EFT Ne Kadar Sürede Hesaba Geçer?

EFT Ne Kadar Sürede Hesaba Geçer?

Elektronik Fon Transferi yani çok daha fazla duyulan ismiyle EFT işlemi günümüz bankacılığında oldukça önemli bir işlemdir. EFT işlemi ile havale işlemi müşteriler tarafından çok fazla karıştırılmaktadır. Sizlere EFT ile havale işlemlerinin farklarından bahsedeceğiz.

Öncelikle EFT işlemi ile havale işleminin benzerliğinden bahsedecek olursak her ikisi de para transferi işlemidir. Farklarından bahsedecek olursak EFT işlemi ile farklı bankalar arasında para transferi yapılırken, havale işlemi ile aynı bankaların farklı şubeleri arasında para transferi yapılır. EFT işlemi için bankalar bir ücret talep ederler. EFT işlem ücreti her banka için farklıdır. Fakat genel olarak 1 TL ile 4 TL arasında bir ücret talep edilmektedir. Havale işlemi için bankalar herhangi bir ücret talep etmezler. EFT işleminizi isterseniz bankaların şubelerini ziyaret ederek isterseniz de telefon bankacılığı ile yapabilirsiniz. Aynı zamanda internet bankacılığı hizmetini kullanarak ya da bazı bankaların mobil uygulama desteğini kullanarak EFT işlemlerinizi hızlı ve kolay yoldan gerçekleştirebilirsiniz.

EFT Ne Kadar Sürede Hesaba Geçer?

EFT işlemleri ile ilgili olarak çok sorulan sorulardan birisi de EFT ne kadar sürede hesaba geçer sorusudur. EFT işlemleri için her bankanın belirlediği saatler vardır. Bu saatler arasında EFT işlemlerinizi gerçekleştirirseniz EFT ne kadar sürede hesaba geçer sorusunun cevabı 5 ile 10 dakika olacaktır. Eğer bankada bir yoğunluk varsa EFT ne kadar sürede hesaba geçer sorusunun cevabı 30 dakika ile 3 saat arasında olacaktır.

EFT saatleri her banka için farklıdır. Her banka kendine göre EFT saatleri belirlemektedir. EFT saatleri dışında yapmak istediğiniz EFT o an için gerçekleşemez. Genel olarak EFT saatleri sabah 9.00 ile başlar ve akşam 17.00 ile son bulur. Belirlenen bu saatler dışında EFT yapmak isterseniz EFT işleminiz hemen gerçekleşmeyecektir. Ayrıca haftasonu EFT yapmak isterseniz de işleminiz hemen olmaz. Örneğin Cuma günü EFT saatlerinden sonra yapacağınız işlemler ilk iş günü olan Pazartesi günü değerlendirilir. Haftasonu EFT yapamazsınız. Bazı bankalar size EFT için olumlu cevap verecek olsalar da o an için EFT işleminizi gerçekleştiremezler. Sadece yatırmış olduğunuz parayı hesapta bekletirler. İlk iş gününde ve ilk EFT saatinde yapmak istediğiniz para transferi işleminizi yani EFT’yi gerçekleştirirler.

Eğer EFT yapmak istiyorsanız öncelikle kendi bankanızın EFT saatlerini daha sonra da EFT yapacağınız bankanın EFT saatlerini öğrenmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

EFT İle İlgili Ayrıntılı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.