EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

eft nasıl yapılır

Bankacılık işlemleri günümüz için oldukça önemlidir. Bankacılık alanında en sık kullanılan işlemlerden birisi de EFT’dir. EFT yani diğer adıyla Elektronik Fon Transferi, bir banka hesabında bulunan parayı bir başka banka hesabına gönderme yöntemidir. EFT sayesinde farklı bankalar arasında para aktarımı sağlanabilir. Bir diğer bankacılık işlemi olan havalede ise sadece aynı bankanın farklı şubeleri arasında para aktarımı işlemi olmaktadır. EFT’de havale işleminden farklı olarak belirli saatler vardır. Bu nedenle EFT ne zaman hesaba geçer gibi bir soru akıllara gelmektedir. EFT işlemi havale işleminden farklıdır. Havale kadar hızlı sorunsuz gerçekleşen bir işlem değildir. EFT mesai saatleri içerisinde olmaktadır. Yani eğer resmi tatilse ya da bankanın belirlemiş olduğu EFT saatleri arasında değilse yapmış olduğunuz EFT işlemi o an geçerli olmayacaktır. EFT saatleri bankadan bankaya değişmektedir. Fakat genel olarak sabah saat 9.00 ile akşam 17.00 saatleri arasında EFT saatleri olabilir.

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Öncelikle belirtmeliyiz ki, yapmış olduğunuz EFT’nin gerçekleşebilmesi için sizin bankanızın da para transferi yapacağınız bankanın da EFT saatleri içinde olması gerekmektedir. Eğer iki banka da EFT saatleri içinde ise yapmış olduğunuz EFT ne zaman hesaba geçer sorusunun cevabı ortalama 5 dakikadır. Bazen bazı teknik aksaklıklar nedeni ile EFT işlemi uzun sürebilir. Eğer EFT haftaiçi ve bankanın belirlemiş olduğu EFT saatleri arasında yapılmışsa hemen değerlendirilebilir. Fakat haftasonu ya da EFT saatleri dışında yapılmış olan EFT o an değerlendirilemez. Bazı bankalar mesai saatleri dışında yapılmış olan EFT’leri kabul eder fakat işleme koyamazlar sadece hesapta ilk iş gününe kadar bekletirler. Eğer bankanın yarım gün çalıştığı bir günde ve saat 11.00’dan önce EFT yaparsanız aynı gün içerisinde paranız karşı tarafa transfer edilecektir. Fakat 11.00’den sonra EFT işleminizi yaparsanız bir sonraki ilk resmi iş gününde EFT işleminiz gerçekleşmiş, paranız karşı tarafa transfer edilmiş olacaktır.

Her bankanın EFT saatleri farklıdır. Eğer EFT ile başka bir bankaya para transfer etmek istiyorsanız öncelikle kendi bankanızın ve daha sonra da para transferi yapmak istediğiniz bankanın EFT saatlerine bakmalısınız. EFT saatlerine bakarak EFT işleminizi gerçekleştirirseniz daha hızlı bir şekilde yapmak istediğiniz EFT işlemi değerlendirilmiş olacaktır.

Eğer bankanız için uygun bir zaman diliminde EFT işleminizi yaparsanız 5 ile 10 dakika arasında istediğiniz hesaba paranız geçmiş olacaktır. Eğer yoğun bir günde EFT işleminiz gerçekleşecekse o da en fazla 30 dakika ile 3 saat arasında karşı tarafa para transferiniz yapılmış olacaktır.

EFT İle İlgili Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.