Cumartesi Günü EFT Yapılır Mı?

EFT sorgulama

Banka müşterileri tarafından çok sık olarak kullanılan bankacılık işlemlerinden birisi de para transferi işlemidir. Para transferi işlemi yapmak isterseniz bankanın çeşitli kanallarını kullanabilirsiniz. Para transferi işlemi için en sık kullanılan işlemlerden biri de Elektronik Fon Transferi yani daha çok bilinen ismiyle EFT işlemidir. Bir diğer para transferi işlemi ise havaledir. EFT işlemi ile farklı bankalar arasında para transferi yapılabilirken, havale işlemi ile aynı bankanın farklı şubeleri arasında para transferi yapabilirsiniz. EFT işleminiz için bankalar sizden 1 TL ile 4 TL arasında bir ücret talep etmektedir. Havale işlemleriniz için ise genel olarak bankalar sizden bir ücret talep etmezler.

Para transferi işleminiz için EFT daha fazla kullanılmaktadır. Bireysel ve ticari müşterilerin sık olarak kullandığı EFT işlemini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmek isterseniz banka şubelerini, ATM’leri, internet bankacılığını, telefon bankacılığını kullanabilirsiniz.

EFT işlemi yapmak için genel olarak müşterilerin sık sık sorduğu bazı sorular vardır. Örneğin EFT zamanları ile ilgili olarak merak edilen bazı konular vardır. EFT ne zaman yapılır ve Cumartesi günü EFT yapılır mı gibi sorularınıza cevap arıyorsanız bu yazının devamını okumanız gerekecektir.

Cumartesi Günü EFT Yapılır Mı?

EFT işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz için her banka tarafından ayrı ayrı belirlenen bazı saatler vardır. EFT saatlerini her banka kendisi belirler. Fakat genel olarak EFT saatleri sabah 9.00 ile başlar ve akşam saat 17.00 ile son bulur. Yine de bankalar arasından farklılık gösteren EFT saatlerini öğrenmek istiyorsanız bankalar aracılığıyla bu saatleri öğrenebilirsiniz. Bankaların günlük olarak EFT için ayırmış olduğu zamanları öğrendikten sonra Cumartesi günü EFT yapılır mı merak ediyorsanız bankalar Cumartesi ve Pazar günleri EFT işlemleri yapmamaktadır. Eğer EFT işleminizi yapmak istiyorsanız bankanın belirlemiş olduğu saatler arasında EFT yapabilirsiniz. Belirlenen saatler arasında EFT işlemlerinizi yapamazsanız eğer haftaiçi bir günse diğer günü beklemeniz gerekecektir. Fakat Cuma günü EFT işleminizi gerçekleştirmek isterseniz belirlenen saatleri kaçırdığınız zaman işlemlerinizin gerçekleşmesi için 2 gün beklemeniz gerekecektir. Çünkü Cumartesi günü EFT yapılır mı sorusunun cevabı hayırdır. EFT saatleri dışında EFT yapmak istediğinizde, bazı bankalar paranızı alır ve hesapta bir süre bekletir. İlk EFT saatinde de işleminizi gerçekleştirir. EFT işlemi bankada herhangi bir yoğunluk olmadığında 5 ile 10 dakika arasında bir sürede gerçekleşir. Eğer bankada bir yoğunluk varsa EFT işleminiz 30 dakika ile maksimum 3 saat arasında bir sürede gerçekleşecektir.

EFT işleminizi gerçekleştirebilmeniz için öncelikle kendi bankanızın EFT saatlerini öğrenmelisiniz. Kendi bankanızın EFT saatlerini öğrenmeniz sizin için yeterli olmayacaktır. Aynı zamanda para transferi yapmak istediğiniz bankanın da EFT saatlerini öğrenmeniz gerekir. Çünkü her iki tarafın da EFT saatlerinin uyumlu olması gerekir. EFT işlemlerinizi EFT saatleri arasında yaparsanız işleminiz daha kısa bir sürede gerçekleşecektir. Fakat EFT saatleri dışında yapacağınız işlemlerin gerçekleşmesi için bir süre beklemeniz gerekecektir.

EFT Hakkında Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.