EFT Kontrol Etme

EFT İle Havale Arasındaki Fark

Günümüzde hemen hemen herkesin yaptığı bir bankacılık işlemi olan para transferi oldukça önem verilen ve gerçekleşmesinin basitleştirildiği bir işlem haline gelmiştir. Gelişen bankacılık sektörü sayesinde para transferi işlemlerinizi yapabilmeniz için bankalarda saatlerce sıra beklemenize gerek kalmamıştır. Tek tıkla internet bankacılığını kullanarak para transferi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Para transferi işleminiz için banka şubelerinin yanında, internet bankacılığı, telefon bankacılığı, ATM’ler, mobil uygulamalar gibi hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Para transferi adına yapabileceğiniz iki tür işlem vardır. Birincisi Elektronik Fon Transferi yani çok da fazla bilinen ismi ile EFT’dir. Bir diğer para transferi işlemi ise havaledir. EFT ile havale işlemleri çok sık karıştırılan iki işlemdir. EFT ile havale arasındaki farklardan söz edecek olursak, EFT işlemi ile farklı bankalar arasında para transferi yapabilirsiniz. Aynı kişinin farklı bankalardaki hesapları arasında para transferi yapabileceği gibi farklı kişilerin banka hesapları arasında da para transferi gerçekleşebilir. Havale işlemi ile ise aynı bankanın farklı şubeleri arasında para transferi yapabilirsiniz. EFT işlemi için bankalar ücret talep etmektedir. EFT ücretlerini bankalar belirlemektedir. Her banka EFT ücreti için bir rakam belirler. Havale işlemi için ise genel olarak bankalar herhangi bir ücret talep etmezler.

EFT işleminizi yaptınız ve kontrol etmek istiyorsunuz fakat EFT kontrol etme işleminizi nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz, yazımızın devamında sizin için açıklamamız olacaktır.

EFT Kontrol Etme Nasıl Yapılır?

EFT işlemini yapmak oldukça basit bir işlemdir. İki farklı şekilde EFT işlemi yapılabilir. Bunlardan birisi IBAN numarası ile EFT ve bir diğeri de hesap numarası ile EFT’dir. IBAN numarası ile EFT yapmak için alıcının 26 haneli IBAN numarası ve isim soyisim bilgilerine gerek duyulmaktadır. Hesap numarası ile EFT yapabilmeniz için ise banka adı, şube adı/kodu, alıcının hesap numarası, alıcının isim soyisim bilgileri gerekir. Bahsettiğimiz EFT yapma yöntemlerinden ikisi için de EFT onaylanmadan önce bilgilerin eksiksiz olduğunun kontrol edilmesi gerekmektedir. Eğer EFT işleminizi yaptıktan sonra bir hata yaptığınızı fark ettiyseniz kısa bir sürede bankanız ile iletişime geçerek durumu ifade etmelisiniz. Çünkü yapmış olduğunuz EFT işlemi eğer bankada herhangi bir yoğunluk yoksa 5 ile 10 dakika arasında gerçekleşmektedir. Eğer banka ile hızlı bir şekilde iletişime geçebilirseniz işleminiz banka tarafından iptal edilecektir.

EFT işleminizi yaptıktan sonra da para transferi gerçekleşene kadar paranızı takip edebilirsiniz. EFT kontrol etme için öncelikle kendi bankanız ile daha sonra ise EFT yapmak istediğiniz banka ile iletişime geçebilirsiniz. Çağrı merkezlerini kullanarak EFT kontrol etme ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Bazı bankalar ise internet üzerinden EFT takibi yapmanızı sağlamaktadır. EFT kontrol etmek için, eğer bankanızın EFT takip işlemi var ise EFT işleminizi onayladığınız sayfada size EFT takip no, EFT sorgulama no gibi isimlerle verilecek bir numara göreceksiniz. Numara ile bankanızın EFT kontrol etme sistemine giriş yaparak EFT kontrol etme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

EFT Hakkında Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.