EFT Masrafı

eft nasıl yapılır

Günümüzde bankacılık sektörü oldukça gelişme kaydetmektedir. Bankacılık alanında en sık kullanılan işlemlerden biri ise para transferi işlemidir. Üstelik para transferi işlemi için bankalarda saatlerce sıra beklemenize gerek yoktur. Para transferi işleminizi gerçekleştirmek için bankalar çeşitli hizmetler vermektedir. Örneğin telefon bankacılığı hizmeti, internet bankacılığı hizmeti, bankaların ATM’leri para transferi yapabileceğiniz noktalardır.

Para transferi alanında iki önemli isim vardır. Birincisi Elektronik Fon Transferi’dir. Daha çok bilinen ismi ile EFT diyebiliriz. Bir diğer para transferi işlemi ise havaledir. EFT ile havale çok sık karıştırılmaktadır. EFT ile havale arasındaki farklardan söz edecek olursak, EFT işlemi ile farklı bankalar arasında para transferi yapabilirsiniz. Havale işlemi ile sadece aynı bankanın farklı şubeleri arasında para transferi yapabilirsiniz. EFT işlemi için bankalar sizden bir ücret talep edecektir. Genel olarak bankaların EFT işlemi için talep ettiği ücret 1 TL ile 4 TL arasında değişmektedir. Çünkü bankalar EFT işlemi için müşterilerinden talep ettiği ücretleri kendileri belirlemektedir. Fakat bu ücretler genellikle internet bankacılığı üzerinden yapacağınız EFT işlemleri ile ilgili olacaktır. Havale işlemi için ise genel olarak bankalar herhangi bir ücret talep etmezler.

Bankaların EFT masrafı adı altında kestiği paralar ile ilgili bir araştırma sonucunu sizlerle paylaşacak olursak bu alanda zirvede Akbank yer almaktadır. Akbank hesaptan göndereceğiniz EFT işlemi için 40 TL EFT masrafı almaktadır. Ayrıca bu oran 315 TL’ye kadar çıkabilir. Garanti Bankası ise EFT işlemi için 35 TL masraf almaktadır. İş Bankası da EFT masrafı için 35 TL istemektedir. Halkbank’ın EFT işlemi için masraf ücreti 25 TL’dir. Ziraat Bankası ise 1.000 TL’ye kadar 20 TL masraf ücreti keserken, 1000 TL ve üzerine 25 TL masraf ücreti almaktadır.

Eğer ki isminize gelmiş olan EFT’yi kasadan nakit olarak çekecekseniz, burada da EFT masrafı ödemeniz gerekecektir. Hesabınıza gelen EFT’yi nakit olarak çekmek istediğiniz zaman Akbank sizden 40 TL gibi bir ücret talep eder. Garanti Bankası ise aynı işlem için 20 TL EFT masrafı ücreti istemektedir. İş Bankası 35 TL, Halkbank ve Ziraat Bankası ise 30 TL masraf ücreti talep etmektedir.

İnternet Bankacılığı İle Yapılan EFT Masrafı Ücretleri

EFT işleminizi bankanın internet şubesi aracılığı ile yaparsanız vereceğiniz ücretler daha az olacaktır. Eğer Akbank internet şubesi ile EFT işlemi yapacaksanız, Akbank sizden 3 TL gibi bir ücret talep edecektir. Garanti Bankası internet şubesini kullanarak yapacağınız işlemler için 2.75 TL gibi masraf ücreti ödemeniz gerekecektir. İş Bankası için ise 2.50 TL masraf ücreti ödemeniz gerekir. Ziraat Bankası internet bankacılığı aracılığı ile yapacağınız EFT işlemi için ise 1.00 TL ya da 1.50 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekecektir.

EFT işlemleri için sizden istenen EFT masrafı ücreti sizin de gördüğünüz gibi her bankada farklılık göstermektedir. Bankalar EFT masrafı ücretlerini kendileri belirler.

EFT İşlemleri Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.