EFT Nasıl Yapılır?

eft nasıl yapılır

Günümüzde bankacılık işlemleri için şubeleri ziyaret etmek yerine internet bankacılığı tercih edilmektedir. İnternet bankacılığı sayesinde bankada yapacağınız işlemleri internet üzerinden daha kolay ve daha hızlı bir şekilde yapma imkanı bulabilirsiniz. İnternet bankacılığı ile EFT ve havale yapabilirsiniz. EFT yani Elektronik Fon Transferi bankalar arası para transferinizi sağlar.

EFT nasıl yapılır merak ediyorsanız bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

EFT Nasıl Yapılır?

EFT nasıl yapılır sorusunun cevabı için en kolay seçenek IBAN ile gönderim yapmak ya da hesap numarasına göndermek olacaktır. Fakat IBAN kullanarak EFT yapmak para transferinizin daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacaktır.

EFT Yapmanın Yolları

  1. IBAN ile EFT yapmak
  2. Hesap numarası ile EFT yapmak

Her iki yol da sürekli olarak kullanılan para transfer yöntemleridir. Fakat detaylı olarak inceleyecek olursak aralarında küçük farklar bulunmaktadır.

IBAN ile EFT Yapmak

IBAN ile EFT yapmak oldukça kolay bir yöntemdir. IBAN ile EFT yapmanız için bilmeniz gerekenler sadece kişinin IBAN (International Bank Account Number) yani uluslararası banka hesap numarası ve kişinin tam adı. Bankalar sistemlerini kullanarak IBAN numarası aracılığıyla gönderim yapmak istediğiniz kişinin banka adını, şubesini, şube numarasını ve kişiye ait olan hesap numarasını kolaylıkla bulabilirler. Bu sayede bu bilgilerin hepsini tek tek vermenize gerek yoktur. Ayrıca bu yolla hata yapma şansınız da azalacaktır.

Hesap Numarası İle EFT Yapmak

Gönderim yapmak istediğiniz kişiye ait bir IBAN numarası yoksa para transferi yapabilmeniz için bir diğer seçenek de hesap numarası ile EFT yapmak olacaktır. Hesap numarası ile EFT yaparken kişinin tam adı, hesap numarası, banka şube numarası, banka adı gibi bilgilerinizi bilmeniz gerekmektedir. Bazı bankaların internet bankacılığı sistemlerinde her bankaya tanımlanan kodun da listeden seçilmesi istenebilmektedir. Bunlar gibi detaylardan dolayı hesap numarası ile EFT yaparken hata yapmanız daha kolay olacaktır.

EFT ücreti bankanızın yaptığı uygulamalara, hesap tipinize, transfer ettiğiniz para miktarına göre farklılık göstermektedir. Genel olarak EFT işlemi için sizden 1 TL ile 4 TL arasında bir ücret talep edilecektir. Para transferi farklı sistemler arasında gerçekleştiği için mesai saatleri içinde işlem yapılmaktadır. EFT saatleri iş günleri içinde olmak üzere 8.30 ile 17.00 arasında olmaktadır.

EFT yapmak istediğiniz zaman tabi ki tatil günleri ve belirlenen saatler dışında olmamak şartıyla EFT yapmak istediğiniz banka şubesini ziyaret ederek gişe işlemleri ile ilgilenen banka personelinden yardım isteyerek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Para transferi yapmak istediğiniz banka hesap numarasını veya IBAN numarasını banka personeli ile paylaştığınızda parayı 5 ile 10 dakika arasında dilediğiniz banka hesabına aktarmış olursunuz.

EFT İle İlgili Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.