EFT Sorgulama

EFT sorgulama

Günümüzde bankacılık işlemleri oldukça gelişmiştir. Bankalarla olan işlemlerinizi gerçekleştirmek için banka şubelerinde saatlerce sıra beklemenize gerek yoktur. İnternet bankacılığını ya da telefon bankacılığını kullanarak işlemlerinizi oldukça basit ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Elektronik Fon Transferi yani daha çok EFT diye bilinen bankacılık işlemi kurumlar ve bireyler arasında para transferi işlemi gerçekleşmesini sağlar. EFT yapıldığında bankalar, EFT işlemini gerçekleştiren tarafa EFT sorgulama için bir EFT sorgu numarası veriyor. EFT sorgulama için bu numara kullanılıyor.

EFT Sorgulama Nasıl Yapılıyor?

EFT sorgulama işlemini yapabilmeniz için yararlanabileceğiniz banka sayısı oldukça azdır. Bu bankalar internet şubesi ile ya da mobil uygulama yöntemi ile bu sorgulama işleminizi gerçekleştirmenizi sağlıyor. Fakat EFT yaptığınız banka internet şubesinden ya da mobil uygulamadan size sorgulama seçeneği sunmuyorsa en klasik olan yöntem ile yani telefon bankacılığı ile bu sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

EFT işleminizi gerçekleştirdiğinizde bankanın çağrı merkezini ararsanız size vereceği EFT sorgu numarasıyla gönderdiğiniz paranın karşı tarafa transfer edilip edilmediğini öğrenme imkanı bulabilirsiniz.

EFT Sorgu Numarasını Nasıl Bulabilirim?

EFT sorgulama işleminizi yapabilmeniz için EFT sorgu numarasına ihtiyacınız olacaktır. EFT sorgu numarasına ulaşabilmeniz için EFT işleminizi yaptığınız sırada onay ekranına bakmanız gerekecektir. Genellikle EFT sorgu numarası bu ekranda sizin bilginize sunuluyor olacaktır. Eğer onay ekranından sorgu numarasına erişemediyseniz, hesabınıza ait “işlemler” menüsüne girerek para aktarım dekontunuza ulaşınız. EFT sorgu numaranızı dekont üzerinde göreceksiniz.

EFT Sorgulama İşlemlerini İnternet Üzerinden Nasıl Yapabilirim?

EFT sorgulama işleminiz için bankaların internet şubelerini ve mobil uygulama kanallarını kullanabilirsiniz. Fakat her banka internet üzerinden ve mobil uygulamalar aracılığıyla bu sorgulama imkanı sağlamaz. Eğer EFT yapmak istediğiniz banka internet üzerinden bu sorgulama desteği veriyorsa internet şubesini ziyaret ederek bu sorgulama işlemlerinizi aşağıdaki gibi görüntüleyebilirsiniz.

Telefon bankacılığı hizmetini kullanarak tüm bankalardan bu sorgulama işlemi yapamayacağınızı söylemiştik. Telefon bankacılığını kullanarak bu sorgulama yapabileceğiniz bankalar listesi şöyledir;

  • Ziraat Bankası
  • İş Bankası
  • Garanti Bankası
  • Vakıfbank
  • Finansbank
  • Akbank
  • Yapı Kredi
  • Halkbank

Yukarıda yer alan bankalar internet bankacılığı hizmeti kanallarıyla bu yapamaz. Bu yüzden sadece telefon bankacılığı hizmetini kullanarak listedeki bankalardan bu sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

EFT Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.