EFT Nedir?

eft ne demek

Günümüzde internet bankacılığı sistemi oldukça gelişmiştir. İnternet bankacılığı hizmeti sayesinde banka şubelerini ziyaret ederek saatlerce sıra beklemenize gerek yok. İnternet bankacılığı hizmeti size dakikalar içinde istediğiniz işlemi yapma kolaylığı sağlıyor. İnternet bankacılığı sayesinde işlemlerinizi EFT ve havale gibi yollarla yapmanız oldukça kolaydır. Peki ya EFT nedir diye soracak olursanız Elektronik Fon Transferi yani EFT, kurumlar ve bireyler arasındaki para alışverişini internet üzerinden gerçekleştirmenize imkan sağlamaktadır. EFT işlemini bankalardan gerçekleştirebileceğiniz gibi internet üzerinden de kolay bir şekilde gerçekleştirme imkanı bulabilirsiniz. Bu işlemlerin gerçekleşebilmesi için 4 ana şart vardır;

  1. Gönderen
  2. Banka
  3. Alıcı
  4. Alıcının bankası

Bu bilgileri sisteme girdiğiniz andan itibaren paranız işleme alınmaktadır ve banka tarafından onay süreci başlamaktadır. Başlangıç olarak bankaya yatırmış olduğunuz miktar ve hesabınızın yeterli olup olmadığı kontrol ediliyor eğer herhangi bir sorun yoksa onay verilerek devam ediliyor. Hesabınızdan EFT ücreti düşüyor fakat bu bankaların belirlemiş olduğu ücretlendirme sistemine göre farklılık gösteriyor. Örneğin bu ücret bazı bankalarda 1 TL olarak belirlenmiş oluyor, bazı bankalarda ise 4 TL olabiliyor. Resmi tatiller dışında haftaiçi her gün 8.00 ile 17.00 saatleri arasında işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu saatler dışında online olarak bir işlem yaparsanız işleminiz diğer güne aktarılıyor. EFT işlemlerinin ayrıcalığı başka bir hesaba ya da başka bir bankaya aktarma yapıyor olmanızdır.

EFT İle Havale Arasındaki Farklar Nelerdir?

EFT ile havale genelde bankalarla ilişkileri pek iyi olmayan müşteriler tarafından karıştırılmaktadır. Kısaca EFT ile havale arasındaki farklardan bahsedecek olursak :Havale işlemi genel olarak hesaplar arası para gönderme işlemidir. Yani havale işlemi ile kendi banka hesaplarınız arasında aktarım işlemi gerçekleştirebilirsiniz. EFT işlemindeki gibi farklı bir bankaya havale işlemi gerçekleştirilemez. Havale işlemleri mektup, bilgisayar, banka aracılığıyla gerçekleştirilir. Havale işleminin gerçekleştirilebilmesi için hesap sahibinin de onayı gerekir. Havale ile işlemlerin onay süresi daha uzundur. Fakat EFT ile onay süresi daha kısadır. EFT işlemi için sizden istenen bilgiler daha azdır, havale işleminde ise daha fazladır. EFT işlemi için sizden istenen ücret daha pahalıdır fakat havale işlemi daha ucuzdur.

EFT İle İlgili Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.