görünmüyorsa, karşı bankanın müşteri hizmetlerini arayarak ya da şubesine giderek EFT işleminizin sorgulamasını gerçekleştirebilirsiniz.

EFT Günlük İşlem Limiti

Bankacılık sektörü günümüzde oldukça gelişme göstermektedir. Bankacılık alanında en sık kullanılan işlemlerden birisi de para transferi işlemidir. Para transferi işlemi için Elektronik Fon Transferi ya da daha çok bilinen ismi ile EFT, bir de havale işlemi kullanılmaktadır. EFT ile havale işlemleri çok sık olarak karıştırılmaktadır. EFT ile havale arasındaki farklardan bahsedecek olursak, EFT ile farklı bankalar arasında para transferi yapılabilir. Havale işlemi ile ise aynı bankanın farklı şubeleri arasında para transferi yapılır. EFT işlemleri için bankalar bir ücret talep ederler. Her bankanın talep ettiği ücret farklıdır fakat genel olarak EFT ücretleri 1 TL ile 4 TL arasında değişmektedir. Havale işlemi için ise bankalar herhangi bir ücret talep etmez.

EFT işlemi havale işlemine göre biraz daha zahmetli bir işlemdir. Banka kuruluşları EFT yapmak isteyen müşterileri için günlük işlem limiti belirlemektedir. EFT günlük işlem limiti ile müşteriler bankanın belirlemiş olduğu o limit ile EFT işlemlerini yapabilirler.

EFT Günlük İşlem Limiti Nedir?

Her bankanın EFT günlük işlem limiti farklıdır. Bankalar EFT günlük işlem limitini kendileri belirlemektedir. Bazı bankaların EFT günlük işlem limitinden bahsedecek olursak;

 • Garanti Bankası EFT günlük işlem limiti için 250.000 TL belirlemiştir.
 • Finansbank EFT günlük işlem limiti ise 100.000 TL olarak belirlenmiştir.
 • Denizbank EFT günlük işlem limiti olarak 100.000 TL belirlemiştir.
 • Kuveyt Türk Bankası için belirlenen günlük işlem limiti ise 15.000 TL’dir.
 • HSBC Bank üzerinden EFT yapmak için ise 4 farklı üst limit belirlenmiştir. Bireysel kullanıcılar için 50.000 TL, Advance için 75.000 TL, Premier kullanıcılar için ise 200.000 TL, Private Bank kullanıcıları için ise günlük işlem limiti 200.000 TL olarak belirlenmiştir.
 • Bank Asya tarafından müşterileri için belirlenmiş olan üst limit ise 50.000 TL’dir.
 • Ziraat Bankası üzerinden EFT yapacaksanız yapabileceğiniz en üst günlük işlem limiti 75.000 TL’dir.
 • ING Bank EFT işlemini kullanmak isteyen kişiler için belirlenen günlük olarak EFT limiti 100.000 TL olacaktır.
 • Vakıfbank kullanıcıları için ise Vakıfbank 50.000 TL gibi bir günlük işlem limiti belirlemiştir.
 • Türkiye Finans Bankası, diğer banka kuruluşlarından farklı olarak sabah saat 9.00 ile 15.00 arasında EFT günlük işlem limitini 150.000 TL olarak belirlemiştir. 15.00 ile 17.00 arasında gerçekleşecek EFT işlemlerinin günlük işlem limiti ise 25.000 TL olarak belirlenmiştir.

Sizin de gözlemlediğiniz gibi bankaların günlük işlem limitleri bankalar arasında farklılık göstermektedir. EFT işlemlerinizi bankaların günlük işlem limitlerine bakarak yapabilirsiniz. EFT işlemleriniz için bankaların günlük işlem limitleri farklılık gösterdiği gibi EFT saatleri de farklılık göstermektedir. EFT saatlerini öğrenerek EFT yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Kendi bankanızın EFT saatlerini öğrenmeniz gerektiği gibi EFT yapacağınız bankanın da EFT saatlerini öğrenmeniz gerekmektedir. Bankalar hafta içi EFT işlemi gerçekleştirmektedir. Bu yüzden hafta sonu EFT işlemleriniz gerçekleşmez, en yakın EFT saatleri başlayınca yani Pazartesi günü EFT yapabilirsiniz.

EFT İşlemleri Hakkında Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ!

EFT Kontrol Etme

Günümüzde hemen hemen herkesin yaptığı bir bankacılık işlemi olan para transferi oldukça önem verilen ve gerçekleşmesinin basitleştirildiği bir işlem haline gelmiştir. Gelişen bankacılık sektörü sayesinde para transferi işlemlerinizi yapabilmeniz için bankalarda saatlerce sıra beklemenize gerek kalmamıştır. Tek tıkla internet bankacılığını kullanarak para transferi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Para transferi işleminiz için banka şubelerinin yanında, internet bankacılığı, telefon bankacılığı, ATM’ler, mobil uygulamalar gibi hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Para transferi adına yapabileceğiniz iki tür işlem vardır. Birincisi Elektronik Fon Transferi yani çok da fazla bilinen ismi ile EFT’dir. Bir diğer para transferi işlemi ise havaledir. EFT ile havale işlemleri çok sık karıştırılan iki işlemdir. EFT ile havale arasındaki farklardan söz edecek olursak, EFT işlemi ile farklı bankalar arasında para transferi yapabilirsiniz. Aynı kişinin farklı bankalardaki hesapları arasında para transferi yapabileceği gibi farklı kişilerin banka hesapları arasında da para transferi gerçekleşebilir. Havale işlemi ile ise aynı bankanın farklı şubeleri arasında para transferi yapabilirsiniz. EFT işlemi için bankalar ücret talep etmektedir. EFT ücretlerini bankalar belirlemektedir. Her banka EFT ücreti için bir rakam belirler. Havale işlemi için ise genel olarak bankalar herhangi bir ücret talep etmezler.

EFT işleminizi yaptınız ve kontrol etmek istiyorsunuz fakat EFT kontrol etme işleminizi nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz, yazımızın devamında sizin için açıklamamız olacaktır.

EFT Kontrol Etme Nasıl Yapılır?

EFT işlemini yapmak oldukça basit bir işlemdir. İki farklı şekilde EFT işlemi yapılabilir. Bunlardan birisi IBAN numarası ile EFT ve bir diğeri de hesap numarası ile EFT’dir. IBAN numarası ile EFT yapmak için alıcının 26 haneli IBAN numarası ve isim soyisim bilgilerine gerek duyulmaktadır. Hesap numarası ile EFT yapabilmeniz için ise banka adı, şube adı/kodu, alıcının hesap numarası, alıcının isim soyisim bilgileri gerekir. Bahsettiğimiz EFT yapma yöntemlerinden ikisi için de EFT onaylanmadan önce bilgilerin eksiksiz olduğunun kontrol edilmesi gerekmektedir. Eğer EFT işleminizi yaptıktan sonra bir hata yaptığınızı fark ettiyseniz kısa bir sürede bankanız ile iletişime geçerek durumu ifade etmelisiniz. Çünkü yapmış olduğunuz EFT işlemi eğer bankada herhangi bir yoğunluk yoksa 5 ile 10 dakika arasında gerçekleşmektedir. Eğer banka ile hızlı bir şekilde iletişime geçebilirseniz işleminiz banka tarafından iptal edilecektir.

EFT işleminizi yaptıktan sonra da para transferi gerçekleşene kadar paranızı takip edebilirsiniz. EFT kontrol etme için öncelikle kendi bankanız ile daha sonra ise EFT yapmak istediğiniz banka ile iletişime geçebilirsiniz. Çağrı merkezlerini kullanarak EFT kontrol etme ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Bazı bankalar ise internet üzerinden EFT takibi yapmanızı sağlamaktadır. EFT kontrol etmek için, eğer bankanızın EFT takip işlemi var ise EFT işleminizi onayladığınız sayfada size EFT takip no, EFT sorgulama no gibi isimlerle verilecek bir numara göreceksiniz. Numara ile bankanızın EFT kontrol etme sistemine giriş yaparak EFT kontrol etme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

EFT Hakkında Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

EFT Mesai Saatleri

Bankacılık alanında oldukça önemli olan bir işlem para transferi işlemidir. Para transferi işlemi ile ilgili olarak iki önemli işlem vardır. Biri Elektronik Fon Transferi işlemi yani daha çok bilinen ismiyle EFT işlemidir. Bir diğeri ise havale işlemidir. EFT ile havale işlemleri sık sık karıştırılmaktadır. EFT ile havale işlemleri arasındaki farklardan söz edecek olursak, EFT işlemi farklı bankalar arasındadır. Farklı bankalar arasında para transferi yapmak istediğiniz zaman EFT işlemini kullanabilirsiniz. Havale işlemi ise aynı bankalar arasında yapılmaktadır. Aynı bankanın farklı şubeleri arasında para transferi yapmak istediğiniz zaman ise havale işlemini kullanmanız gerekecektir. EFT işlemi için bankalar bir ücret talep etmektedir. Bankaların müşterilerinden talep ettiği ücretler bankalar arasında farklılık göstermektedir. Fakat genel olarak EFT ücretleri 1 TL ile 4 TL arasında değişmektedir. Havale işlemi için ise bankalar genel olarak herhangi bir ücret talep etmezler.

EFT işlemi havale işlemine göre daha sık kullanılan bir işlemdir. EFT işlemi için bankalar tarafından belirlenen EFT mesai saatleri bulunmaktadır. EFT mesai saatleri de EFT ücretleri gibi bankalar arasında farklılık göstermektedir. Her banka EFT mesai saatlerini kendisi belirlemektedir.

EFT Mesai Saatleri Nasıldır?

EFT mesai saatleri, bankaların çalışma saatleri ile ilgilir. Her banka EFT işlemi yapacağı saatleri kendisi belirler. Genel olarak bankaların EFT yapacağı saatler hafta içi sabah saat 9.00 ile başlar. EFT mesai saatleri akşam saat 17.45 ile son bulmaktadır. EFT saatleri haftaiçi olarak bu şekilde düzenlenmiştir. Hafta sonu ise EFT işlemi gerçekleştirilemez. Eğer EFT saatleri dışında EFT işlemi yaparsanız işleminiz en yakın EFT saatinde gerçekleşecektir. Örneğin hafta içi bankanızın EFT mesai saatleri dışında bir saatte EFT yapmak istediniz, bankanız paranızı alıp hesapta bekletecektir. Fakat para transferi işleminiz o an gerçekleşmeyecektir. Para transferi işleminizin gerçekleşebilmesi için diğer günün EFT saatlerinin başlamasını beklemeniz gerekir. Eğer Cuma günü EFT saatlerinden sonra EFT yapmak isterseniz işleminiz hemen gerçekleşmeyecektir. EFT işleminiz Pazartesi günü EFT saatinin başlamasıyla gerçekleşecektir. Hafta sonu yapılan EFTler hemen gerçekleşemez. EFT işleminiz için mesai saatleri içinde olmanız gerekir.

Bankaların EFT mesai saatleri aşağıda belirtildiği gibidir;

 • ABank: 09.00 – 17.00
 • Albaraka Türk: 09.00 – 17.15
 • Anadolubank: 08.00 – 17.00
 • Akbank: 09.00 – 17.00
 • Bank Asya: 08.30 – 16.00
 • Burgan Bank: 09.00 – 16.30
 • Denizbank: 08.30 – 17.00
 • Fibabanka: 09.00-16.00
 • Garanti Bankası: 09.00 – 17.15
 • Halk Bankası: 08.00 – 16.30
 • HSBC Bank: 09.00 – 16.00
 • ICBC Bank: 08.30 – 17.00
 • ING Bank: 09.00 – 16.00 / Geç EFT’de 16.00 – 17.15
 • İş Bankası: 08.30 – 17.00
 • Kuveyt Türk: 09.00 – 16.55
 • Odeabank: 09.00 – 17.00
 • Şekerbank: 09.00 – 17.15
 • TEB: 09.00 – 17.15
 • Türkiye Finans: 09.00 – 17.15
 • Vakıfbank: 09.00 – 16.45
 • Yapı Kredi: 09.00 – 16.45 / Geç EFT’de 16.45 – 17.20
 • Ziraat Bankası: 08.30 – 17.00

EFT İle İlgili Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

EFT Masrafı

Günümüzde bankacılık sektörü oldukça gelişme kaydetmektedir. Bankacılık alanında en sık kullanılan işlemlerden biri ise para transferi işlemidir. Üstelik para transferi işlemi için bankalarda saatlerce sıra beklemenize gerek yoktur. Para transferi işleminizi gerçekleştirmek için bankalar çeşitli hizmetler vermektedir. Örneğin telefon bankacılığı hizmeti, internet bankacılığı hizmeti, bankaların ATM’leri para transferi yapabileceğiniz noktalardır.

Para transferi alanında iki önemli isim vardır. Birincisi Elektronik Fon Transferi’dir. Daha çok bilinen ismi ile EFT diyebiliriz. Bir diğer para transferi işlemi ise havaledir. EFT ile havale çok sık karıştırılmaktadır. EFT ile havale arasındaki farklardan söz edecek olursak, EFT işlemi ile farklı bankalar arasında para transferi yapabilirsiniz. Havale işlemi ile sadece aynı bankanın farklı şubeleri arasında para transferi yapabilirsiniz. EFT işlemi için bankalar sizden bir ücret talep edecektir. Genel olarak bankaların EFT işlemi için talep ettiği ücret 1 TL ile 4 TL arasında değişmektedir. Çünkü bankalar EFT işlemi için müşterilerinden talep ettiği ücretleri kendileri belirlemektedir. Fakat bu ücretler genellikle internet bankacılığı üzerinden yapacağınız EFT işlemleri ile ilgili olacaktır. Havale işlemi için ise genel olarak bankalar herhangi bir ücret talep etmezler.

Bankaların EFT masrafı adı altında kestiği paralar ile ilgili bir araştırma sonucunu sizlerle paylaşacak olursak bu alanda zirvede Akbank yer almaktadır. Akbank hesaptan göndereceğiniz EFT işlemi için 40 TL EFT masrafı almaktadır. Ayrıca bu oran 315 TL’ye kadar çıkabilir. Garanti Bankası ise EFT işlemi için 35 TL masraf almaktadır. İş Bankası da EFT masrafı için 35 TL istemektedir. Halkbank’ın EFT işlemi için masraf ücreti 25 TL’dir. Ziraat Bankası ise 1.000 TL’ye kadar 20 TL masraf ücreti keserken, 1000 TL ve üzerine 25 TL masraf ücreti almaktadır.

Eğer ki isminize gelmiş olan EFT’yi kasadan nakit olarak çekecekseniz, burada da EFT masrafı ödemeniz gerekecektir. Hesabınıza gelen EFT’yi nakit olarak çekmek istediğiniz zaman Akbank sizden 40 TL gibi bir ücret talep eder. Garanti Bankası ise aynı işlem için 20 TL EFT masrafı ücreti istemektedir. İş Bankası 35 TL, Halkbank ve Ziraat Bankası ise 30 TL masraf ücreti talep etmektedir.

İnternet Bankacılığı İle Yapılan EFT Masrafı Ücretleri

EFT işleminizi bankanın internet şubesi aracılığı ile yaparsanız vereceğiniz ücretler daha az olacaktır. Eğer Akbank internet şubesi ile EFT işlemi yapacaksanız, Akbank sizden 3 TL gibi bir ücret talep edecektir. Garanti Bankası internet şubesini kullanarak yapacağınız işlemler için 2.75 TL gibi masraf ücreti ödemeniz gerekecektir. İş Bankası için ise 2.50 TL masraf ücreti ödemeniz gerekir. Ziraat Bankası internet bankacılığı aracılığı ile yapacağınız EFT işlemi için ise 1.00 TL ya da 1.50 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekecektir.

EFT işlemleri için sizden istenen EFT masrafı ücreti sizin de gördüğünüz gibi her bankada farklılık göstermektedir. Bankalar EFT masrafı ücretlerini kendileri belirler.

EFT İşlemleri Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

EFT İptal Edilir Mi?

Günümüzde bankacılık işlemleri çok fazla gelişmiştir. Bankalarda saatlerce sıra beklemeden de işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin internet, telefon gibi bankacılık hizmetleri ile işlemlerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bankacılık alanında oldukça önemli olan bir işlem para transferidir. Para transferi yapmak için bankanın çeşitli kanallarını kullanabilirsiniz. Para transferi işlemlerinden bahsedecek olursak biri Elektronik Fon Transferi işlemidir. Elektronik Fon Transferi işlemi çok fazla bilinmez, daha çok bu işlem EFT adıyla bilinmektedir. Bir diğer bankacılık işlemi ise havaledir. EFT işlemi farklı bankalar arasında para transfer etmenizi sağlarken havale işlemi ile aynı bankanın farklı şubeleri arasında para transferi yapabilirsiniz. EFT işlemi için bankalar müşterilerinden bir ücret talep etmektedir. EFT işlemi için talep edilen ücret 1 TL ile 4 TL arasındadır. Havale işlemi için ise genel olarak bankalar müşterilerinden herhangi bir ücret talep etmemektedir. EFT ile havale müşteriler tarafından oldukça karıştırılan iki para transferi işlemidir. Aralarındaki en önemli fark ise EFT işlemi ile farklı bankalar arasında para transferi yapılabilir. Havale ile ise sadece aynı bankanın farklı şubeleri arasında para transferi yapılabilir.

Para transferi için daha çok kullanılan EFT işlemidir. Bireysel müşterilerin kullandığı gibi ticari olarak da EFT kullanılmaktadır. EFT işlemini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilmeniz için banka şubelerini, ATM’leri, internet bankacılığını ve telefon bankacılığını kullanabilirsiniz. Bireysel olarak yapacağınız EFT işlemlerinde genellikle bazı hatalar meydana gelmektedir. Yapılan hataları düzeltmek amacıyla EFT iptal edilir mi diye merak ediyorsanız evet EFT iptali yapabilirsiniz.

EFT İptal Edilir Mi?

Yapmış olduğunuz para transferi işlemini yanlış yaptığınızı anladığınızda hiç zaman kaybetmeden yapmanız gereken EFT iptali olmalıdır. EFT iptal edilir mi sorusunun cevabını EFT işleminizi gerçekleştirdiğiniz platform üzerinden yapmanız gerekmektedir. Eğer internet bankacılığı hizmetini kullanarak EFT yaptıysanız ve hata yaptığınızı anladıysanız işleminizi iptal etmek için hızlı olmanız gerekecektir. Çünkü EFT işleminiz Genel Müdürlük tarafından onaylanmadan önce EFT iptal edilir mi işleminizi gerçekleştirmelisiniz. Genel Müdürlük tarafından onaylandıktan sonra EFT iptal edilir mi sorusunun cevabı hayırdır.

EFT iptali yapabilmeniz için öncelikle bankacılık işlemleri bölümünden para transferleri adlı bölüme girmelisiniz. Daha sonra EFT iptal menüsünü kullanabilirsiniz. Eğer para transferi işleminizi yapmak için telefon bankacılığı hizmetini kullandıysanız EFT iptali işleminiz için de telefon bankacılığını kullanmanız gerekecektir. Fakat EFT işleminizin onaylanmamış olması gerekir. EFT işleminiz onaylanmadan önce telefon bankacılığı ile iptal işleminizi yapmalısınız. Eğer EFT işleminiz için ileri bir tarih ayarladıysanız ve bu işlem henüz onaylanmadıysa iptal etmek için onu da hızlı bir şekilde yapmanız gerekecektir. Çünkü EFT iptal işleminizi gerçekleştirebilmeniz için EFT işleminizin onaylanmamış olması gerekmektedir. Onaylandıktan sonra EFT işlemi kısa bir süre içinde yapılabilir. Bu yüzden EFT iptali yapmanız için hızlı olmalısınız. EFT işleminiz Genel Müdürlük tarafından onaylanmadıysa EFT iptali işleminiz hemen gerçekleşecektir.

EFT İle İlgili Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

Cumartesi Günü EFT Yapılır Mı?

Banka müşterileri tarafından çok sık olarak kullanılan bankacılık işlemlerinden birisi de para transferi işlemidir. Para transferi işlemi yapmak isterseniz bankanın çeşitli kanallarını kullanabilirsiniz. Para transferi işlemi için en sık kullanılan işlemlerden biri de Elektronik Fon Transferi yani daha çok bilinen ismiyle EFT işlemidir. Bir diğer para transferi işlemi ise havaledir. EFT işlemi ile farklı bankalar arasında para transferi yapılabilirken, havale işlemi ile aynı bankanın farklı şubeleri arasında para transferi yapabilirsiniz. EFT işleminiz için bankalar sizden 1 TL ile 4 TL arasında bir ücret talep etmektedir. Havale işlemleriniz için ise genel olarak bankalar sizden bir ücret talep etmezler.

Para transferi işleminiz için EFT daha fazla kullanılmaktadır. Bireysel ve ticari müşterilerin sık olarak kullandığı EFT işlemini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmek isterseniz banka şubelerini, ATM’leri, internet bankacılığını, telefon bankacılığını kullanabilirsiniz.

EFT işlemi yapmak için genel olarak müşterilerin sık sık sorduğu bazı sorular vardır. Örneğin EFT zamanları ile ilgili olarak merak edilen bazı konular vardır. EFT ne zaman yapılır ve Cumartesi günü EFT yapılır mı gibi sorularınıza cevap arıyorsanız bu yazının devamını okumanız gerekecektir.

Cumartesi Günü EFT Yapılır Mı?

EFT işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz için her banka tarafından ayrı ayrı belirlenen bazı saatler vardır. EFT saatlerini her banka kendisi belirler. Fakat genel olarak EFT saatleri sabah 9.00 ile başlar ve akşam saat 17.00 ile son bulur. Yine de bankalar arasından farklılık gösteren EFT saatlerini öğrenmek istiyorsanız bankalar aracılığıyla bu saatleri öğrenebilirsiniz. Bankaların günlük olarak EFT için ayırmış olduğu zamanları öğrendikten sonra Cumartesi günü EFT yapılır mı merak ediyorsanız bankalar Cumartesi ve Pazar günleri EFT işlemleri yapmamaktadır. Eğer EFT işleminizi yapmak istiyorsanız bankanın belirlemiş olduğu saatler arasında EFT yapabilirsiniz. Belirlenen saatler arasında EFT işlemlerinizi yapamazsanız eğer haftaiçi bir günse diğer günü beklemeniz gerekecektir. Fakat Cuma günü EFT işleminizi gerçekleştirmek isterseniz belirlenen saatleri kaçırdığınız zaman işlemlerinizin gerçekleşmesi için 2 gün beklemeniz gerekecektir. Çünkü Cumartesi günü EFT yapılır mı sorusunun cevabı hayırdır. EFT saatleri dışında EFT yapmak istediğinizde, bazı bankalar paranızı alır ve hesapta bir süre bekletir. İlk EFT saatinde de işleminizi gerçekleştirir. EFT işlemi bankada herhangi bir yoğunluk olmadığında 5 ile 10 dakika arasında bir sürede gerçekleşir. Eğer bankada bir yoğunluk varsa EFT işleminiz 30 dakika ile maksimum 3 saat arasında bir sürede gerçekleşecektir.

EFT işleminizi gerçekleştirebilmeniz için öncelikle kendi bankanızın EFT saatlerini öğrenmelisiniz. Kendi bankanızın EFT saatlerini öğrenmeniz sizin için yeterli olmayacaktır. Aynı zamanda para transferi yapmak istediğiniz bankanın da EFT saatlerini öğrenmeniz gerekir. Çünkü her iki tarafın da EFT saatlerinin uyumlu olması gerekir. EFT işlemlerinizi EFT saatleri arasında yaparsanız işleminiz daha kısa bir sürede gerçekleşecektir. Fakat EFT saatleri dışında yapacağınız işlemlerin gerçekleşmesi için bir süre beklemeniz gerekecektir.

EFT Hakkında Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

EFT İptali

Banka müşterilerinin kullanmış olduğu bankacılık işlemlerinden en önemlilerinden birisi de para transferi işlemidir. Para transferi işlemini bankanın çeşitli kanallarını kullanarak yapabilirsiniz. Para transferi işlemlerinden birisi Elektronik Fon Transferi yani çok bilinmese de asıl ismiyle EFT, bir diğeri ise havale işlemidir. EFT işlemi farklı bankalar arasında para transfer etmenizi sağlarken, havale işlemi ise aynı bankanın farklı şubeleri arasında para transfer etmenizi sağlar. EFT işlemi için bankalar müşterilerinden 1 TL ile 4 TL arasında bir ücret talep etmektedir. Havale işlemleri için ise bankalar herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Para transferi işlemi için EFT daha fazla kullanılmaktadır. Bireysel ve ticari müşterilerin sık sık kullandığı EFT işlemini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilmeniz için banka şubelerini, ATM’leri, internet bankacılığını ve telefon bankacılığını kullanabilirsiniz. Bireysel olarak yapılan EFT işlemlerinde genel olarak bazı hatalar yapılmaktadır. Bu konuda yapılacak en önemli şey de EFT iptali olacaktır.

EFT İptali Nasıl Yapılır?

Para transferi için EFT işlemini yanlış yaptığınızda hiç vakit kaybetmeden işleminizi gerçekleştirdiğiniz platform üzerinden uygulamanızı iptal etmeniz gerekir. Eğer internet bankacılığı hizmetini kullanarak EFT yapıyorsanız ve yanlış bir işlem yaptıysanız işleminizi iptal etmek için hızlı olmalısınız. İşleminizin Genel Müdürlük tarafından onaylanmadan iptal olması gerekmektedir.

EFT iptali yapabilmeniz için öncelikle bankacılık işlemleri menüsünde yer alan para transferleri içinde bulunan EFT iptal menüsünden yararlanmanız gerekir. Eğer para transferinizi telefon bankacılığı hizmetini kullanarak gerçekleştirdiyseniz EFT iptali işleminiz için de telefon bankacılığı hizmetini kullanmanız gerekecektir. Fakat EFT işleminiz onaylanmadan önce telefon bankacılığı ile iptal işleminizi yapmanız gerekir. Eğer ileri tarihli bir EFT işleminiz varsa ve bu işlem henüz onaylanmadıysa ve yanlışlık yaptığınızdan dolayı iptal etmek istiyorsanız onu da hızlı bir şekilde iptal etmelisiniz. Kısacası EFT iptal işlemi için EFT işleminizin onaylanmamış olması gerekmektedir. Onaylandıktan sonra EFT işlemi kısa bir süre içinde gerçekleşmektedir. Bu nedenle EFT iptali işleminizi yapmak için hızlı olmanız gerekir. EFT işleminiz Genel Müdürlük tarafından onaylanmadıysa EFT iptali işleminiz de gerçekleşmiş olur.

EFT İşlemleri Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

EFT Ne Kadar Sürede Hesaba Geçer?

Elektronik Fon Transferi yani çok daha fazla duyulan ismiyle EFT işlemi günümüz bankacılığında oldukça önemli bir işlemdir. EFT işlemi ile havale işlemi müşteriler tarafından çok fazla karıştırılmaktadır. Sizlere EFT ile havale işlemlerinin farklarından bahsedeceğiz.

Öncelikle EFT işlemi ile havale işleminin benzerliğinden bahsedecek olursak her ikisi de para transferi işlemidir. Farklarından bahsedecek olursak EFT işlemi ile farklı bankalar arasında para transferi yapılırken, havale işlemi ile aynı bankaların farklı şubeleri arasında para transferi yapılır. EFT işlemi için bankalar bir ücret talep ederler. EFT işlem ücreti her banka için farklıdır. Fakat genel olarak 1 TL ile 4 TL arasında bir ücret talep edilmektedir. Havale işlemi için bankalar herhangi bir ücret talep etmezler. EFT işleminizi isterseniz bankaların şubelerini ziyaret ederek isterseniz de telefon bankacılığı ile yapabilirsiniz. Aynı zamanda internet bankacılığı hizmetini kullanarak ya da bazı bankaların mobil uygulama desteğini kullanarak EFT işlemlerinizi hızlı ve kolay yoldan gerçekleştirebilirsiniz.

EFT Ne Kadar Sürede Hesaba Geçer?

EFT işlemleri ile ilgili olarak çok sorulan sorulardan birisi de EFT ne kadar sürede hesaba geçer sorusudur. EFT işlemleri için her bankanın belirlediği saatler vardır. Bu saatler arasında EFT işlemlerinizi gerçekleştirirseniz EFT ne kadar sürede hesaba geçer sorusunun cevabı 5 ile 10 dakika olacaktır. Eğer bankada bir yoğunluk varsa EFT ne kadar sürede hesaba geçer sorusunun cevabı 30 dakika ile 3 saat arasında olacaktır.

EFT saatleri her banka için farklıdır. Her banka kendine göre EFT saatleri belirlemektedir. EFT saatleri dışında yapmak istediğiniz EFT o an için gerçekleşemez. Genel olarak EFT saatleri sabah 9.00 ile başlar ve akşam 17.00 ile son bulur. Belirlenen bu saatler dışında EFT yapmak isterseniz EFT işleminiz hemen gerçekleşmeyecektir. Ayrıca haftasonu EFT yapmak isterseniz de işleminiz hemen olmaz. Örneğin Cuma günü EFT saatlerinden sonra yapacağınız işlemler ilk iş günü olan Pazartesi günü değerlendirilir. Haftasonu EFT yapamazsınız. Bazı bankalar size EFT için olumlu cevap verecek olsalar da o an için EFT işleminizi gerçekleştiremezler. Sadece yatırmış olduğunuz parayı hesapta bekletirler. İlk iş gününde ve ilk EFT saatinde yapmak istediğiniz para transferi işleminizi yani EFT’yi gerçekleştirirler.

Eğer EFT yapmak istiyorsanız öncelikle kendi bankanızın EFT saatlerini daha sonra da EFT yapacağınız bankanın EFT saatlerini öğrenmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

EFT İle İlgili Ayrıntılı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!