EFT İptal Edilir Mi?

EFT İptali

Günümüzde bankacılık işlemleri çok fazla gelişmiştir. Bankalarda saatlerce sıra beklemeden de işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin internet, telefon gibi bankacılık hizmetleri ile işlemlerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bankacılık alanında oldukça önemli olan bir işlem para transferidir. Para transferi yapmak için bankanın çeşitli kanallarını kullanabilirsiniz. Para transferi işlemlerinden bahsedecek olursak biri Elektronik Fon Transferi işlemidir. Elektronik Fon Transferi işlemi çok fazla bilinmez, daha çok bu işlem EFT adıyla bilinmektedir. Bir diğer bankacılık işlemi ise havaledir. EFT işlemi farklı bankalar arasında para transfer etmenizi sağlarken havale işlemi ile aynı bankanın farklı şubeleri arasında para transferi yapabilirsiniz. EFT işlemi için bankalar müşterilerinden bir ücret talep etmektedir. EFT işlemi için talep edilen ücret 1 TL ile 4 TL arasındadır. Havale işlemi için ise genel olarak bankalar müşterilerinden herhangi bir ücret talep etmemektedir. EFT ile havale müşteriler tarafından oldukça karıştırılan iki para transferi işlemidir. Aralarındaki en önemli fark ise EFT işlemi ile farklı bankalar arasında para transferi yapılabilir. Havale ile ise sadece aynı bankanın farklı şubeleri arasında para transferi yapılabilir.

Para transferi için daha çok kullanılan EFT işlemidir. Bireysel müşterilerin kullandığı gibi ticari olarak da EFT kullanılmaktadır. EFT işlemini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilmeniz için banka şubelerini, ATM’leri, internet bankacılığını ve telefon bankacılığını kullanabilirsiniz. Bireysel olarak yapacağınız EFT işlemlerinde genellikle bazı hatalar meydana gelmektedir. Yapılan hataları düzeltmek amacıyla EFT iptal edilir mi diye merak ediyorsanız evet EFT iptali yapabilirsiniz.

EFT İptal Edilir Mi?

Yapmış olduğunuz para transferi işlemini yanlış yaptığınızı anladığınızda hiç zaman kaybetmeden yapmanız gereken EFT iptali olmalıdır. EFT iptal edilir mi sorusunun cevabını EFT işleminizi gerçekleştirdiğiniz platform üzerinden yapmanız gerekmektedir. Eğer internet bankacılığı hizmetini kullanarak EFT yaptıysanız ve hata yaptığınızı anladıysanız işleminizi iptal etmek için hızlı olmanız gerekecektir. Çünkü EFT işleminiz Genel Müdürlük tarafından onaylanmadan önce EFT iptal edilir mi işleminizi gerçekleştirmelisiniz. Genel Müdürlük tarafından onaylandıktan sonra EFT iptal edilir mi sorusunun cevabı hayırdır.

EFT iptali yapabilmeniz için öncelikle bankacılık işlemleri bölümünden para transferleri adlı bölüme girmelisiniz. Daha sonra EFT iptal menüsünü kullanabilirsiniz. Eğer para transferi işleminizi yapmak için telefon bankacılığı hizmetini kullandıysanız EFT iptali işleminiz için de telefon bankacılığını kullanmanız gerekecektir. Fakat EFT işleminizin onaylanmamış olması gerekir. EFT işleminiz onaylanmadan önce telefon bankacılığı ile iptal işleminizi yapmalısınız. Eğer EFT işleminiz için ileri bir tarih ayarladıysanız ve bu işlem henüz onaylanmadıysa iptal etmek için onu da hızlı bir şekilde yapmanız gerekecektir. Çünkü EFT iptal işleminizi gerçekleştirebilmeniz için EFT işleminizin onaylanmamış olması gerekmektedir. Onaylandıktan sonra EFT işlemi kısa bir süre içinde yapılabilir. Bu yüzden EFT iptali yapmanız için hızlı olmalısınız. EFT işleminiz Genel Müdürlük tarafından onaylanmadıysa EFT iptali işleminiz hemen gerçekleşecektir.

EFT İle İlgili Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.