EFT İle Havale Arasındaki Fark

EFT İle Havale Arasındaki Fark

Günümüzde banka işlemleri için şubeleri ziyaret etmek yerine internet bankacılığı daha aktif olarak kullanılmaktadır. Bankacılık işlemleri arasında para transferi de yer almaktadır. Para transferi uygulaması 2 yolla yapılmaktadır. Bu yollardan birincisi EFT ikinci ise havale yöntemidir.

EFT Nedir?

Para transferi yapmak için kullanacağınız yollardan biridir. Elektronik Fon Transferi olarak bilinen bu yöntem ile sadece bankalar arasında para transferi yapabilirsiniz. Eğer başka bir bankada bulunan bir hesaba para göndermek isterseniz EFT ile paranızı gönderebilirsiniz. Bankalar ile yapılan EFT işlemlerini gerçekleştirmek için banka şubelerini, banka ATM’lerini, internet bankacılığını ve telefon bankacılığını kullanabilirsiniz. Birçok banka EFT işlemleri için herhangi bir ücret talep etmemektedir. Bazı bankalar da 1 TL ile 4 TL arasında bir ücret karşılığında EFT işlemlerinizi gerçekleştirir.

Havale Nedir?

Para transferi için kullanacağınız yollardan bir diğeri olan havale, yalnız bankanın kendi şubeleri arasında hesapları arasında para transfer edebilmenizi sağlar. Havale işlemleri belirli bir ücret karşılığında yapılmaktadır. Havale işlemleri için de aynı EFT işlemlerinde olduğu gibi banka şubeleri, bankaların ATM’leri, internet bankacılığı ve telefon bankacılığı hizmeti kullanılır.

EFT ve havale işlemlerinden kısaca bahsettik. Peki ya EFT ile havale arasındaki fark nedir diye soracak olursanız şimdi de bu konu ile ilgili paylaşımlar yapacağız.

  • EFT ile havale arasındaki farklardan ilki havale işlemleri aynı bankalar arasında yapılmaktadır. Havale yapmak istediğiniz kişinin de sizinle aynı bankayı kullanıyor olması gerekecektir. Fakat EFT işlemleri için para transfer etmek istediğiniz kişinin sizinle aynı bankayı kullanıyor olmasına gerek yoktur. Para transfer etmek istediğiniz insan farklı bir bankayı kullanıyor olsa da EFT ile para transferi yapabilirsiniz.
  • EFT ile havale arasındaki farklardan ikincisi havale işlemlerinizi günün 24 saati gerçekleştirebilirsiniz. Fakat EFT yapmak istiyorsanız haftasonları, tatil günlerinde, banka tarafından belirlenen EFT saatleri dışında EFT işlemlerinizi gerçekleştiremezsiniz. Gerçekleştirmek istediğinizde banka her ne kadar olumlu cevap verecek olsa da işlemlerinizi en yakın iş gününde yapacak o zamana kadar da paranızı hesapta bekletecektir.
  • EFT ile havale arasındaki farklardan bir diğeri EFT birçok bankada ücretsiz olarak yapılabilir fakat havale işlemi banka şubelerinden yapıldığı zaman ücretli olarak yapılır. Diğer transfer işlemleri üzerinden yapılırsa havale de ücretsiz olarak yapılır.
  • EFT ile havale arasındaki farklardan sonuncusu da EFT yapıldığı zaman paranın istenen hesaba geçmesi biraz zaman alabilir. Fakat havale ile para transferi yapılmak istendiğinde para istenen hesaba oldukça hızlı bir şekilde geçmiş olur.

EFT ve Havale İçin TIKLAYINIZ!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.